Ministrs atzina, ka viņš jau naktī sazinājies ar Drošības policijas pārstāvjiem, un saskaņā ar viņu ieteikumiem terorisma draudu līmenis Latvijā saglabājas zemā līmenī.
Kozlovskis atzina, ka Latvijas drošības iestādes ir kontaktā ar kolēģiem Francijas drošības iestādēs.
Terorisma draudu līmeņi:
- Zems terorisma draudu līmenis (zils) – izsludina situācijā, ja pastāv vispārēja rakstura terorisma draudi (ikdienas situācija);
- Paaugstināts terorisma draudu līmenis (dzeltens) – izsludina situācijā, ja ir pieaugoši terorisma draudi;
- Augsts terorisma draudu līmenis (oranžs) – izsludina situācijā, ja ir apstiprināti terorisma draudi konkrētam objektam, tautsaimniecības sektoram vai valsts reģionam;
- Īpaši augsts terorisma draudu līmenis (sarkans) – izsludina situācijā, ja ir noticis terora akts vai terora akts vairs nav novēršams.
Avots: Drošības policijas mājaslapa
Arī Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis apliecina, ka valsts drošības iestādes turpina rūpīgi sekot līdzi situācijai un regulāri apmainās ar informāciju ar ārvalstu kolēģiem.
"Ja terorisma draudu līmenis Latvijā būtu pieaudzis, tad par to ziņotu Drošības policijas Pretterorisma centrs," to ar Valsts prezidenta kancelejas Preses dienesta starpniecību uzsver Valsts prezidents.
Iekšlietu ministrs gan atzina, ka ir jāstiprina Latvijas drošības iestādes – pamatā Drošības policija, lai tā būtu spējīga rīkoties preventīvi.
Drošības policijas rīcībā nav informācijas, kas norādītu uz nepieciešamību mainīt terorisma draudu līmeni Latvijā, kas joprojām saglabājas zems – tā no paša rīta paziņoja šī drošības iestāde, kura tomēr strādā pastiprinātā režīmā. Tomēr, domājot par nākotni, Drošības policijas analītiskā kapacitāte būtu jāstiprina, uzskata Iekšlietu ministrija. Tam piekrīt arī premjers.
“Neapšaubāmi! Es nezinu par summām, bet šī ir viena no valdības prioritātēm, un tas nāk no Iekšlietu ministrijas. Un jau tai brīdī, kad mēs pastiprinājām arī drošības pasākumus lidostā, un domājot par nākotni – protams, protams, attiecībā uz terorismu Drošības policija tiks stiprināta. Nenoliedzami. Un arī ieskaitot budžeta līdzekļus,” uzsvēra premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība).
Tas, ka draudu līmenis Latvijā nav paaugstināts, nozīmē, ka īpaši satraukties nevajadzētu arī vasarā plaši notiekošo masu pasākumu apmeklētājiem. Kā piemēru iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis min festivālu “Positivus” Salacgrīvā.
“Pilnīgi noteikti gribētu nomierināt tos cilvēkus, kas brauc uz šo koncertu, un nesaistīt šo uzbrukumu ar kaut kādām iespējām, ka kaut kas tamlīdzīgs varētu notikt šeit. Jo Drošības policija man ir apliecinājusi, ka nav nekāda informācija, ka būtu jebkāda veida sasaite ar Latviju, ka arī Francijas kolēģi nav lūguši nekāda veida palīdzību,” pauda Kozlovskis.
Savukārt ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”) uzsvēra, ka Eiropā notiekošie terorakti vērtējami kā metastāzes, kas turpināsies, kamēr netiks galā ar tā dēvētās Islāma valsts pamatšūnu Irākā, Sīrijā un Ziemeļāfrikā. Līdz tam draudi saglabāsies, un novērst tos ir sarežģīti.
“Mēs vēl analizējam šo gadījumu, bet izskatās, ka mēs sākam palēnām redzēt, ka tās vairs nav tik ļoti organizētas darbības, ka parādās vienpatņi. Un ar vienpatņiem cīnīties ir vēl grūtāk. Paskatieties, kas notika ASV nesen, Floridā, 50 cilvēki, kas gāja bojā; kas ik pa brītiņam notiek arī Ziemeļāfrikā; kas notiek Irākā, kur bieži vien, teiksim, jo mazāka šī teroristu grupa vai tas ir viens cilvēks, jo grūtāk viņus, protams, neitralizēt. Diemžēl, patīk vai nē, bet šis ir karš uz ilgu laiku,” pauda Rinkevičs.
Vai drošības iestādes Latvijā spētu reaģēt uz šādu apdraudējumu? Šādu garantiju politiķi dot nevar, tomēr valdības vadītājs aicina neļauties nolemtības sajūtai.
“Es domāju, ka jebkurā valstī, kur tas notiek un kur terorisms ir noticis, visticamāk, neviens tam nav bijis gluži gatavs, neskatoties uz visaugstākajām gatavības pakāpēm, kādas ir. Un es gan gribētu teikt niansi, ka iedzīt bailes visiem – tas ir tas, ko teroristi arī plāno, un mums vienlaicīgi nevajadzētu tāpēc ļauties kaut kādai panikai vai domāt, ka šobrīd esam visi apdraudēti,” norādīja Kučinskis.
Jau vēstīts, ka Francijas kurorta pilsētā Nicā vismaz 80 cilvēki, ieskaitot bērnus, zaudējuši dzīvību un daudzi desmiti ievainoti pēc kravas auto iebraukšanas cilvēku pūlī valsts svētku atzīmēšanas svinībās.
Incidents noticis naktī uz piektdienu valsts dienvidu pilsētā Nicā Bastīlijas ieņemšanas svētku laikā, liecina britu raidorganizācijas BBC vēstītais.