Tā vietā, lai bez maksas saņemtu poti pret Covid-19 un izvairītos no smagas slimības gaitas, ir iedzīvotāji, kas gatavi maksāt par viltus vakcinācijas sertifikātu. Policijā norādīja, ka viņu redzeslokā nonākuši gadījumi, kad sertifikāts iegūts, draugiem apmainoties ar dāvanām. Taču šobrīd viltus kovidsertifikāta cena var sasniegt pat 900 eiro.
Tomēr šķiršanās no prāvām naudas summām un savas veselības apdraudēšanu nav vienīgais sods. Par to noteikta ir kriminālatbildība un sods pat ar brīvības atņemšanu līdz vienam gadam.
Šobrīd policija uzsākusi 39 kriminālprocesus un 48 resoriskās pārbaudes.
Procesa izmeklēšana nav īpaši sarežģīta, atzina Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Vitālijs Polovinskis.
“Tās ir vidēja līmeņa izmeklēšanas. Problēma ir tāda, ka bez speciālām zināšanām un speciāliem izmeklējumiem nav iespējams savākt visus nepieciešamos pierādījumus. Tāpēc mēs esam spiesti griezties pie speciālistiem, kas taisa testus vai citus izmeklējumus, lai nostiprinātu nepieciešamos faktus,” skaidroja Polovinskis.
Šobrīd kriminālvajāšanas uzsākšanai policija prokuratūrai nodevusi vienu kriminālprocesu par prettiesiska labuma piedāvāšanu sertifikāta nelikumīgai saņemšanai. Drīzumā uz prokuratūru dosies vēl viens process. Lai lieta nonāktu līdz prokuratūrai, nepieciešami pāris mēneši, atzīmēja policijā.
Prokuratūras pārstāve Aiga Eiduka atklāja, ka prokurors 18. oktobrī apsūdzēto sauca pie kriminālatbildības, bet jau 1. novembrī lieta nonāca tiesā.
“Policijas redzeslokā vēl pārbaudāmas ir 456 personas, lai pieņemtu lēmumu, vai anulēt Covid-19 sertifikātu vai ne. Šobrīd likumsargi anulējuši 33 viltotus sertifikātus,” pastāstīja Eiduka.
No kriminālatbildības var atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņo par notikušo. Policijas pārstāvis Polovinskis stāstīja, ka bijuši vairāki desmiti gadījumu, kad iedzīvotāji paši piesakās policijā.
Šobrīd skaitliski vairāk ir to gadījumu, kad tiek viltoti dokumenti, taču fiktīvu vakcinācijas gadījumu skaits arī esot liels. Viltus sertifikātu ražotāji pārsvarā darbojas grupās.
Policijai nav aizdomu, cik kopumā valstī vēl varētu būt viltotu sertifikātu. Savukārt Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska norāda, ka to skaits varētu būt prātam neaptverams.
“Tie noteikti nav daži vai uz vienas rokas saskaitāmi gadījumi. Izskatās, ka apmēri, cik varētu būt saņēmuši viltus sertifikātus, ir prātam neaptverami. Neviena normāli domājoša cilvēka smadzenes to nespēj saprast. Un tā ir tomēr ievērojama daļa, nevis atsevišķi gadījumi,” sacīja Zavadska.
Mediķi aicina Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu.
KONTEKSTS:
Saeima lēma, ka par viltota Covid-19 vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegūšanu vai glabāšanu noteikta kriminālatbildība. Noteikts, ka par šādiem pārkāpumiem sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Vienlaikus paredzēts, ka no kriminālatbildības varēs atbrīvot tās personas, kuras pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņos par notikušo un aktīvi veicinās tā atklāšanu un izmeklēšanu.
Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.
Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20.
Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.
Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces. Arī novembrī aizdomās par viltota Covid-19 sertifikāta izsniegšanu aizturēta kāda Siguldas medicīnas iestādes darbiniece un vēl divas veselības nozarē strādājošas sievietes, kurām tika izsniegts viltus sertifikāts.