Pēcpusdiena

Bergenā norisinās latviešu reģionālie kultūras svētki "Mēs kultūrā - kultūra mūsos"

Pēcpusdiena

Indra Kroiča: Cepšana un dekorēšana kā meditācija

Viltus vakcinācijā pret Covid-19 iesaistītas arī medmāsas

Par vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju un kukuļa došanu ārstam aiztur septiņas personas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 2 mēnešiem.

Valsts policija šomēnes Rīgas reģionā aizdomās par kukuļa došanu ārstam, kā arī vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju, par to pieprasot un saņemot materiālu labumu, ir aizturējusi septiņas personas, informēja policijā. Covid-19 sertifikāts par pirmās potes saņemšanu nodrošināts vairākiem simtiem cilvēku.

ĪSUMĀ:

  • Trīs kriminālprocesos septiņi aizturētie saistībā ar vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju un kukuļa došanu.
  • Vienā kriminālprocesā nodrošināta vairāk nekā 200 cilvēku fiktīva vakcinācija.
  • Citā kriminālprocesā potes ievadīšana imitēta vairākiem desmitiem cilvēku.
  • Vēl aizturēta kāda amatpersona, kas piedāvājusi ārstam kukuli par vakcinācijas imitāciju.
  • Aizturēto vidū ir divas medmāsas.
  • Policija aicina atsaukties cilvēkus, kuri maksājuši par vakcinācijas imitāciju.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks preses konferencē pastāstīja, ka sākti trīs kriminālprocesi. 

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks par fiktīvo vakcināciju pret Covid-19
00:00 / 00:48
Lejuplādēt

Vairāki simti fiktīvo Covid-19 vakcināciju

Vienā no sāktajiem kriminālprocesiem ir aizdomas, ka trīs sievietes, imitējot vakcināciju, proti, faktiski neievadot vakcīnu, nodrošinājušas vairāk nekā 200 cilvēkiem Covid-19 sertifikātu par pirmās potes saņemšanu. Šī gada 20. jūlijā sāktajā kriminālprocesā ir trīs aizdomās turētās (1972., 1974., un 1976. gada dzimušas sievietes), viņu vidū – arī medicīnas personāls.

Noziedzīgajā grupā bija sadalītas lomas. Divas sievietes meklēja klientus, kuri nevēlas vakcinēties, bet ir gatavi maksāt, lai iegūtu Covid-19 sertifikātu, kā arī organizēja naudas pieprasīšanu un pieņemšanu. Savukārt vakcinācijas centra medmāsa imitēja vakcīnas injekciju "klientiem", kuri bija ieradušies vakcinācijas vietā ar iepriekš sagatavotu zīmīti. Prettiesiski saņemtie naudas līdzekļi tika sadalīti starp grupas dalībniecēm.

Pēc Ruka teiktā, "cena" fiktīvajai vakcinācijai bija 200 līdz 400 eiro.

Veidi, kā notika vakcinācijas imitācija, ir bijuši dažādi.  "Ir, kad garām laiduši šo vakcīnu. Tad ir arī, kad imitējuši, vienkārši pieliekot, uzlīmējot plāksteri. Un ir arī, kad kaut kādas tur [vielas] vadītas iekšā. Tās, protams, ir sākotnējās ziņas, bet ievadīja nevis vakcīnu, bet kaut kādu vitamīnu un tamlīdzīgi," pastāstīja Ruks.

Policija kratīšanās izņēma pierādījumus un "melno grāmatvedību", kur ir fiktīvās vakcīnas saņēmušo dati. Izņemti arī 10 000 eiro, kā arī automašīna "Nissan", kura, iespējams, iegūta par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem.

Visas trīs sievietes atzītas par aizdomās turētām un viņām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tajā skaitā liegums strādāt Covid-19 vakcinācijas centros. 

Kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma panta par prettiesisku labumu pieņemšanu un dokumentu viltošanu.

Ruks norādīja, ka izmeklēšana turpinās un "klientu" skaits varētu būt lielāks. Viņš arī aicināja izbeigt "šo neprātu" un noziegumā iesaistītos cilvēkus pieteikties pašiem, jo viņi ir līdzatbildīgi noziegumā. Likums ļauj atbrīvot no kriminālatbildības, ja cilvēks sadarbojas ar policiju.

"Cilvēki, attopieties un nestājieties uz noziedzības takas," uzsvēra Ruks.

Viņš arī uzsvēra, ka jāsaprot – šādai rīcībai ir nopietna ietekme uz Covid-19 ierobežojumiem un statistiku par veselību, atgādinot, ka nevakcinētiem cilvēkiem ir risks smagi saslimt ar Covid-19 un nomirt.

Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska, Latvijas Radio komentējot notikušo, pauda, ka vakcinācijas imitācija ir nepieļaujama, to nosaka arī māsu ētikas kodekss. Lai šādi pārkāpumi nenotiktu, ir nepieciešama īpaša uzraudzība, viņa uzsvēra.

