Pirmdien VARAM rīkotajā preses konferencē informēja par pašvaldību iesniegtajiem rīcības plāniem saistībā ar padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu.
Par okupāciju slavinošu objektu demontāžu plānus iesniedza visas pašvaldības, izņemot Daugavpils valstspilsētu.
Ministrija pieprasa nekavējošu rīcību, lai pārliecinātos, ka pašvaldība izpildīs likuma prasības.
Ja Daugavpils domes priekšsēdētājs un dome nekavējoties nepārtrauks bezdarbību likumā noteikto pienākumu izpildē, kā arī turpinās kavēt ministrijai likumā paredzēto uzraudzības funkciju veikšanu, nesniedzot prasīto informāciju,
atbilstoši likumam “Par pašvaldībām” ministrija vērtēs pašvaldības domes un domes priekšsēdētāja atbildību par likumu un tajā noteikto pienākumu nepildīšanu.
Proti, likumā noteikts, ka Saeima var atlaist domi, ja tā citstarp atkārtoti nepilda vai pārkāpj likumus, kā arī – ja domes priekšsēdētājs nepilda likumos noteiktos pienākumus, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs pēc tam, kad ir saņemts attiecīgā domes priekšsēdētāja paskaidrojums, ar motivētu rīkojumu var atstādināt viņu no amata pienākumu pildīšanas.
Ministrs gan uzsvēra, ka ministrijas pašmērķis nav kāda mēra atstādināšana, bet gan nodrošināt, lai tiktu izpildīts likums.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!") norādīja: "Ja vairākas reizes esi saņēmis dzelteno kartīti, tad vienā brīdī var parādīties sarkanā kartīte."
VARAM norādīja, ka laikā, kad Ukrainas tauta savā zemē cieš Krievijas īstenotā kara dēļ, Latvijas valsts ir vienojusies par kopīgu nostāju, asi nosodot Krievijas agresiju, vienlaikus atbrīvojot Latviju no esošiem padomju un nacistisko režīmu slavinošiem objektiem, par ko ir lēmusi Saeima. VARAM pienākums ir uzraudzīt pašvaldību darbību atbilstību spēkā esošiem normatīvajiem aktiem.
Likums “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” pašvaldībām nosaka pienākumu ne vēlāk kā līdz šā gada 15. novembrim īstenot Latvijas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāžu atbilstoši sarakstam. Lai nodrošinātu savlaicīgu likuma prasību izpildi, VARAM aicināja visas pašvaldības sagatavot grafiku, kādā termiņā tiks veikta objektu demontāža.
Plānus iesniedza visas 42 pašvaldības, izņemot Daugavpils valstspilsētas pašvaldību.
Reaģējot uz Daugavpils vadības vilcināšanos, VARAM, nosūtot ministra parakstītu vēstuli pašvaldības domes priekšsēdētājam kā domes vadītājam, pieprasījusi nekavējoties sākt plānot un īstenot pasākumus un pieņemt lēmumus par likumā noteikto demontāžu, lai gūtu pārliecību, ka objekti tiks demontēti līdz šā gada 15. novembrim.
Ministrija pieprasījusi ne vēlāk kā 20 dienu laikā rakstveidā iesniegt grafiku, kādā tiks demontēts “Piemiņas vieta Sarkanās armijas karavīriem” un “Piemiņas vieta Sarkanās armijas karavīriem, piemineklis Sarkanās armijas 360. strēlnieku divīzijas karavīriem”, detalizētu informāciju par jau veiktajiem pasākumiem, lai ne vēlāk kā likumā noteiktajā termiņā un likumos noteiktajā kārtībā tiktu veikta abu objektu demontāža.
Tāpat VARAM pieprasījusi arī izvērstu, detalizētu informāciju par finansējuma avotiem, ko pašvaldība plāno izmantot, lai izpildītu likumā noteiktās prasības, kā arī izvērstu, detalizētu rīcības plānu ar pasākumiem, atbildīgajām personām un termiņiem, kādos plānots veikt darbības, lai demontējamie objekti tiktu demontēti pašvaldības iesniegtajā grafikā norādītajā gala termiņā.
Tikmēr Daugavpils mērs skaidru atbildi nedeva un aicināja ministru pašu ierasties pilsētā un iepazīties ar apstākļiem. Savukārt Latvijas Radio intervijā Elksniņš sacīja, ka pašvaldība dara visu, kas noteikts likumā.
“Likums Daugavpilī tiks pildīts. Šobrīd galvenā nianse ir tāda, ka ministrs piedāvā bez jebkāda tiesiska pamata atteikties no ārstu finansēšanas programmām Daugavpils reģionālajā slimnīcā, atteikties no atbalsta jauniešiem, vasaras nodarbinātības programmas, atteikties no palīdzības senioriem. (..) Tas nozīmē, ka šajos enerģētiskās krīzes apstākļos katram eiro, katram centam ir īpaša nozīme. Un veltīt to šobrīd Daugavpils gadījumā būtu vairāk nepieciešams iedzīvotājiem,” norādīja Elksniņš.
KONTEKSTS:
Daugavpils dome jūnija beigās nolēma vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus.
Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.
Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Demontējamo objektu saraksts vasaras laikā jānosaka valdībai, balstoties uz ekspertu rekomendācijām.
Līdz šim valdība atbalstīja ekspertu piedāvāto sarakstu ar 69 demontējamiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būs jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.
Rīgā Uzvaras parkā būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.