LOC dienas stacionārā ir kluss. Pacienti pusguļus pozā saņem sev nozīmēto ķīmijterapijas devu – zāļu sistēmu, kuru ievada vēnā. Kuņģa un zarnu vēža pacientiem viena no šīs terapijas sastāvdaļām ir kalcija folināts.
Šīs zāles atlikušas vien dažām nedēļām. Ārsti ceļ trauksmi. Slimnīcas aptieka ir izmisumā.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Aptiekas dienesta vadītājs Rolands Karvonens norādīja: "Atbilstoši likumam mēs turam visu zāļu krājumus trīs mēnešiem. Bet šajā gadījumā bija pārtrūkusi piegāžu ķēde, vai tas ir saistīts ar ģeopolitisko situāciju, vai ko citu, mums nav informācijas. Ir pazudis konkrēts medikaments, ko mēs izmantojam kā vienu no pirmajiem onkoloģisko pacientu ārstēšanā."
Onkoloģijas ķirurgi uzsvēra – šis konkrētais medikaments tiek lietots gan pirms, gan pēc operācijas. Un to ievadīt nedrīkst pārtraukt.
LOC Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas vadītājs Andrejs Pčolkins sacīja: "Vēža pacientiem ir svarīga ārstēšanas nepārtrauktība un savlaicīga ārstēšana ar konkrētiem medikamentiem. Ja mēs runājam, tas ir svarīgs daudzās saslimšanām – kolorektālais, zarnu vēzis. Gan pirms, gan pēc operācijas."
Šogad slimnīcā šādu terapiju saņēma 500 pacienti. Tas ir daudz. Ķīmijterapijā bieži vien zāļu kombinācijā vienu sastāvdaļu ar citu aizvietot nemaz nav iespējams, jo visas zāļu shēmas ir pārbaudītas un pierādītas. Kalcija folināts nav aizvietojamo zāļu sarakstā.
LOC Ķīmijterapijas dienas stacionāra vadītāja Iveta Kudaba atzīmēja: "Tie pacienti jau ir tā grupa, kas nedrīkst gaidīt. Un arī medikaments ir tāds, kuru nevar aizvietot kā dažkārt, ja viena nav, drīkst ar citu aizvietot. Ir atsevišķi medikamenti un sevišķi ķīmijterapijā kombinācijas, kas ir pierādītas. Un īsta aizstājēja jau nav."
Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) uzsvēra, ka šādos gadījumos vienīgā iespēja ir ievest Latvijā citā valstī reģistrētu medikamentu un tieši tā būs arī šoreiz.
ZVA Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītāja Katrīna Lukša skaidroja: "Par kalcija folinātu mēs esam tiešām saņēmuši paziņojumu, ka ir plānots zāļu piegādes pārtraukums novembrī. Nupat jau ir tā, ka esam izsnieguši atļauju nereģistrētām zālēm, tas nozīmē, ka ir iespēja pasūtīt un iegādāties tās zāles un pacientiem nodrošināt terapiju."
Zāļu piegādei vajadzētu notikt novembra beigās.
Taču ar šādu situāciju būs jārēķinās arī nākotnē, jo līdz šim lielie Eiropas zāļu ražotāji pārāk paļāvās uz piegādēm no trešajām valstīm. Bet pēdējo gadu laikā vispirms kovida pandēmija un tagad karš Ukrainā piegādes ķēdes sarauj. Mainās arī pieprasījums un nereti ražotājs nespēj saražot medikamentu atbilstošā daudzumā.
Jāatgādina, ka pavisam nesen līdzīga situācija bija ar bērniem domātām antibiotikām.