Cita grupa fiktīvu sertifikātu palīdz iegūt vairākiem desmitiem

Vēl vienā kriminālprocesā aizdomās par Covid-19 vakcinācijas sertifikāta viltošanu 11. augustā aizturētas trīs personas. Ruks norādīja, ka, veicot 12 kratīšanas, iegūts daudz pierādījumu. Kratīšanās izņemti vairāki desmiti apliecinājuma dokumentu par pirmās potes saņemšanu, naudas līdzekļi vairāk nekā 10 000 eiro apmērā, vairāki desmiti aizpildītu vakcinācijas aptaujas lapu, astoņas kastes ar dokumentiem, tajā skaitā klientu anketas, klientu reģistrācijas lapas, izlietoto vakcīnu iekšējās uzskaites dokumenti, pierakstu lapas ar personu datiem, vairāki datu nesēji, ierocim līdzīgs priekšmets, iespējams, gāzes pistole. 

Aizdomās par šo noziedzīgo nodarījumu aizturētas trīs 1978. gadā, 1964. gadā un 2000. gadā dzimušas personas, tajā skaitā arī medicīnas personāls. 

Policijai ir pamats uzskatīt, ka, imitējot vakcināciju, vairāki desmiti personu ir ieguvušas Covid-19 vakcinācijas sertifikātu.

Par šo gadījumu kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma panta par dokumenta – Covid-19 sertifikāta – viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās mantkārīgā nolūkā, kā arī par materiālu vērtību pieņemšanu.

Divām aizdomās turētajām personām tika piemērots visbargākais drošības līdzeklis – apcietinājums. Šajā kriminālprocesā policija cieši strādāja kopā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB).

Amatpersona dod kukuli ārstam

Vēl vienā gadījumā likumsargi jūlijā bija saņēmuši signālu no ārstniecības personāla, ka ārstam tiek piedāvāts kukulis par vakcinācijas imitāciju. Proti, persona piedāvājusi vakcinācijas centra ārstam kukuli par informācijas ievadīšanu par otrās vakcīnas veikšanu un Covid-19 sertifikāta noformēšanu, personai neveicot vakcīnas injekciju.

Ruks pastāstīja, ka ārsts par kukuļa piedāvājumu ziņoja policijai.

Saistībā ar notikušo aizturēts 1974. gadā dzimis vīrietis, kurš ir amatpersona. Policija neatklāj vīrieša darbavietu. Ruks apliecināja, ka kukuļa devējs nav Valsts policijas amatpersona. Viņš arī noraidīja, ka tas būtu kāds no Saeimas deputātiem.

Šī persona ir atzīta par aizdomās turēto, un viņai ir piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu. Kriminālprocess kvalificēts pēc Krimināllikuma panta par kukuļdošanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi valsts amatpersona, vai arī ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

Policijas priekšnieks preses konferencē aicināja personas, kuras deva naudu ārstnieciskajam personālam vai personām, kuras veic datu apstrādi vakcinācijas centros, par fiktīvo Covid-19 vakcinācijas sertifikātu iegūšanu, pašām labprātīgi pieteikties policijā un sadarboties ar izmeklētājiem. Atkarībā no konkrētas situācijas tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības. Sazināties ar policiju var, zvanot 110 vai rakstot e-pastu: [email protected].

Par pārkāpumu veselības aprūpes darbiniekiem draud kriminālatbildība, kā arī profesijas sertifikāta zaudēšana. Savukārt visi, kuriem veikta potes imitācija, zaudēs savus sertifikātus, un, ja nesadarbosies ar policiju, tad arī šīm personām var nākties atbildēt.

Mediķu organizācijas iespējamos likumpārkāpējus nosoda.  

"Gan mūsu arodbiedrība, gan brīvo arodbiedrību savienība vienmēr ir bijusi par vakcināciju pret Covid-19. Sevišķi riska grupās. Taču par brīvprātīgu vakcināciju. Un, ja šajā gadījumā ir bijusi noziedzīga rīcība, tas ir nepieļaujami un tam nav nekāda attaisnojuma," izteicās Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Izmeklēšana visos kriminālprocesos turpinās. Gan Valsts policija, gan KNAB nepārtraukti turpina darbu saistībā ar šo noziedzīgo nodarījumu novēršanu un atklāšanu. 

Jau ziņots, ka arī KNAB publiskajā telpā saskatījis, kā arī saņēmis vairākus signālus, kas norāda uz iespējamu vakcinēšanās fakta vai sertifikāta viltošanu apmaiņā pret naudu vai citiem prettiesiskiem labumiem.

Ja ārsts vai kāds no ārstniecības personāla piekrīt Covid-19 sertifikāta viltošanai, tas Krimināllikuma izpratnē tiek traktēts kā iespējama dokumentu viltošana, un likumpārkāpējiem jārēķinās ar saukšanu pie kriminālatbildības.

Krimināllikums nosaka, ka valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu darbiniekiem par dokumentu viltošanu var tikt piemērots ne tikai piespiedu darbs vai naudas sods, bet arī brīvības atņemšana līdz vienam gadam.

Savukārt, ja šīs darbības veiktas mantkārīgā nolūkā, proti, pieprasot un pieņemot naudu vai citu prettiesisku labumu, var tikt piemērota brīvības atņemšana līdz pat četriem gadiem.

Ja iedzīvotāji saskaras ar piedāvājumu viltot Covid-19 vakcinācijas sertifikātu apmaiņā pret naudu vai kādu citu prettiesisku labumu, KNAB iesaka piedāvājumu uzreiz nenoraidīt un nekavējoties sazināties ar KNAB.

Tāpat, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par iespējamu vakcinācijas sertifikāta viltošanu, KNAB aicina ziņot iestādei, un to var darīt arī anonīmā veidā mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti