Gandarījums par pabeigto darbu
"Mūsu darbs ir pilnībā noslēdzies. Esam vienojušies par valdības deklarācijas tekstu, par sadarbības līgumu un fiskālās disciplīnas līgumu," tā dienas vidū paziņoja Kariņš, noslēdzot intensīvu tikšanās ciklu ar turpmākajiem koalīcijas partneriem. Gandarīti ir arī viņi.
Apvienība "Attīstībai/Par!" izcīnīja tiesības vākt balsis parlamentā par tiem jautājumiem, kurus atbalsta ne visi koalīcijas biedri.
"Tas ir saistīts gan ar pilsonības automātisku piešķiršanu nepilsoņu nepilngadīgajiem bērniem, gan uz holokausta upuru īpašumu restitūcijas pabeigšanu, attiecībā uz Eiropas Padomes konvenciju par sieviešu un bērnu aizsardzību un tamlīdzīgi. Paldies kolēģiem par izpratni, ka mums ir brīvas rokas Saeimā strādāt ar kolēģu pārliecināšanu, ka tas netiek uzskatīts par koalīcijas sadarbības pārtraukumu," teica "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.
Atšķirīgās domās par pilsonības jautājumu ir Nacionālā apvienība (NA). Tās līderis Raivis Dzintars aicina ievērot vienprātības principu par vairākiem jautājumiem. "Tie ir budžeta jautājumi. Jautājumi, kas skar Satversmi. NA uzstāj, ka arī valodas un pilsonības jautājumos būs nepieciešams konsensuss. Bet būs arī jautājumi, kur būs brīvas rokas un kur būs jācenšas vienam otru pārliecināt parlamenta debatēs."
NA panākusi demogrāfijas jautājuma noteikšanu par prioritāru. Turklāt apvienības pārstāvis Imants Parādnieks, lai arī nebūs ministra amatā, kļūs par premjera padomnieku demogrāfijas jautājumos.
Daļu uztvers kā opozīciju
"Saulains, mākonīši, bet iespējams kaut kāds sniedziņš," tik tēlaini par noskaņojumu savā frakcijā dienas pirmajā pusē atbildēja partijas "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs. Prognoze par Kariņa valdības atbalstītāju skaitu "KPV LV" rindās kļuva skaidrāka pēc šīs dienas balsojuma frakcijā. 11 – par, četri – pret, bet deputāts Aldis Gobzems sēdē nepiedalījās.
Neoficiāli tiek lēsts, ka pret balsojuši Linda Liepiņa, Didzis Šmits, Karina Sprūde un Iveta Benhena-Bēkena.
Vai līdzīgs varētu būt balsojums arī trešdien, Zakatistovs nevarēja atbildēt. "Tas scenārijs, kā notikumi attīstīsies, šobrīd nav skaidrs. Nekādas partijas disciplīnas nebūs. Šis būs sirdsapziņas balsojums. Kā darbosies frakcija, šobrīd par to tiek domāts. Sadarbības līgums, kas būs citāds, pieļauj, ka frakcija turpina darboties un frakcijā ir cilvēki, kuri neatbalsta valdību."
"Tie, kas bija pret, turpinās strādāt mūsu partijā," teica "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Zakatistovs.
Kariņš gan norādīja, ka tos deputātus, kuri balsos pret jaunveidojamo valdību, par koalīcijas sastāvdaļu neuzskatīs, bet gan par opozīciju. Deputāte Liepiņa pat varētu zaudēt Saeimas Pieprasījumu komisijas vadītājas amatu.
Rēķinās ar 61 deputāta atbalstu
Nākamajā valdībā būs seši ministri bez politiskās pieredzes. Iecerēts, ka pie valdības galda viņi sēdīsies atbilstoši dzimšanas gadam, vecākie tuvāk premjeram. Bez pieredzes būs arī pirmdien partijas "KPV LV" izvirzītais ekonomikas ministra amata kandidāts Ralfs Nemiro. Šim amatam tika ierosināta arī Artusa Kaimiņa ("KPV LV") kandidatūra.
"Mana kandidatūra tika pieteikta, bet es pats viņu noraidīju. Es nebiju pieteicējs. Man ir cita profila pievienotā vērtība, nevis ekonomikas ministra amats," norādīja Kaimiņš.
Ar priecīgām ziņām – par paveikto darbu, 61 Saeimas deputāta atbalstu un pilnu kabineta sastāvu – Kariņš devies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa. "Es rēķinos ar stabilu labēji-centra vairākumu. Es saskaitīju 61 balsi," teica Kariņš. Šāds skaitlis veidojas no visiem koalīcijas partiju deputātiem, atskaitot piecus partijas "KPV LV" deputātus.
Valdību paredzēts apstiprināt ārkārtas sēdē jau šo trešdien. Un pirmais darbs, pie kā ķersies Kariņa valdība, būs šā gada valsts budžeta sagatavošana un pieņemšana, kas varētu prasīt aptuveni divus mēnešus.