Šogad 1. augustā indeksēs valsts pensijas vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada apdrošināšanas iemaksu vidējās algas valstī (2022. gadā – 534 eiro). Tas attieksies arī uz piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas apmēru par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim.
Tāpat 1. augustā šogad valsts pensiju neatkarīgi no tās apmēra pārskatīs politiski represētajām personām, I grupas invalīdiem un Čornobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem.
Pārskatītās valsts pensijas vai tās daļas apmēra starpību par periodu no šī gada 1. augusta līdz 1. septembrim izmaksās vienlaikus ar 2022. gada septembra mēneša vecuma pensiju. Tas pats attieksies uz pārskatītās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas starpību, kuru izmaksās vienlaikus ar šī gada septembra mēneša piemaksu pie vecuma pensijas.
Labklājības ministrijā paskaidroja – tas nozīmē, ka augustā pensijas un piešķirtās piemaksas pie pensijas tiks izmaksātas līdz šim saņemtajā apmērā, bet septembrī tās izmaksās jau palielinātā (indeksētā) apmērā kopā ar neizmaksāto indeksācijas palielinājumu par augusta mēnesi.
Agrāka indeksācija kā atbalsts senioriem
Par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!") iepriekš norādīja, ka agrāka pensiju indeksācija tiek rosināta, lai sniegtu atbalstu pensiju saņēmējiem strauja inflācijas kāpuma apstākļos, jo sevišķi pieaugot cenām pārtikai, transporta un veselības aprūpes pakalpojumiem.
Arī labklājības ministrs Gatis Eglītis ("Konservatīvie") stāstīja: "Pensiju indeksācija šogad ir ieguvusi īpašu aktualitāti. Ikdienā gan komunālajos rēķinos, gan arī veikalos redzam, ka cenas kāpj strauji. Mūsu senioriem, kuriem lielākajā daļā gadījumu ienākumi ir salīdzinoši nelieli, tas nozīmē nepatīkamas korekcijas ierastajā iepirkumu grozā. Koalīcijā esam vienojušies par pensiju agrāku indeksāciju, Saeima ir lēmusi, Labklājības ministrijā un saistītajās iestādēs esam tehniski gatavi agrākām izmaksām, lai nauda bez kavēšanās nonāk pensionāru maciņos."
"Mums ir jānodrošina, ka vidējā pensija šogad pēc indeksācijas, kas būs, starp citu, 15% apmērā aptuveni. Lielākā indeksācija, kāda jebkad bijusi," sacīja Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans ("Konservatīvie").
Opozīcijas deputāts Andrejs Klementjevs ("Saskaņa") aicināja pensijas indeksēt divreiz gadā, bet viņa priekšlikumi atbalstu parlamentā neguva.
Saeimas vairākums arī noraidīja opozīcijas deputātu priekšlikumus gan par tā dēvētās 13. pensijas ieviešanu, gan dažādām piemaksām komunālo pakalpojumu segšanai.
"Šī nauda nebūs iztērēta uz kaut kādām ekstrām vai kaut kādām lietām, kur pensionārs brauks slēpot uz Alpiem, viņš segs tos komunālos maksājumus, kuri viņam uzkrāsies uz to momentu," argumentēja Klementjevs.
Tāpat atbalstu neguva priekšlikums izmaksāt piemaksu par darba stāžu. Atbildīgās komisijas vadītājs Andris Skride ("Attīstībai/Par") solīja, ka iespēju robežās jautājumi tiks risināti: "Komisijā šobrīd mums no Labklājības ministrijas ir arī noteikta augsta prioritāte šāda veida priekšlikumiem uz nākamā gada budžetu un cerams, ka valdība atbalstīs."
Indeksācijā ņem vērā inflāciju
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka šī gada martā, salīdzinot ar 2021. gada martu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājies par 11,5 procentiem, teikts likumprojekta anotācijā.
Labklājības ministrijā norādīja, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra ir sākusi darbu, lai pielāgotu savu informācijas sistēmu.
Valsts pensiju indeksācijā 2022. gada 1. augustā izmantos indeksu, ko veidos:
- faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) par laikposmu no 2021. gada 1. augusta līdz 2022. gada 31. jūlijam (kopumā 12 mēneši) un
- 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas (kas ir summēta visa nauda, no kuras gada laikā bijis jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas) reālā pieauguma procentiem.
Vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu, par kuru ir piešķirta (pārrēķināta) pensija, piemēros lielāku daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem:
- 60% – ja stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem vai ja vecuma pensija piešķirta par darbu kaitīgos, smagos vai sevišķi kaitīgos, sevišķi smagos darba apstākļos;
- 70% – ja stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem;
- 80% – ja stāžs ir 45 gadi un vairāk.
Ja vecuma pensijas apmēra pārskatīšanai ir iespējams piemērot vairākus nosacījumus, pensijas pārskatīšanai piemēro lielākos procentus no apdrošināšanas iemaksu algas summas reālā pieauguma procentiem.
Pensiju indeksācijā no 1. augusta tiks indeksētas arī atlīdzības par darbspēju zaudējumu un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu, kas pārskatāmas atbilstoši vispārējai valsts pensiju pārskatīšanas kārtībai.
Grozījumi likumā "Par valsts pensijām" stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.