ST informēja, ka lieta ierosināta pēc vairāku skolēnu pieteikuma. Pieteikuma iesniedzēji ir dažāda vecuma skolēni, kas iegūst pamatizglītību un vispārējo vidējo izglītību.
Pērn no marta vidus līdz jūnija sākumam, kā arī no novembra sākuma līdz šī gada aprīļa sākumam saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatīšanos visā Latvijā bijusi izsludināta ārkārtējā situācija. Tās laikā mācības notika attālināti.
Tiesā pieteikumu iesniegušie skolēni apzinoties, ka ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais stāvoklis, kurā personu tiesības var tikt būtiski ierobežotas sabiedrības interešu dēļ. Tomēr saskaņā ar apstrīdētajām normām arī pēc ārkārtējās situācijas beigām izglītības ieguve notikusi attālināti.
Attālināto mācību rezultātā esot kritusies izglītības kvalitāte, kā arī citos veidos traucēta izglītības ieguve.
Tādējādi apstrīdētās normas, paredzot attālinātās mācības arī pēc ārkārtējās situācijas beigām, ierobežo izglītības iespējas un pieejamību, līdz ar to pārkāpjot Satversmes 112. pantu, uzskata pieteikuma iesniedzēji. Viņi apstrīdēja šādas pieejas atbilstību Satversmes 112. pantam, kas nosaka, ka “ikvienam ir tiesības uz izglītību. Valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību. Pamatizglītība ir obligāta.”
Tikmēr Valsts kanceleja paziņojumā medijiem informēja, ka valdība turpina strādāt pie klātienes mācību atsākšanas skolās Covid-19 pandēmijas apstākļos rudenī. Lai to panāktu, tostarp tiek apsvērta skolotāju obligāta vakcinācija pret Covid-19, pret ko gan iebilst arodbiedrība. Līdz šim poti saņēmuši 53% skolotāju.