Satversmes 81. pants noteica, ka laikā starp Saeimas sesijām Ministru kabinetam ir tiesības izdot noteikumus ar likuma spēku, ja neatliekama vajadzība to prasa. Tomēr pirms 13 gadiem strīdīgo normu Saeima no Satversmes izsvītroja, jo valdības pantu izmantojušas pārāk bieži un ne pietiekami pamatoti. Covid-19 krīze atsākusi diskusijas par to, ka valdībai šādas pilnvaras tomēr ir vajadzīgas.
"Es uzskatu, ka tā ir iniciatīva īstā vietā, jo tiešām mēs redzam, ka Satversmē īsti nav atrunāts, kāda ir šo valsts pārvaldes institūciju mijiedarbība krīzes apstākļos.
Ja mums būtu skaidrs regulējums, es domāju, tas būtu atvieglojis vienu otru jautājumu," atzina valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").
Koalīcijā gan vienprātība panākta nav, un partijas tikai vienojušās aicināt uz sarunu Valsts prezidentu Egilu Levitu, kurš Satversmes grozījumus atbalsta. Starp valdības partijām piesardzīgākās pret valdības tiesībām izdot noteikumus ar likuma spēku ir "KPV LV" un Nacionālā apvienība (NA).
"Ne tāpēc, ka mēs neatbalstītu, bet tāpēc, ka visam, kas attiecas uz Satversmi un līdzsvara meklējumiem varas atzaru starpā, arī ārkārtas apstākļos, ir jāattiecas ļoti, ļoti uzmanīgi un jāattiecina princips "septiņas reizes nomērīt," preses konrferencē pēc sadarbības padomes sēdes atzina NA valdes priekšsēdētājs Raivis Dzintars.
Tikmēr labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") atzīmēja:
"Mēs nevaram teikt, ka Saeima nav rīcībspējīga un tā nevarētu pildīt savas funkcijas. Šobrīd tas tiek nodrošināts.
Es zinu, ka tiek strādāts, lai veiktu uzlabojumus, lai būtu pilnvērtīgs attālinātās Saeimas darbs. [..] Šis jautājums noteikti ir jāskata Saeimā un jāsaglabā demokrātijas principi."
Ja koalīcijas partijas vienosies Satversmi grozīt, tām tik un tā būs nepieciešams atbalsts no opozīcijas. Lai grozītu pamatlikumu, nepieciešamas vismaz divas trešdaļas deputātu balsu.