Aptuveni puse no meža cūkām, kas mīt Čehijas dienvidrietumos, Šumavas rajonā, ir radioaktīvas, un to gaļu nav ieteicams izmantot pārtikā – tā nesen ziņu aģentūrām pavēstījis Čehijas veterinārais dienests. Radioaktīvo cēziju cūkas uzņemot, barojoties ar sēnēm, kas labi uzsūc radiāciju no augsnes.
2014. un 2015.gadā Čehijā nomedīja vairāk nekā 600 meža cūku, un 47% radiācijas līmenis pārsniedza pieļaujamās normas. Meža cūkas gaļa ir ļoti iecienīta čehu restorānos. Ikvienu medījumu, pirms tas nonāk tirgū vai veikalā, inspektori pārbauda.
Radioaktīvas cūkas sastopamas arī Vācijas un Austrijas mežos.
Tikmēr Latvijā neviens nevar pateikt, kādas ir mūsu meža cūkas, jo valsts monitoringa plāns to neprasa.
Valsts vides dienesta pārstāve Maruta Bukleviča stāsta, ka radiācija savvaļas dzīvniekos Latvijā netiek mērīta. Viņa pieļauj, ka varbūt to vajadzētu izdarīt, bet tas prasa finansējumu, un Latvijā kopumā ir zema fona radiācija.
Eiropas Komisijas dati liecina, ka radioloģiskais fons Latvijā ir viens no zemākajiem Eiropā.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pārbauda radiāciju pārtikas produktos, sēnēs un ogās, ko ieved no Baltkrievijas un Ukrainas, bet pierobežas rajonos arī svaigpienu un produktīvo dzīvnieku gaļu.
Bet pārbaudīt meža cūkas līdz šim nav bijis iemesla, saka PVD. Inspektori gan gatavi noņemt paraugus un pārliecināties, vai nav paaugstināts radioaktīvā piesārņojuma līmenis.
“To mēs varam izdarīt. Mums tad būtu jāvienojas ar mednieku kolektīviem, un ar viņu starpniecību mēs varētu noņemt paraugus un pārbaudīt BIOR. Pārrunāsim šo iespēju. Bet mūsu skatījumā uztraukumam pamata nav,” saka PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.
To, kāds ir radiācijas līmenis Latvijā, uzmana Radiācijas drošības centrs, kam tiešsaistes režīmā darbojas 20 monitoringa stacijas. Mērījumu dati tiek atjaunoti ik pēc10 minūtēm un redzami Vides dienesta mājaslapā.