Pasargāt bērnus vai nepieļaut cenzūru – tikumības vadlīniju tapšanā piedalās ar atšķirīgu motivāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vēlmi piedalīties tikumiskās izglītības vadlīniju tapināšanā izteikušas daudzas nevalstiskās organizācijas, taču to motivācija ļoti atšķirīga. Vieni uzskata, ka šādu vadlīniju tapšana nāk tieši laikā, jo mūsdienu jaunatni apdraud pārāk liberāli uzskati, citi tikumības vadlīnijas sauc par kļūdu un vēlas piedalīties to rakstīšanā tāpēc, lai nepieļautu kādu jaunatnei svarīgu tēmu padarīšanu par tabu.   

Tikumiskās audzināšanas vadlīniju veidošanā piedalīties pieteikušies eksperti no Latvijas Tradicionālās kultūras asociācijas, Vecāku foruma, resursu centra sievietēm “Marta”, Latvijas Pedagogu domes un citām.

Taču neviens no LTV uzrunātajiem ekspertiem vēl neņēmās spriest, kam tieši šajās vadlīnijās jābūt rakstītam.

Biedrība “Asociācija Ģimene” pārstāv konservatīvās vērtības un satraukusies par pārāk liberālām tendencēm pašreizējā izglītībā. Tāpēc tā uzskata, ka plaša diskusija par tikumību pašreiz ir īsti laikā.

“Sabiedrība kaut kādā veidā tiek uzkacināta, ka tas ir šobrīd skandāls vai cenzūra, ka kaut kādi daiļdarbi tiek izņemti, ka mēs atgriežamies padomijas laikā. Manuprāt, tas ir pilnīgi aplams secinājums, jo es redzu [...] vecāku iniciatīvas atjaunotni, jo vecākiem būtu jābūt tiem, kuri tomēr pasaka to galavārdu. Vecāki var būt arī ļoti dažādi savos uzskatos par to, kas būtu mācāms bērniem,” saka biedrības “Asociācija Ģimene” vadītāja Ilona Bremze.

Tikmēr nevalstiskās organizācijas “Papardes zieds” vadītājas Ivetas Ķelles ieskatā pašreizējie likumi jau pasargā bērnus no netikumīga un neķītra materiāla. Bet, ja skolotājs darbojas atļautajos rāmjos, bet viņam vienalga no malas norāda, ko drīkst un ko nedrīkst izmantot kā mācību materiālu, tiek grauta pedagoga morālā stāja. Un tas var beigties ar to, ka pedagogi, baidoties no sūdzībām vai vajadzības taisnoties, par sarežģītām tēmām ar bērniem nerunās.

“Es varu runāt par veselības tēmu, bet mēs varam paņemt jebkuru citu tēmu – gan literatūru, gan mākslu, kultūras vēsturi. Un jebkurā šinī nozarē, izņemot kaut ko ārā, jo tas potenciāli varētu nepatikt kādam vecākam, tas kaut ko atņem bērnam no viņa zināšanām, no viņa iespējām augt kā radošai, brīvai, kritiski domājošai personībai,” uzskata Ķelle. 

Viņa tikumības vadlīniju veidošanu kopumā uzskata par absurdu, taču piedalīsies, lai nepieļautu, ka par tabu padara kādu no seksuālās un reproduktīvās veselības tematiem.

“Ja mēs atceramies vēsturi, tad aizsākums šim ierosinājumam bija tieši “Papardes zieda” bukletiņš un precīzi viena lapaspuse, kur gāja runa par homoseksualitāti.  Es domāju, ka būs daļa organizāciju, daļa sabiedrības pārstāvju, kuri mēģinās aizliegt šīs tēmas pārrunāšanu, analizēšanu skolās,” paredz Ķelle.

Savukārt Ilona Bremze uzskata, “ka Dievs ir radījis vīrieti un sievieti, šīm attiecībām ir jābūt starp diviem pretējiem dzimumiem”. “Ja notiek citādāk, tad, protams, jaunatnei par to būtu jāzina, bet es domāju, ka šis jautājums nebūtu jāliek priekšplānā un ap to vien jāgroza tās lietas. Tas varētu būt minēts, protams, neitrālā formā, ka tas notiek, bet tas nevarētu tikt pasniegts kā alternatīva, kā kaut kas pozitīvs,” pārliecināta Bremze.

Jau ziņots, ka Valsts izglītības un satura centrs plāno izstrādāt vadlīnijas par tikumisko audzināšanu. Tām jāseko Saeimas jau pieņemtajiem grozījumiem Izglītības likumā , kas nosaka - izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, kas atbilst Satversmē ietvertajām un aizsargātajām vērtībām, īpaši tādām kā laulība un ģimene.

Līdztekus valodas un ģimenes jautājumiem, tikumisko vadlīniju rakstīšanā daudz šķēpu tiks lauzts tieši par seksualitātes tēmu. Un ir jautājums – kā tik pretēji domājošas puses spēs vienoties par “pareizo” versiju, ko ierakstīt Tikumiskās audzināšanas vadlīnijās. Darbs pie tām varētu sākties mēneša beigās.

Pēdējās nedēļās Latvijā vārds „tikumība” locīts ļoti bieži – sabiedrību pāršalkušas ziņas, ka līdz ar grozījumiem Izglītības likumā par tikumisko audzināšanu atsevišķiem skolotājiem jau nācies pārskatīt stundās izmantojamos materiālus. Viņi saņēmuši noraidošu attieksmi vai aizrādījumu no skolas vadības puses.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti