Panorāma

ES jaunā migrācijas politika top smagi

Panorāma

"Pie zelta liepas" dod darbu trim cilvēkiem ar invaliditāti

Par fiktīvu vakcināciju aizturēti 20 medicīnas darbinieki

Par fiktīvu Covid-19 vakcināciju kopumā aizturēti 20 medicīnas darbinieki; ārstu sertifikāti vēl nav anulēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Pašlaik aizturēti aptuveni 20 medicīnas darbinieki saistībā ar fiktīvu Covid-19 vakcināciju un viltus sertifikātu tirgošanu, informēja Valsts policijā (VP). Viņiem visiem piemēroti ar profesionālās darbības pildīšanu saistīti drošības līdzekļi. Ārstniecības personas sertifikāts, kas vajadzīgs strādāšanai, pagaidām nevienam vēl nav atņemts vai apturēts. 

Ierosināto kriminālprocesu skaits saistībā ar fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aug, kas nozīmē, ka aizvien izdodas pieķert un pat aizturēt viltus vakcinācijā iesaistītos. Tomēr attiecībā uz šādu viltvāržu sodīšanu būtisku panākumu vēl nav. Neviena ārstniecības persona vēl nav sodīta tiesā un nevienai nav anulēts vai apturēts strādāšanai vajadzīgais sertifikāts.

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece iepriekš par ārstu sertifikātu apturēšanu norādīja: “Mums nav neviens [apturēts]. Saprotiet, es jau nevaru tagad... Viena tante atnāca un pateica, ka kāds tur kaut ko ir tirgojis. Es tagad skrienu pie profesora [Gustava] Latkovska un saku – klausies, ko man teica. Apturam sertifikātu. Tā taču lietas nenotiek.”

Lai sertifikātu anulētu vai apturētu, jābūt pierādītai vainai un jābūt iesniegumam, norādīja Ārstu biedrības Sertifikācijas padomes priekšsēdis Gustavs Latkovskis. Tādu nav. Ārsta sertifikāta anulēšana gan nozīmē svītras pārvilkšanu ārsta karjerai veselības aprūpē, jo bez sertifikāta nedrīkst strādāt.

“Es personīgi domāju, ja šādi gadījumi nonāks pie mums un būs nešaubīgi pierādījumi par to, ka ir izsniegts viltus sertifikāts attiecībā uz vakcināciju pret kovidu, es domāju – tur izpildās visi nosacījumi, lai tiešām šo sertifikātu anulētu. Bet pašreiz tādi gadījumi nav līdz mums nonākuši,” atzīmēja Latkovskis.

VP informēja, ka saistībā ar fiktīvu vakcināciju un vakcinācijas sertifikātu viltošanu ir aizturēti ap 20 medicīnas darbinieku. Viņiem visiem esot liegums turpināt pildīt savus amata pienākumus. Tāds ir piemērotais drošības līdzeklis, kas izslēdzot risku, ka viņi varētu turpināt kaitēt sabiedrībai. Saņemtā informācija par ārstniecības personām, kas iesaistītas viltus sertifikātu tirgošanā, kvalificēta kā izmeklēšanas noslēpums, norādīja Nacionālajā veselības dienestā (NVD). Tāpēc arī valsts līgumslēdzēja puse ne vienmēr var operatīvi un pamatoti rīkoties. 

Tomēr beidzot procesā esot līgumu laušana ar divām ārstniecības personām. NVD direktors Āris Kasparāns pastāstīja: “Mēs runājam par ārstniecības personām, kas tirgo pa 300, 500 eiro nāvi. Tas ir absolūti nepieņemami. Tām darbībām tiešām jābūt tiesiskām, lai tālāk nepieļautu šo personu tālāku atrašanos medicīnas sistēmā.”

KONTEKSTS:

Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu. 

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20. Kopumā anulēti vismaz 39 viltus sertifikāti, informeja Valsts policijā.

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.

Saistībā ar fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 un viltus sertifikāta izsniegšanu arī Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” komandai izdevās pieķert poliklīnikas darbinieku, kurš vēlāk tika aizturēts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti