Šā gada sākumā nolemts ne vien atlikt veselības apdrošināšanas ieviešanu, bet arī atteikties no divu grozu sistēmas. Tas nozīmē, ka 250 eiro lielās brīvprātīgās iemaksas varētu tikt aizstātas ar sociālās apdrošināšanas iemaksām viena procentpunkta apmērā, ieskaitot arī alternatīvos nodokļu režīmus. Līdz ar to ārpus sistēmas paliks vien neliela pacientu grupa. Piemēram, laulātie, kurus uztur otrs laulātais, vai cilvēki, kas gūst ienākumus no kapitāla.
"Viņiem ir jāmaksā šī sociālās apdrošināšanas iemaksa atsevišķi, kas būtu viens procentpunkts no minimālās algas sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas šobrīd būtu 51 eiro," skaidroja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").
Patlaban apdrošināšanas ieviešana atlikta līdz 1. jūlijam.
Taču ministre plāno lūgt šo termiņu pagarināt līdz pat 2021. gadam, kad plānots arī pārskatīt nodokļu reformu kopumā.
Tas nozīmē, ka līdz tam visi iedzīvotāji turpinātu saņemt vienādu veselības pakalpojumu daudzumu.
Kopš septembra cilvēki, kuri nodokļus nemaksā pilnā režīmā, veica brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas. Uzzinot, ka divu grozu sistēmas ieviešanas laiku pārceļ, aptuveni piektdaļa no viņiem lūguši naudu atdot.
"Jāsaka, ka cilvēki reaģē un esam arī atmaksājuši vairāk nekā 120 000 eiro, vairāk nekā 660 cilvēkiem. Galvenais, ka ārstniecības procesā nekādu pārtraukumu nav un nebūs arī ar 1. jūliju," sacīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktora vietnieks Edgars Labsvīrs.
Nedz Labsvīrs, nedz Viņķele gan skaidri neatbild – kā rīkoties? Vai visiem lūgt naudu atmaksāt vai tomēr turpināt maksāt? Par to parlaments vēl tikai lems, un pagaidām divu grozu sistēma nav atcelta.
"Es ceru, ka Saeima ir gana saprātīga un šo nejēdzīgo divu grozu sistēmu mēs tomēr nepiedzīvosim," sacīja ministre.
Koalīcija Viņkeli atbalstot un apdrošināšanas ieviešanas termiņu, visticamāk, pagarināšot.
"Mēs vienojāmies, ka tas, uz ko mēs šobrīd ejam, ir pareizi. Iespējams, ka kāds nebūs obligāto iemaksu samaksājis, bet nevienam netiks liegta veselības aprūpe," teica Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!").
Viņķeles piedāvātais modelis paredz sniegt veselības aprūpi visiem neatkarīgi no tā, vai obligātās iemaksas būs veiktas vai ne.
Pēc tam ar parādu piedziņu nodarbosies Valsts ieņēmumu dienests vai NVD.