ĪSUMĀ:
- Pēc 10. jūnija iekšā plāno atļaut pulcēties līdz 100 cilvēkiem, bet ārā - līdz 300.
- Jūlijā jau varētu atļaut telpās, kuras ir lielākas par 1000 kvadrātmetriem, ļaut pulcēties līdz 500 cilvēkiem.
- Ārā cilvēku skaitu pasākumos jūlijā varētu palielināt līdz 1000.
- Joprojām visiem jāievēro distancēšanās un roku dezinficēšanas ierobežojumi.
- Valdība nevēlas pagarināt ārkārtējo situāciju pēc 9. jūnija, bet tāpēc Saeimai jāpieņem likums par turpmāko regulējumu.
- Lēmumi par ierobežojumu mīkstināšanu gaidāmi nākamotrdien, 9. jūnijā.
Ministre stāstīja, ka pret Covid-19 joprojām nav radītas zāles, tāpēc jāturpina balansēt starp veselības drošību un ekonomisko aktivitāti. Viņa uzsvēra, ka ierobežojumu mīkstināšana iespējama, kamēr Latvijā turpina samazināties ar Covid-19 inficēto skaits.
Ja Covid-19 izplatība Latvijā turpinās kristies, tad jūlijā varētu vēl mīkstināt ierobežojumus, iekštelpās ar platību, kas lielāka par 1000 kvadrātmetriem, atļaujot pulcēties līdz 500 cilvēkiem, bet ārā - līdz pat 1000 cilvēkiem.
Mazākās telpās jūlijā joprojām spēkā paredzēts pulcēšanās ierobežojums līdz 100 cilvēkiem. Savukārt augustā arī nelielākās telpās varētu atļaut pulcēties 250 cilvēkiem.
Viņķele uzsvēra, ka sabiedriskos pasākumos cilvēki, kuri vēlas, var valkāt sejas maskas, kaut arī tās nav obligātas. Jūnijā joprojām obligāti būs jāvalkā mutes un deguna aizsegs sabiedriskajā transportā, kā arī turpināsies būt spēkā ierobežojumi medicīnas iestādēs un sociālās aprūpes namos.
"Mums ir jāapzinās, ka šie piesardzīgie pulcēšanās brīvības paplašinājumi ir obligāti kombinējami ar atbildīgu rīcību: roku dezinfekciju, distances ievērošanu un, protams, tie, kuri atbildīgi un motivēti, noteikti aicināti valkāt sejas aizsargus pasākumos, pat, ja tas nav obligāti," sacīja Viņķele.
Pašlaik vēl ar nozaru ministrijām tiek diskutēts par iespējamu ierobežojumu mīkstināšanu dažādās jomās, piemēram, pulcēšanos kafejnīcās, kā arī par sporta pasākumiem. Viņķele pieļāva, ka varētu mīkstināt ierobežojumus un āra terasēs ļaut sēdēt pie galdiņa vairāk nekā diviem cilvēkiem, tomēr viņa vēl izvairījās prognozēt diskusiju iznākumu.
"Visdrīzāk būs atviegloti noteikumi āra kafejnīcām un terasēm, kur būs nepieciešams ievērot divu metru distanci starp galdiņiem, bet pie viena galda varēs sēdēt vairāk cilvēku.
Bet iekštelpās Veselības ministrijas ieteikums būtu tomēr saglabāt jau esošo regulējumu," stāstīja ministre.
Viņa arī uzsvēra, ka pēc ierobežojumu mīkstināšanas vēl būtiskāk būs regulāri mazgāt un dezinficēt rokas, kā arī ievērot divu metru distanci citam no cita.
Vienlaikus Saeimā tiek lemts par likumprojektu, kas dos valdībai pilnvaras apstiprināt atbalstu Covid-19 ekonomiskās krīzes pārvarēšanai un lemt par darbībām Covid-19 ierobežošanai. Atbildot uz jautājumu par to, ko darīs, ja Saeima likumu nepaspēs pieņemt līdz 9. jūnijam, premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atbildēja izvairīgi. Viņš teica, ka
ārkārtējās situācijas atcelšana ir atkarīga no Saeimas spējas ātri pieņemt likumu.
Viņš pauda cerību, ka deputātiem tas izdosies, jo valdība vēlas, lai pēc 9. jūnija ārkārtējā situācija vairs nebūtu jāpagarina.
Kariņš arī uzteica Latvijas sabiedrību par ierobežojumu ievērošanu ārkārtējās situācijas laikā. Pēc viņa teiktā, tas parāda, ka sabiedrība var izdarīt faktiski jebko, ja patiešām ir tāda vajadzība.
Lēmumi par ierobežojumu mīkstināšanu gaidāmi nākamotrdien, 9. jūnijā.
KONTEKSTS:
Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēma, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 9. jūnijam, bet arī mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.
Valdība arī līdz ārkārtējās situācijas beigām nodrošināja atbalstu uzņēmumiem, kurus ekonomiski skārusi Covid-19 krīze.