Pēc tam, kad Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes rīcībā nonāca informācija par iespējamiem pārkāpumiem „Trasta komercbankas” likvidācijas procesā, 2017.gada 27.janvārī uzsākts kriminālprocess par izspiešanu organizētā grupā un par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, ja tas izdarīts organizētā grupā.
Izmeklēšanas laikā Valsts policija noskaidroja, ka 2016.gadā, izmantojot „Trasta komercbankas” likvidācijas procesu savtīgās interesēs, 1980. un 1971.gadā dzimušie maksātnespējas administratori pēc iepriekšējas vienošanās veica izspiešanu organizētā grupā kopā ar vēl četrām personām – 1969., 1977., 1970. un 1953.gadā dzimušiem vīriešiem, informēja policija.
"Likvidācijas procesā tika piedāvāts akcionāriem jeb personām, kam ir aktīvi šajā bankā, pret atlīdzību tos saņemt, būtībā izspiežot šos līdzekļus, un vēlāk izspiestos līdzekļus legalizējot,"
atzina Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska. "(..) Tie ir vairāki miljoni, desmitiem miljonu, un ne velti kriminālprocesā ir izņemts un arestēts liels apjoms ar naudas līdzekļiem, ar bezskaidras naudas līdzekļiem, nekustamie īpašumi, luksus auto."
Iepriekš ziņots, ka maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu, maksātnespējas administratoru Ilmāru Krūmu un uzņēmēju Jorenu Raitumu policija aizturēja jūnijā.
Pēc LTV rīcībā esošās informācijas, starp sešiem apsūdzētajiem, iespējams, ir arī uzņēmēji Mārtiņš Krūms, Guntars Slišāns un Īrijas pilsonis Timotijs Džozefs Kellijs.
Pēdējie divi kopīgi darbojušies vairākos uzņēmumos, bet visi trīs bijuši valdes locekļi SIA "Alunāna Biroji", caur kuras kontu, kā iepriekš ziņojis portāls "pietiek.com", izgājuši vairākiem "Trasta komercbankas" kreditoriem domātie līdzekļi.
Minēto personu dzimšanas gadi sakrīt ar publiski pieejamo informāciju par aizdomās turētajiem, un Valsts policija arī atzīst – viens no tiem ir ārzemju pilsonis, tomēr vairāk nekomentē. "Es nevaru ne apstiprināt, ne noliegt, jo process vairs nav mūsu lietvedībā," teica Bauska.
Tagad Valsts policija lietu nodevusi Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai, kurai tad arī būs jālemj, vai un kādas apsūdzības aizdomās turētajiem uzrādīt.
Personas tiek turētas aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā organizētā grupā.
Turpinot izmeklēšanu kriminālprocesā, 2017.gada jūnijā Valsts policija veica 16 kratīšanas, kuru laikā izņemti svarīgi dokumenti un naudas līdzekļi vairāku tūkstošu eiro apmērā.
Tāpat tika arestēti vairāki nekustamie īpašumi, luksus klases automašīnas un vairāki simti tūkstoši eiro skaidrā naudā.
Kratīšanu laikā aizturētas sešas personas, Sprūdam, Krūmam un Raitumam piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums. Vēlāk Krūmam un Raitumam drošības līdzekļi grozīti, un šobrīd apcietinājumā atrodas tikai Sprūds.
2017.gada decembra beigās policija šo kriminālprocesu nosūtīja Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret aizdomās turētajām personām.
Par šiem nodarījumiem personas var sodīt par izspiešanu organizētā grupā, ja tas izraisījis smagas sekas. Par šādu noziedzīgu nodarījumu var piespriest brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.
Tāpat personas var sodīt par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai, ja to izdarījusi organizēta grupa, personām var tikt piespriesta brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.