Dienesta pārbaudes komisija uzskata – izšķiroša nozīme Ņikiforenko lietas gadījumā bija nepietiekamai iekšējai saziņai un informācijas apritei starp dažādām lietvedībā iesaistītajām Veselības inspekcijas struktūrvienībām.
Vienlaikus komisija ziņojumā arī norādīja – tā nevar secināt, ka dokumentu iznīcināšana notikusi saistībā ar žurnālistu interesi, un šis process jau bija iesākts 2021. gada sākumā, jo struktūrvienība, kas atbild un organizē lietu nodošanu iznīcināšanai, nebija informēta par nepieciešamību saglabāt dokumentus.
"Līdz ar to būtu nepieciešams vēlreiz pārskatīt inspekcijas iekšējās komunikācijas procesus, lai informācija, kas būtiska labas pārvaldības nodrošināšanai, nonāktu attiecīgo struktūrvienību rīcībā," norādīja komisija.
Komisija arī neesot saskatījusi Veselības inspekcijas amatpersonu rīcībā ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarītu pārkāpumu, vai nolaidīgu amata pienākumu pildīšanu.
Līdz struktūrvienībai, kas atbild par lietu iznīcināšanu, Administratīvā nodrošinājuma nodaļai, nenonāca informācija par žurnālistu interesi, kas saistīta ar ārsta darbības pārbaudēm, tādēļ 2008.–2010. gada lietu iznīcināšanas procesā netika izvērtēta iespēja minētās lietas nenodot iznīcināšanai un atlasīt turpmākai glabāšanai, secināja komisija, kas vienlaikus ieteikusi noteikt kritērijus, pēc kuriem atlasa vienu procentu lietu, kuras nenodod iznīcināšanā, nosakot, ka,
piemēram, tiek saglabātas lietas, par kurām ir sabiedrības, tiesībsargājošo iestāžu vai plašsaziņas līdzekļu interese.
Pavļuts uzdevis nekavējoties uzlabot dienesta pārbaudes ziņojumā minētās inspekcijas iekšējās procedūras, struktūrvienību savstarpējo sadarbību un informācijas aprites procesus.
Par uzlabojumiem Veselības inspekcijas darbā tās vadībai jāziņo veselības ministram divu nedēļu laikā. Vienlaikus ministrs norādīja, ka Veselības inspekcijā veicamas daudz plašākas pārmaiņas, iestādei jākļūst uz pacientu orientētākai, atvērtākai un jākalpo kā labās prakses atbalstam gan pacientam, gan ārstam.
"Pēc veselības ministra uzdevuma jau ir sākts darbs pie visaptveroša iekšēja pārmaiņu procesa Veselības inspekcijā, tostarp dodot iestādei plašāku instrumentu loku, kas ļautu veikt pārbaudes gan pēc medicīniskās dokumentācijas, gan pēc būtības," norādīja ministrijā.
Ministrs Pavļuts gan neatrada laiku, lai Latvijas Radio sniegtu plašāku komentāru par viņa ierosināto pārbaudi. Sociālā tīkla "Facebook" tiešraidē uz Radio jautājumu, cik kvalitatīva bijusi pati dienesta pārbaude, Pavļuts atbildē runāja par ko citu.
"Šī dienesta pārbaude ir vērtējusi to, kas ir ticis uzdots. Vērtējusi to, kā ir organizēti procesi un pieņemti lēmumi attiecībā uz dokumentu apriti, arhivēšanu. Secinājumi norāda, ka ir nepilnības ar informācijas apriti, vienkārši izsakoties – iesaistītas dažādu dienestu nodaļas un bijušas situācijas, kad labā roka nezina, ko kreisā dara. Ir neskaidrības, pēc kādiem principiem un kritērijiem tiek atlasītas lietas, kuras neiznīcināt un saglabāt," teica Pavļuts.
Latvijas Radio žurnāliste Justīne Savitska, kura pētīja ārsta iespējamo vardarbību un Veselības inspekcijai prasīja dokumentus, pauda, ka dienesta pārbaudes secinājumi ir nepilnīgi.
"Ļoti apsveicama ir doma sistēmu sakārtot, paredzēt, kā tiek saglabāts 1% lietu. Bet es dienesta pārbaudi vērtēju kā nepilnīgu.
Ziņojumā lasāms, ka telefona sarunas nav ņemtas vērā, līdz ar to – inspekcijas atbildes nav vērtētas pilnībā. Nevienu jautājumu par šo telefona sarunu saturu es neesmu saņēmusi. Otrs – par maldināšanu. Ja jau dokumenti ir inspekcijas arhīvā, kas tas par arhīvu, kurā pati inspekcija nevar iekļūt un tādēļ ne 2019. ne 2021. gadā nevarēja atbildēt uz vienkāršiem jautājumiem? Kā es varu saņemt šo informāciju, ja atbilde ir, ka lietas nodotas arhīvā, tādēļ nav iespējams atbildēt? (..) Ziņojumā ir redzams, ka inspekcija nav teikusi taisnību arī par saņemtajām sūdzībām. Ir bijusi jauna ekspertīze, bet man ir atbildēts, ka nav bijis," teica Savitska.
KONTEKSTS:
Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.
Veselības inspekcija gan ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto". Vēlāk atklājās, ka inspekcija pārbaudes lietas materiālus iznīcinājusi jau pēc Latvijas Radio izrādītās intereses. Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") uzdeva inspekcijā veikt dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu lietas par Ņikiforenko materiālu iznīcināšanas apstākļus.
Nesenākā sūdzība par imunologu Ņikiforenko Valsts policijā un Veselības inspekcijā nonākusi pērn oktobrī, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Taču sākotnēji ne viena, ne otra iestāde neko sodāmu nesaskatīja. Šobrīd krimināllieta ir uzsākta.
Pats ārsts no mediju jautājumiem izvairās, bet pēc LTV sižeta vērsies policijā pret žurnālisti.