Latvijā joprojām dominē vīrusa delta variants, taču redzot, ka pamazām arī Eiropā sāk izplatīties Covid-19 jaunatklātais variants, arī Latvijā īpaši uzmanība tiek pievērsta notekūdeņiem, kas laikus varētu signalizēt par šī paveida izplatību kādā pašvaldībā.
Zinātniskā institūta "Bior" direktors Aivars Bērziņš skaidroja: "Protams, ka notekūdeņu monitorings turpinās, un tieši ar to mērķi – šo variantu arī meklēt."
Bērziņš norādīja, ka no Igaunijas un Dānijas saņemtas ziņas par Covid-19 vīrusa omikrona varianta parādīšanos notekūdeņos.
"Katrā ziņā tas ir signāls, ka šis variants ir konkrētā reģionā nonācis," viņš atzina.
Skaidru atbilžu vēl trūkst
No plašākas jaunā varianta izplatības, visticamāk, neizdosies izvairīties arī Latvijai, norādīja infektologs Uga Dumpis. Cik smagi vai viegli iedzīvotāji slimos, vēl pāragri prognozēt.
"Diemžēl uz to, cik smagu slimību un cik lipīgs ir omikrons, skaidru atbilžu joprojām nav. Jo mēs nevaram pieņemt, teiksim tā, notikumus Dienvidāfrikā par piemēru, kas varētu notikt Eiropā," skaidroja infektologs.
Kamēr informācija par to tiek vākta un analizēta, speciālisti turpina uzsvērt, ka svarīgi saņemt balstvakcīnu pret Covid-19. Vissvarīgāk to laikus saņemt senioriem.
Dumpis norādīja, ka droši var vakcinēt gan kovida balstvakcīnu, gan neaizmirst par gripas vīrusu un saņemt arī gripas poti.
"Vienā dienā var vakcinēt abus divus – gripu vienā plecā un kovidu otrā plecā. Tas ir pierādīts pētījumos, daudzi to dara. Daudzas pasaules valstis to dara masveidā, tātad tā ir normāla prakse. Es gribētu atgādināt, ka omikrona kontekstā balstvakcinācija iegūst vēl nopietnāku pamatojumu, tāpēc es tiešām aicinātu cilvēkus, īpaši seniorus, doties pēc balstvakcinācijas."
Lai gan notekūdeņu monitorings rāda, ka kovida klātbūtne tajos lēnām mazinās, zinātnieki norādīja, ka situācija joprojām ir trausla un var pavērsties arī pretējā virzienā.
KONTEKSTS:
Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā. Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits kopš mēneša sākuma ir desmitkāršojies.
Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.
Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.
Izskanēja arī, ka jaunais variants varētu būt rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Tomēr "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas ražotāji nākuši klajā ar informāciju, ka pēc trīs devu saņemšanas ir nodrošināta aizsardzība pret Covid-19 omikrona paveidu. Pasaules Veselības organizācija norādījusi – "ļoti mazticams", ka esošās Covid-19 vakcīnas nesniegtu nekādu aizsardzību pret omikrona paveidu un nav konstatēts, ka tas izraisītu smagāku saslimšanu nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi. Pēdējo uzsvēris arī Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks.