Balsojums par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai Saeimā gaidāms ceturtdien, 31.janvārī. Dienu pirms tam diskusijā LTV raidījumā “Tieša runa” atbalstu savu frakciju vārdā pauda:
- Saeimas deputāte Ļubova Švecova no “Saskaņas”;
- Saeimas deputāts Artūrs Toms Plešs no “Attīstībai/Par!”;
- Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece no Nacionālās apvienības
- Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola no Zaļo un Zemnieku savienības;
- Saeimas deputāts Andrejs Judins no “Jaunās Vienotības”.
Savukārt “KPV LV” pārstāvošais Aldis Blumbergs sacīja, ka frakcijai būs brīvais balsojums. Bet Juraša partijas biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns neatklāja ne savu, ne frakcijas rīcību gaidāmajā balsojumā.
Vairuma frakciju pārstāvji gaidāmo lēmumu pamatoja ar to, ka Saeima un deputāti nav tiesa, kas varētu lemt par cilvēka vainu vai nevainīgumu.
Judins norādīja, ka deputātu uzdevums šajā situācijā ir noskaidrot, vai ir fakti, ka lieta varētu būt politiski vai personiski motivēta. “Deputāti nevar lemt, vai pietiek pierādījumu, vai vajag vēl kaut ko, papildus izmeklēšanu, vainīgs vai nevainīgs,” sacīja deputāts. Tāpēc, ja grib noskaidrot patiesību, ir nepieciešama tiesa.
“Mēs balsosim par izdošanu. Nevis tāpēc, ka uzskatām, ka noziedzīgs nodarījums ir izdarīts, bet tāpēc, ka mēs neesam tiesneši. Tiesai ir jāpieņem lēmums,” sacīja “Jaunās Vienotības” deputāts. Viņš lēsa, ka tiesai šādas lietas izskatīšanai pietiktu ar mēnešiem, nevis gadiem.
Arī Nacionālo apvienību pārstāvošā Mūrniece norādīja, ka lieta tiek virzīta uz tiesu tieši patiesības noskaidrošanai. “Balsojums pret vai balsojums par neizdošanu būtu ļoti slikts precedents, un tad Saeima iejauktos objektīvās patiesības noskaidrošanā,” sacīja deputāte.
Arī “Attīstībai/Par” frakcijas pārstāvis pozīciju atbalstīt parlamentārieša izdošanu kriminālvajāšanai skaidro ar to, ka šo jautājumu jāskata tiesai, jo deputāti nav tiesneši vai soģi.
“Saeimai nav jāorganizē skaistumkonkurss un Saeimai nav jābūt tiesnešiem. Ja mēs pēkšņi Saeimā sāksim lemt, kam ir taisnība vai kam nav, tas nebūs tiesiskums,” sacīja Reizniece-Ozola.
Arī “Saskaņa” vienoti atbalstīs Juraša izdošanu kriminālvajāšanai. “Ja mums ir demokrātija un varas nodalīšana, deputātiem un politiķiem nav jāuzņemas tiesnešu loma. Lai tiesu spriež tikai tiesa,” uzsvēra Švecova.
Tikmēr “KPV LV” frakcija vienojusies par brīvo balsojumu, un deputāts Blumbergs nolēmis balsot “pret”, skaidrojot to ar prokurora pieļauto procesuālo kļūdu attiecībā uz termiņiem.
Savukārt JKP pārstāvošais Bordāns sacīja, ka “šajā gadījumā acīmredzami zaudē tiesiskums”, ja Jurašs nevarēs turpināt aktīvu darbu parlamentā.
KONTEKSTS:
Ģenerālprokuratūra nosūtījusi uz Saeimu dokumentus, kurā lūdz kriminālprocesā par valsts noslēpuma izpaušanu kriminālvajāšanai izdot deputātu Juri Jurašu. Lieta saistīta ar izbeigtu kriminālprocesu, kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) bija sācis pēc Juraša iesnieguma par iespējamu viņa piekukuļošanas mēģinājumu. Jurašs, būdams KNAB amatpersona, pirms diviem gadiem publiski paziņoja, ka viņam piedāvāts miljona eiro kukulis tā dēvētajā "Latvijas dzelzceļa" vadītāja Uģa Magoņa lietā. Savukārt ģenerālprokurors uzskata, ka Jurašs izpaudis valsts noslēpumu.
JKP uzskata, ka valstī ir izveidojusies "sazvērnieku grupa", kas nevēlas zaudēt politisko un ekonomisko varu. Jaunievēlētais premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) 23. janvārī pauda, ka Saeimas balsojums par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai nav koalīcijas stabilitātes jautājums.
Savukārt prokuratūra paziņoja, ka, informējot žurnāla "Ir" žurnālisti Indru Spranci par sev 2015. gada rudenī piedāvāto kukuli viena miljona eiro apmērā, Jurašs ir izpaudis valsts noslēpumu. Prokurora ieskatā, tādējādi Jurašs ir apgrūtinājis lietas izmeklēšanu un tas kļuvis par iemeslu operatīvās izstrādes lietas izbeigšanai.