Izvērtējot visu aptaujāto pilsoņu atbildes, redzams, ka pirmajā vietā "Attīstībai /Par!", "Progresīvie" – gandrīz 15%, tad seko "Saskaņa" ar 14,1%, tālāk Nacionālā apvienība un Latvijas Reģionu apvienības saraksts – 7,7%, "Jaunā Vienotība" – 5,9%, "Gods kalpot Rīgai" – 5,6%, Jaunā konservatīvā partija – 4,5%, Latvijas Krievu savienība – 3,6%, Zaļo un Zemnieku savienība – 3,5% un "Jaunā Saskaņa" – 3,4%. "Jaunā Saskaņa" aptaujā tika ievietota pirmo reizi. Tālāk redzams, ka "KPV LV" ir tikai 1,5% atbalsta un pavisam neliels atbalsts ir mazāk zināmajiem politiskajiem spēkiem, kas pieteikuši savus kandidātu sarakstus vēlēšanās.
SKDS aptauju veica no 24. līdz 28. jūlijam, uzrunājot 1008 rīdzinieku.
No aptaujātajiem jau tagad skaidrs, ka vēlēšanās nepiedalīsies – 4,7%, piedalīsies, bet nebalsos – 4,7%, bet 26,1% atbildēja – grūti pateikt. Nepārprotamu vēlmi doties uz vēlēšanām pauda 55,3% respondentu, bet 27,2% norādīja, ka, visticamāk, dosies uz vēlēšanām. Savukārt 7,5% izteicās, ka visdrīzāk neies uz vēlēšanām.
Grafikā zemāk redzams, kā balsis sadalītos starp tiem Latvijas pilsoņiem – rīdziniekiem, kas jau skaidri izlēmuši, par ko balsos Rīgas domes vēlēšanās. Salīdzinoši ar jūliju krities "Saskaņas" reitings. Jūlijā 33,2% vēlētāju, kas bija izdomājuši jau par ko balsot, bija gatavi savu balsi atdot par "Saskaņu".
Politologs Jānis Ikstens LTV raidījumā "Panorāma" atzina, ka jaunākie reitingi ir ļoti pārsteidzoši, jo liecina, ka "Saskaņa" zaudējusi aptuveni trešdaļu savu vēlētāju laikā, kad nekas dramatisks saistībā ar šo politisko spēku nav noticis. Iespējams, ka reitingus ietekmēja "Jaunās Saskaņas" parādīšanās aptaujā, kur tā iepriekš nav bijusi, taču tik un tā diezin vai tikai ar to skaidrojams "Saskaņas" reitinga krasais kritums.
SKDS vadītājs, sociologs Arnis Kaktiņš sprieda, ka reitingiem ir loģisks izskaidrojums, proti, aptaujā šoreiz ir iekļauts "pilnais partiju saraksts". "Saskaņas" reitinga kritums skaidrojams ar "Jaunās Saskaņas" iekļaušanu aptaujā. "Redzam, ka "Jaunā Saskaņa" ir apēdusi daļu vecās "Saskaņas" maizi, bet tā nav vienīgā problēma," lēsa Kaktiņš, norādot, ka krievvalodīgo vēlētāju vidū ir zināms apmulsums saistībā ar "vecās" "Saskaņas" stāvokli Rīgā.
KONTEKSTS:
Startam Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās pieteikušies 15 politiskie spēki, kuri iesnieguši savus kandidātu sarakstus.
Par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu kļuva atkritumu sāga. Vēlāk domes vadība vienojās ar opozīciju pārstāvošajiem politiskajiem spēkiem sasaukt trīs domes sēdes pēc kārtas un nenodrošināt tajās kvorumu. Pēc trim nenotikušām domes sēdēm Rīgas domi varēja atzīt par rīcībnespējīgu un lemt par tās atlaišanu. Un februāra vidū Saeima atbalstīja, vēlāk prezidents izsludināja likumu par domes atlaišanu.
Taču vēlēšanas nācās atlikt Covid-19 dēļ, un Saeimā 16. aprīlī steidzamības kārtā vienojās atbalstīt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rīkošanu 29. augustā.