Portāls "Manabalss.lv" pastāv jau septiņus gadus. Tajā iedzīvotāji var iesniegt savas idejas likumu izmaiņām. Savācot noteiktu parakstu skaitu, iniciatīva tiek virzīta uz Saeimu.
Portāla vadītājs Imants Breidaks skaidro, ka savas iniciatīvas var iesniegt arī politiskās partijas. Taču, ņemot vērā, ka politiskajiem spēkiem ir savi ziedotāji, budžets un nauda reklāmām, viņi iniciatīvas portālā var iesniegt apmaiņā pret ziedojumu 1000 eiro apmērā.
Breidaks saka, platforma arī tiek uzturēta no ziedojumiem. Politiskās partijas portālu izmanto reti. Bet šis vēlēšanu gads izrādījies citādāks: "Taču šogad tas, ko mēs redzējām, - mums bija pamatotas aizdomas, ka konkrēti divas iniciatīvas, kas bija publicētas, kā beigu beigās izskatās, tad aiz šīm iniciatīvām stāvēja partiju intereses un partiju lobijs."
Abas iniciatīvas, kuras pēc portāla vadītāja domām patiesībā nākušas no ZZS un "KPV LV", tika apturētas. Breidaks uzsver, partijas esot slēpušas, ka iniciatīvas nākot no viņām, un neiemaksājušas noteikto ziedojumu.
Lai no šādām situācijām izvairītos, nolemts līdz vēlēšanām partijām liegt iespēju ierosinājumus iesniegt.
Vairumu Saeimā pārstāvēto partiju šāds lēmums nesatrauc.
ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Kārlis Seržants norāda, ka "Manabalss.lv" bloķēto iniciatīvu iesniedzis kāds partijas Rīgas nodaļas vadītājs. Tā neesot bijusi partijas iniciatīva.
Portāla lēmumu Seržants atbalsta. "Acīmredzot tas ir pareizi, ka tiek apturētas kaut kādas tādas iniciatīvas, kas ir absolūti un vienīgi kaut kādos politiskos nolūkos. Man jau nu liekas, ka tomēr "Manabalss.lv" ir jābūt nevis partiju platformai, bet cilvēku un iedzīvotāju platformai, tur var kādas domubiedru grupas virzīt priekšlikumus, bet ne partijas, jo partijām ir tāda skatuve kā Saeima un tur var virzīt, kādas iniciatīvas vien vēlās," klāsta Seržants.
Ivars Zariņš ("Saskaņa") kolēģim piekrīt. Būtu dīvaini, ja Saeimā esošie politiskie spēki savus priekšlikumus sniegtu nevis parlamentā, bet kaut kur citur, saka Zariņš.
"Šim portālam vispār nevajadzētu būt politisko partiju instrumentam. Tam vajadzētu būt tiešām tiem, kuri nepiedalās šinī politiskajā spēlē pa tiešo. Tā [viņiem] ir iespēja caur šo portālu veidot šīs iniciatīvas," uzsver Zariņš.
Portāla lēmumu respektē arī "Vienotības" pārstāve Inese Lībiņa-Egnere. "Bet, no otras puses, politiskās partijas arī ir daļa no sabiedrības, un arī tur strādā un jautājumus risina godprātīgi cilvēki. No vienas puses - žēl, bet, no otras puses, es ļoti labi saprotu," teica Lībiņa-Egnere.
Partijas saka, viņi portālu "Manabalss.lv" ideju sniegšanai nav izmantojuši. Pie varas esošo politisko partiju platforma esot Saeima.
Otra iniciatīva, kurai parastu vākšanu portāls apturējusi, pēc Breidaka domām, nākusi no partijas "KPV LV". Tās līderis Artuss Kaimiņš sociālajos tīkos portāla lēmumu ir kritizējis.
"Ir tāds portāls, kur parakstus vākt par "sabiedrības" iniciatīvām. Nav vairs tāda portāla! Ir varas partijas parakstu vākšanas iniciatīvu portāls. Izlasi šo rakstu! Kauns "mana balss". Kauns! Atceros, kā tās vadītājs sēdēja pie manis kabinetā un diņģēja 1000 eiro par jebkuru iniciatīvu no manas puses, jo esmu deputāts. Portāls esot jāuztur viņam. Dāmas un kungi - "Vienotības" un ZZS rupors. Jo tie maksā. Tas tā, lai jūs zinātu," savā "Facebook" kontā rakstīja Kaimiņš.
Sazināties ar Kaimiņu Latvijas Radio neizdevās. Uz zvaniem un īsziņām viņš piektdien, kad ieraksts tapa, neatbildēja.
"Manabalss.lv" vadītājs Breidaks, atbildot uz pārmetumiem, uzsver - portāla veidotājiem nav politisko favorītu un visām partijām noteikumi ir vienādi.