ĪSUMĀ:
- Pretēji Kaimiņa teiktajam, SPKC sacīja – deputāts šomēnes ārzemēs tomēr ir bijis.
- Saistībā ar Saeimas deputāta saslimšanu ar Covid-19 uzsākta plaša izmeklēšana.
- SPKC aicina pieteikties visus, kuriem pēdējās nedēļās bijis kontakts ar Kaimiņu.
- Visi šie cilvēki, arī bez simptomiem, tiks pārbaudīti; testi jau veikti daļai deputātu.
- Visiem, kuri bijuši kontaktā ar Kaimiņu, turpmākās 14 dienas jāpavada pašizolācijā.
- Premjers Kariņš paziņo par pašizolēšanos un valdības darbu attālināti.
- Arī Saeimā vērtē iespējas strādāt attālināti, atzina parlamenta vadītāja.
Pēc SPKC pārstāvja sacītā, katrā Covid-19 saslimšanas gadījumā tiek veikta epidemioloģiskā izmeklēšana, lai saprastu, kā persona inficējusies, un noskaidrotu visas personas, ar kurām pēc inficēšanās bijis kontakts. SPKC sazinājies arī ar Kaimiņu, lai saprastu inficēšanās ceļu un turpmākos kontaktus. "Darba apjoms pašlaik ir ļoti milzīgs," atzina Perevoščikovs.
Pretrunā Kaimiņa teiktajam, SPKC pārstāvis sacīja – deputāts marta sākumā ārzemēs tomēr ir bijis. Kopš tā brīža gan pagājušas jau vairāk nekā divas nedēļas, tomēr viņa paša minētā angīnas epizode gan sekojusi neilgi pēc tam un viena no hipotēzēm ir, ka deputāts ar Covid-19 bijis inficējies jau tobrīd.
"Dotajā brīdī nevar pateikt, vai tā ir nepārtraukta saslimšana, vai tā bija atsevišķa epizode, bet mums ir skaidrs par pasākumiem, kuri būtu nepieciešami," teica Perevoščikovs.
Ņemot vērā, ka saslimšana ar Covid-19 konstatēta Saeimā, pieņemts lēmums veikt plašu izmeklēšanu.
SPKC pārstāvis sacīja, ka pašlaik vēl nevar pateikt, cik liels bijis deputāta kontaktpersonu loks, taču tas varētu būt gana plašs. SPKC norādīja arī, ka Kaimiņam, pretēji paša teiktajam, ir bijis kontakts ar personām, kurām apstiprināta inficēšanās ar Covid-19, un aicināja pieteikties visus, kuriem pēdējās nedēļās bijis kontakts ar pašu Kaimiņu. Visi šie cilvēki, arī bez simptomiem, tiks pārbaudīti.
Pārbaudes attieksies ne tikai uz Kaimiņa kolēģiem – citiem Saeimas deputātiem, bet arī parlamenta darbiniekiem, kā arī valdības pārstāvjiem un citiem cilvēkiem, ar kuriem deputātam bijis kontakts. Sestdien, 21. martā, testi jau tika veikti daļai Saeimas deputātu.
"Mēs veiksim tieši laboratorisko izmeklēšanu, un laboratoriskā izmeklēšana mums parādīs reālo un objektīvo ainu, lai spertu turpmākos soļus un pieņemtu galīgos lēmumus. (..) Bet uz doto brīdi ir zināms un skaidrs, ka visas tuvās kontaktpersonas un personas, kuras bija vienā telpā ilgu laiku, ir pakļautas pašizolācijai jeb mājas karantīnai," piebilda Perevoščikovs.
Tā kā Kaimiņš beidzamajās dienās piedalījies gan Saeimas darbā, gan arī koalīcijas partiju sadarbības padomes sanāksmē, obligātā 14 dienu pašizolācija nu jāievēro ne vien Saeimas deputātiem, bet arī valdības locekļiem, toskait Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība").
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") mikroblogošanas vietnē "Twitter" paziņojis, ka viņš un viņa biroja darbinieki, kuri ir atzīti par kontaktpersonām, no sestdienas, 21. marta, atrodas pašizolācijā un darbu turpinās attālināti.
Es un mana biroja darbinieki, kuri ir atzīti par kontaktpersonām, no šīs dienas atrodamies pašizolācijā, kā arī nodosim analīzes. Darbu turpināsim attālināti. Vēlreiz aicinu visus būt atbildīgiem! Tā ir mūsu valsts, mūsu cilvēki, kurus mēs katrs ar savu rīcību varam pasargāt!
— Krišjānis Kariņš (@krisjaniskarins) March 21, 2020
Saeimas darbs saistībā ar daudz lielāko cilvēku skaitu un balsošanas sistēmu ir daudz komplicētāks, tāpēc tik operatīvi uz attālinātu strādāšanu pāriet ir grūtāk, bet pie tā tiek strādāts, apliecināja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība).
"Tiek vērtētas vēl visas iespējas gan no tehnoloģiskā, gan no juridiskā, gan arī no politiskā līmeņa. Mēs par to spriežam, kādā veidā to darīt vislabāk," sacīja parlamenta spīkere.
Mūrniece uzsvēra, ka Saeimas tālākās darbības iespējas būs atkarīgas arī no epidemiologu viedokļa, kad būs zināmi viņu veikto pārbaužu rezultāti.
Jautāts, vai Latvijas Satversme pieļauj attālināti, piemēra, e-vidē strādāt arī Saeimai, kostitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars sacīja:
"Valdības gadījumā par to vispār nav satraukuma, valdība ir ļoti fleksibla un viņi var mierīgi visus lēmumus pieņemt attālināti, un premjers var parakstīt ar elektronisko parakstu visus dokumentus un iepazīties, ko viņš jau tagad dara. Un juridisku problēmu tur arī nav, lai valdība šos lēmumus pieņemtu attālinātā režīmā. Saeimai šobrīd es nepiekrītu viedoklim, ka ir jāgroza Satversme, jo, manuprāt, Satversmi var interpretēt. Sēdes notiek Rīgā vai ārkārtējos gadījumos notiek citur, un, es teiktu, ka to "ārkārtējo apstākļu dēļ var sanākt citā vietā", un es domāju, ka, moderni tulkojot, cita vieta var būt arī [kā] elektroniskā vide interpretēta."
KONTEKSTS:
Latvijā līdz sestdienai, 21. martam, ar Covid-19 saslimušo skaits sasniedzis 124. Aizvadītās diennakts laikā Covid-19 apstiprināts vēl 13 personām.
Par pozitīvu Covid-19 testu un pašizolēšanos sestdien paziņoja Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš. Jautāts, vai tagad pašizolēšanās būs jāievēro visiem Saeimas deputātiem, SPKC pārstāvis Perevoščikovs aģentūrai LETA iepriekš teica, ka pašreiz tiek pieņemti lēmumi un "pie tā strādā". Saistībā ar Covid-19 apstiprināšanu Kaimiņam uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana.
Tikmēr valdības vadītājs īsi pēc Kaimiņa izplatītā paziņojuma informēja, ka valdība turpmāk strādās attālināti. Ministru prezidents apliecināja, ka ir gatavs sekot mediķu un epidemiologu norādījumiem un nepieciešamības gadījuma veikt analīzes, ievērot pašizolāciju.