Apritējuši divi mēneši, kopš darbu Rīgas domē sākusi pašu tā dēvētā pārmaiņu koalīcija. Taču no pārmaiņām pašlaik redzamākā ir nule izsludinātais konkurss uz Rīgas pašvaldības izpilddirektora vakanci, ko līdz šim aizpildīja pagaidu administrācijas ieceltā Iveta Zalpētere.
Mērs Mārtiņš Staķis skaidroja, ka labākā kandidāta atrašanai nolīgta personāla atlases kompānija: “Protams, galvenie parametri ir pieredze valsts vai pašvaldības darbā, tātad pārvaldības darbā un/vai arī pieredze kapitālsabiedrības pārvaldībā – tie ir pamata parametri. Nāk klāt arī daudzi citi: zināšanas par likumdošanu, zināšanas par to, kā tiek organizēts darbs, pārmaiņu vadība, kas ir ļoti svarīga. Ir izveidota arī neatkarīga nominācijas komisija, kuru vadīs vairāki Latvijas sabiedrībā zināmi cilvēki. Tā, lai atlase notiktu pēc iespējas neatkarīgi un korekti.”
Tikmēr atvilktnē pašlaik ielikts ir iepriekš pagaidu administrācijas jau sagatavotais domes lēmumprojekts, ar ko bija paredzēts likvidēt visas trīs izpilddirekcijas. Mērs Staķis pastāstīja, ka reorganizācija notiks pakāpeniski, turklāt jaunajā pārvaldībā vairāk grib iesaistīt apkaimju nevalstiskās organizācijas.
“Reorganizāciju esmu apturējis, un mēs strādājam pie jaunas. Esam izveidojuši darba grupu, kura šobrīd izstrādā savus priekšlikumus. Un līdz decembra vidum šie priekšlikumi tiks man ziņoti. Mūsu galvenais uzstādījums – lai izpilddirekcijas, pirmkārt, būtu tuvāk cilvēkiem, lai cilvēkiem būtu ērtāk, lai Rīga kā viena pilsēta tiktu apsaimniekota vienādi. Mēs esam uzsākuši darbu arī pie citām reorganizācijām, bet es pagaidām vēl atturētos teikt, lai lieki nesatrauktu cilvēkus,” sacīja Staķis.
Politologs un sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis uzskata, ka šī domes koalīcija ar izmaiņām administrācijā piebremzē tālredzīgu apsvērumu dēļ.
“Pagaidām nav vērojamas “tīrīšanas”. Mēs neredzam skaļas atlaišanas gadījumus.
Bet koalīcijai ir arī jāpilda savi solījumi. Tie solījumi bija pietiekoši plaši. Viņu vēlētāju gaidas ir, ka tas viss mainīsies ''rīt uz pusdienlaiku''. Tāpēc viņi ir ļoti uzmanīgi ar augšējo pozīciju maiņu, augstāko amatpersonu maiņu, jo labi saprotams: pirmkārt, tas nav vienkārši un tās vietas vajag ar kompetentiem cilvēkiem aizpildīt. Labi zinām, ka tas vienmēr aizņem ilgu laiku,” komentēja Rajevskis.
Tikmēr politoloģe Ilga Kreituse vērtēja, ka sava labuma izgādāšanai Rīgas pārmaiņu koalīcija gan atradusi ātru risinājumu. “Man šķiet, ka Rīgas dome sāka ne visai patīkami rīdziniekiem, kam varbūt neesam pievērsuši tādu uzmanību. Tas ir ar algu jautājumu – deputātu algu palielinājumu nākamajam gadam. Tieši tāpat ir jautājums par padomnieku jaunajām vietām, par komiteju vadītāju vietnieku apmaksātiem amatiem.
Tāpēc nepatīkama sajūta, ka – mēs strādāsim rīdzinieku labā un tajā pašā laikā parūpējamies paši par sevi. Tāpēc gribētos ieraudzīt kādu reālu darbību no Rīgas jaunās vadības,” sacīja Kreituse.
Rīgas vadība par deputātu algu kāpumu gan lēmusi nav, turklāt ir noteikusi, ka komiteju vadītāju vietniekiem nauda algām tiks meklēta tikai nākamā gada budžetā. Tas pašlaik esot arī Rātsnama prioritāte, jo budžetā jāatrod 20 miljonu eiro ietaupījums.