Vienīgais Onkoloģijas centra mamogrāfs atkal ir ierindā.
Vidēji darba dienā ar to izmeklē 40 sievietes. Tātad gandrīz astoņsimt sievietēm nācās atteikt, jo remonts ilga mēnesi.
“Kā izvairīties no šādām situācijām nākotnē? Ir jau faktiski uzsākts iepirkums, lai Austrumu slimnīcā iegādātos vēl vienu mamogrāfu, kurš būtu moderns un atbilstu visām prasībām. Par šī mamogrāfa komplektāciju diskutēs speciālisti, bet skatīsimies, lai nopirktu labāku,” solīja Rīgas Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.
Līdzekļi šai iekārtai ir atrasti valsts budžetā. Tikai ar mamogrāfu var ieraudzīt vēzi jau tad, kad tas ir vien piecus, desmit, piecpadsmit milimetrus liels.
“Latvijā katra astotā sieviete dzīves laikā saslimst ar krūts vēzi. Un tas ir biežākais nāves iemesls. Vienīgais veids, kā mēs varam samazināt mirstību, ir agrīna diagnostika,” uzsvēra radioloģe Ilze Eņģele.
80% visu jauno vēžu gadījumu apstiprina tieši Onkoloģijas centrā.
“Tā kā mēs esam tā sauktais kompetences centrs, un arī tāds kompetences centrs tiks attīstīts uz priekšu, mums ir svarīgi, lai tā iekārta atbilstu visiem kritērijiem, lai varam izdarīt tādus izmeklējumus, kādus citur nevar. Mēs esam pēdējā instance, un mums diagnoze ir jāapstiprina,” uzsvēra radiologs diagnosts Jānis Saulīte.
Eņģele piebilda, ka “mums kā speciālistiem ir psiholoģiski smagi, braucam lielākoties paši par savu naudu izglītoties, kur stāsta, ko katra no šīm iekārtām spēj.... Un tad mēs atgriežamies realitātē.”
Parasti šādām diagnostikas iekārtām darba mūžs ir 10 gadi. Tad tās maina. Onkoloģijas centrā iekārtu vecums ir krietni lielāks.
“Situācija ar iekārtām ir diezgan bēdīga. Iekārtu vecums svārstās līdz 17 un pat 20 gadu vecām iekārtām, kas nav normāli. Pērn sākusies iekārtu nomaiņa - pirmo reizi pēc 10 gadu pārtraukuma,” sacīja Paeglītis.
Bez vēl viena mamogrāfa šogad pirks arī jaunu datortomogrāfu un magnētiskās rezonanses iekārtu.