“Ēka no apakšas silda jumtu, jumts ir silts, veidojas ūdens, kas aukstā laikā, tekot pāri malai, sasalst. Lāstekas veidojas salīdzinoši strauji un salīdzinoši lielas,” skaidroja “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Krists Leiškalns.
Par lāstekām un sniegu uz jumta bieži domā tikai pēdējā brīdī, kad tās jau ir tik lielas, ka var uzkrist garāmgājējiem. Pērn siltās ziemas dēļ apsaimniekotājiem ne sniegs, ne lāstekas galvassāpes neradīja. Bet šosezon Rīgas pašvaldības policija norāda, ka janvārī bīstamas lāstekas konstatētas pie četriem namiem.
Bet problēmas un strīdi ar apsaimniekotājiem gaidāmi vēlāk, kad sāksies atkusnis. “Brīdī, kad ir jātīra šie jumti, atklājas, ka līgumi par jumta tīrīšanu nemaz nav noslēgti. Un līgumi tiek slēgti pēdējā brīdī, kad jau ir atkusnis,” pastāstīja Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.
Pašvaldības policijā norādīja, ka par netīrītiem jumtiem sodi ir bargi. Turklāt ietves slēgšana zem lāstekām nav risinājums.
“Ietves norobežošana ir īstermiņa risinājums, kas ir paredzēts tiem gadījumiem, kad notiek tīrīšanas darbi, nevis ilgtermiņā nobloķēt ietves uz nedēļu, divām, trim tikai savas neizdarības dēļ. Atbildība ir paredzēta – administratīvā atbildība. Privātpersonām līdz 350 eiro, juridiskām personām līdz 1400 eiro [sods],” sacīja Sadovskis.
Latvijas Televīzijas uzrunātie iedzīvotāji pauda, ka šogad lāstekas vēl nešķiet bīstamas, tomēr piesardzību saglabā. “Galvenais man liekas, ka pašiem cilvēkiem jāstaigā uzmanīgi, jāskatās augšā, lai pasargātu sevi,” sacīja Kristīne.
Tīrīšanas darbus uz jumtiem var veikt tikai sertificēti darbinieki ar atļauju strādāt augstumā. Šādu speciālistu skaits ir neliels un tīrīšanas darbi var aizkavēties, norādīja “Rīgas namu pārvaldnieks”.