Fotoradaru fiksēta sodu apmaksa reizi gadā, piemēram, dodoties uz auto tehnisko apskati, ir pagātne. Kopš sods jānomaksā savlaicīgi, jau 19 413 gadījumos naudu nācies piedzīt, iesaistot zvērinātus tiesu izpildītājus. Un šie speciālisti atzīst, ka izjūt būtisku darba pieaugumu.
"Pozitīvi ir tas, ka cilvēkiem vairs nav šis gads iedots un cilvēkiem rodas apziņa par to, ka tas naudassods ir jāmaksā. Tas viņus mudina neizdarīt varbūt nākamos pārkāpumus. Liek viņiem aizdomāties," norāda Valsts policijas Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieka pienākumu izpildītājs Arturs Smilga.
Un tā tas arī notiek. Tajā pašā laikā visbiežāk pārkāpumus izdarot vieni un tie paši šoferi. Un gandrīz puse no summas, ko zvērināti tiesu izpildītāji sākuši piedzīt, ir nomaksāta. Liecina Valsts policijas apkopotā informācija.
Ja pārkāpējs sodu atsakās apmaksāt, parādu piedzinēji naudu var piedzīt no cilvēka darba algas vai bankas konta, kā arī mantas vai nekustamā īpašuma veidā.
"Vienkārši valsts budžetā noteikta naudas summa neienāca gada laikā. Tas nozīmē to, ka faktiski valsts kreditēja šo administratīvi sodīto personu un deva šai personai tiesības nemaksāt veselu gadu," skaidro Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTIP) priekšsēdētāja vietnieks Andris Spore.
Un aizvien aptuveni ceturtdaļa sodu netiek apmaksāti 30 dienu laikā, saka Valsts policijā, tad sākas piedziņas process. Un kopā zvērināti tiesu izpildītāji piedzinuši 572 670 eiro, kas gan ir nepilna puse no visas summas.