Oficiālajā vēstulē, kuru piektdien vēlu vakarā saņēma Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, Nacionālās apvienības vadība informē par tieslietu ministra Jāņa Bordāna izslēgšanu no apvienības TB-LNNK, un lūdz premjeru pēc iespējas drīzāk atbrīvot Bordānu no ministra amata. Bordāns amatu pamest nevēlas un savu galīgo lēmumu sola paziņot pirmdien, kad radušos situāciju apspriedīs arī koalīcijas padomē.
Arī premjers ietur pauzi. Valda Dombrovska pārstāvis Mārtiņš Panke telefonsarunā ar "Panorāmu" norādīja, ka pēc koalīcijas līguma, premjeram lemšanai ir dota viena nedēļa, tāpēc, ko darīt ar Bordānu, Dombrovskis paziņos tikai nākamās nedēļas nogalē. Līdz šim publiskā telpā pausta informācija liek secināt, ka premjers labprāt atstātu Bordānu tieslietu ministru amatā.
„Nacionālā apvienība var iet arī uz visai radikāļiem soļiem, lai šo situāciju atrisināt, tajā skaitā aiziet opozīcijā. Vai tas nacionālā apvienības tēlam nāks par labu, es domāju, ka noteikti nē, bet raugoties uz tiem lēmumiem, ko viņi jau ir pieņēmuši, skaidrs, ka tur tas emocijas saistībā ar Bordānu lēmumiem ir tik lielas, ka varbūt, ka viņi nedomā racionāli," saka sabiedriskās politikas centra "Providus" pētniece Iveta Kažoka
Pēc politoloģes domām, premjerministra Valda Dombrovska lēmums attiecībā uz Bordānu būs svarīgs signāls visām tālākajam valdībām, jo Latvijā jau krietnu laiku notiek diskusijas par to, kas ir Ministru kabinets un ministri – atsevišķu partiju ieliktas personas, vai tomēr valsts kopēja valdība, kura strādā valsts labā.
„Tas diskusijas, kas ir bijušās pēdēja gada laikā, it sevišķi kontekstā ar valsts prezidenta komisijas nesen publiskotajiem priekšlikumiem, liek domāt, ka mums ir jāvirzās uz tādu MK modeli, kur MK strādā kā komanda un nav atkarīgs no atsevišķu partiju interešu pārorientēšanās," norāda Kažoka.
Ja premjers nolems, ka Bordānam ir jāpaliek, Nacionālajai apvienībai ir vēl viena iespēja, kā padzīt Bordānu no ministra krēsla – savākt desmit parlamenta deputātu parakstus, kas viņiem nebūs problēma, un virzīt Saeimas balsojumam jautājumu par neuzticības izteikšanu ministram. Taču ja šāds balsojums notiktu, tas visticamāk būtu Bordānam par labu – jo publiski atbalstu tieslietu ministra demisijai bez Nacionālās apvienības izteica tikai opozīcijā esošais Saskaņas centrs. Otrā opozīcijā esošā frakcija – Zaļo un Zemnieku Savienība, visticamāk balsos pret demisiju.
Politoloģe Iveta Kažoka uzskata – ka Nacionālā apvienība pat neies uz Saeimu ar lūgumu par Bordāna demisiju, jo viņu vienīgi atbalstītāji šajā jautājumā ir ideoloģiski pretinieki, pie tam, Saskaņas centra pārstāvji paziņoja, ka balsos pret Bordānu tāpēc, ka tieslietu ministrs izteicas par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu. Ko darīs Nacionālā apvienība šodien neizdevās uzzināt, jo abi apvienības līdzpriekšsēdētāji visas dienas garumā nebija sasniedzami.
Iespējamais balsojums Saeimā par J.Bordāna demisiju: