Sanitas Osipovas CV
- 1991. gadā absolvējusi Latvijas Universitātes (LU) Juridisko fakultāti, kur 1998. gadā ieguvusi arī doktora grādu.
- No 1991. līdz 2001. gadam strādājusi LU Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un politisko zinātņu katedrā – līdz 1998. gadam kā asistente un lektore, vēlāk kā docente.
- No 1998. līdz 1999. gadam vadījusi arī Tiesību katedras darbu biznesa augstskolā „Turība”. No 1999. līdz 2001. gadam bijusi "Turības" Juridiskās fakultātes dekāne un asociētā profesore.
- No 2001. gada līdz apstiprināšanai Satversmes tiesas tiesneša amatā bija LU Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures katedras vadītāja un asociētā profesore šajā katedrā. 2006. gadā ievēlēta par profesori.
- Veic plašu zinātnisko darbību, ir vairāk nekā 100 dažādu publikāciju autore par tiesību vēsturi, konstitucionālajām tiesībām, tiesību socioloģijas jautājumiem un jurista ētiku.
- Kopš 2011. gada ir Satversmes tiesas tiesnese. 2017. gadā ievēlēta par Satversmes tiesas priekšsēdētājas vietnieci. 2020. gadā atkārtoti ievēlēta šajā amatā.
Avots: Satversmes tiesa
Sanita Osipova ir Satversmes tiesas tiesnese kopš 2011. gada. Savukārt pirms trim gadiem tika ievēlēta par Satversmes tiesas priekšsēdētājas vietnieci, un šogad atkārtoti pārvēlēta.
Jaunā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Latvijas Radio sacīja, ka šāds vēlēšanu rezultāts viņai nebija zināms, kaut arī iepriekš kolēģi viņu uzrunāja. "Varu teikt atklāti – es jūtos apjukusi, lai gan jau ceturto gadu esmu pildījusi priekšsēdētājas vietnieces amatu. Tomēr, nonākot priekšsēdētājas amatā, ir viegls apjukums gan tāpēc, ka ir milzīga publicitāte, tas ir viens. Otrs – man ir jāatbild uz jautājumu, kas būs tās prioritātes, kuras es gribēšu sakārtot," sacīja Osipova.
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes docents Jānis Pleps stāsta, ka Osipova ir pieredzējusi un ilggadēja tiesnese. Viņas profesionālā pieredze ir ļoti nozīmīga, lai attīstītu un sekmētu demokrātijas un tiesiskuma vērtības. Tomēr Pleps neparedz, ka tiesā būs negaidītas izmaiņas.
"Acīmredzot viņas ievēlēšana nozīmē, ka tiesas darbā būs kontinuitāte - tas, kā Satversmes tiesa ir strādājusi līdz šim. Acīmredzot nav sagaidāmas lielas pārmaiņas," norādīja Pleps.
Arī pati Osipova apstiprināja, ka Satversmes tiesā noritēs jau iesāktais darbs. Galvenais, sevišķi Covid-19 pandēmijas laikā, ir tiesas darba turpinātība. Tāpat esot jāturpina uzticamības nostiprināšana, piemēram, tiesnešiem dodoties uz skolām un izglītojot audzēkņus. Priekšsēdētāja uzsvēra, ka pārmaiņas tiesa notiek visu laiku.
Kā prioritāti amatā Osipova uzsvēra sabiedrības uzticības vairošanu Satversmes tiesai: "Tiesības regulē arvien vairāk tādas jaunas nozares, kur vispār agrāk tiesības neietiecās. Vecāku un bērnu attiecības un daudzas citas lietas. Tajā gadījumā, ja persona uzskata, ka likumdevēja izdotā tiesību norma aizskar, ierobežo viņa pamattiesības, tad persona vēršas pie mums. Tāpēc, no vienas puses, sabiedrības uzticība ir tā, kas iedrošina cilvēkus cīnīties par savām tiesībām. No otras puses, parādās arvien jauni jautājumi, uz kuriem mums ir jāmeklē atbildes."
Tiesa gan, liela daļa no plāniem nav realizējušies epidemioloģiskās situācijas dēļ. Taču tagad papildus tiek stiprinātas datortehnoloģijas, lai darbu varētu droši veikt attālināti. To arī Osipova nosauc par būtisku izaicinājumu. Tāpat ir daudz darāmā saistībā ar Administratīvi teritoriālo reformu, jo teju piektdaļa pašvaldību vērsusies Satversmes tiesā. Tādēļ darāmā netrūkst, un nepacietīgi tiek gaidīts septītais tiesnesis, kuru izraugās Saeima.
Pašlaik Satversmes tiesas tiesneša amatam Saeimā pārstāvētās partijas piedāvā piecas kandidatūras. Osipova ir pārliecināta, ka parlaments atradīs labāko kandidātu, ievērojot visas prasības.
Osipovai, ieņemot priekšsēdētājas amatu, atbrīvojies ir arī vietnieka krēsls. Tiesnese vēl nav paguvusi lemt, kuru no kolēģiem uzrunāt par savu vietnieku. Satversmes tiesas priekšsēdētājas vietnieka vēlēšanu datums būs zināmas trīs dienu laika.
KONTEKSTS:
Satversmes tiesas tiesneša amats vakants kļuva pēc tam, kad līdzšinējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele pieņēma darba piedāvājumu Eiropas Savienības Tiesā.
Satversmes tiesa īsteno konstitucionālo kontroli. Proti, tiesas spriešanas būtība Satversmes tiesā atšķirībā no citām tiesām ir izšķirt strīdus par tiesību normu atbilstību augstāka juridiskā spēka tiesību normām. Piemēram, vai pieņemtais likums atbilst Satversmei.
Satversmes tiesā var vērsties jebkurš cilvēks, ja viņš uzskata, ka ar likumu vai citu normatīvo aktu ir aizskartas viņa Satversmē ietvertās pamattiesības.
Līdztekus Saeimai jālemj par jauna Satversmes tiesas tiesneša iecelšanu. Uz tiesneša amatu ir kopumā pieci kandidāti.