Panorāma

Komisijā neatbalsta agrāku gāzes tirgus atvēršanu

Panorāma

Vai valdībā varētu aicināt mazās partijas?

Deputātiem iespaidīgs atalgojums par papildu amatiem

Piemaksu rekordisti Saeimā – Brigmanis un Āboltiņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 9 mēnešiem.

Līdz ar Saeimas deputātu algu ikgadējo pieaugumu, kas noteikts likumā, palielināti arī koeficienti piemaksām, ko tautas priekšstāvji saņem par papildu amatu veikšanu Saeimā. Tas atsevišķu deputātu atalgojumam ļauj tuvoties 5000 eiro. "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa nākusi klajā ar rosinājumu tomēr ierobežot piemaksas, jo tās iznākot pārāk dāsnas. 

Lielai daļai Saeimas deputātu piemaksu par papildu pienākumiem nav, jo šo amatu vienkārši nav tik daudz. Tajā pašā laikā ir deputāti, kuri pilda pa diviem trim papildu darbiem.

Daļa no šiem amatiem ir ļoti dāsni atalgoti. Piemēram, Saeimas priekšsēdētājai pie algas pienākas papildu 1323 eiro. Krietni virs tūkstoša papildus saņem arī Saeimas sekretārs un viņa vietnieks, komisiju un frakciju priekšsēdētāji. Pārējās piemaksas ir ap 200 eiro.

Izskatot visu deputātu pienākumu sarakstus, LTV Ziņu dienests secināja, ka divi piemaksu rekordisti Saeimā ir Augusts Brigmanis un pati Solvita Āboltiņa, kura rosinājusi piemaksas samazināt.

Brigmanis papildus deputāta pamatalgai saņem arī divreiz pa 1063 eiro kā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas priekšsēdētājs un Pieprasījumu komisijas vadītājs. Plus vēl 268 eiro par Saeimas Cilvēktiesību komisijas sekretāra darbu. Rezultātā piemaksās sanāk teju otra alga, un gala atalgojums – 4842 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Arī Āboltiņa pilda gan savas frakcijas, gan vienas komisijas un vienas apakškomisijas vadītājas amatus, kas viņas atalgojumu paceļ no 2448 eiro uz 4781 eiro.

Katrs pa trim amatiem uzņēmušies arī Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība) un Gunārs Kūtris ("No sirds Latvijai").  Abiem deputātiem šie amati piemaksās veido 1538 eiro. Un rezultātā arī viņu atalgojums  pietuvojas 4000 eiro. Kopumā 12 Saeimas deputātiem piemaksu dēļ atalgojums mēnesī pārsniedz 3000 eiro.

"Vienotības" līdere Āboltiņa uzstāj, ka šī kārtība maināma – proti, ja veidojas situācija, ka deputāts ieņem vairākus amatus, par kuriem pienākas "lielās" piemaksas, proti, tās, kuras pārsniedz tūkstoš eiro, tad viņš tiek atalgots tikai par vienu no šiem amatiem.

"Šobrīd diviem cilvēkiem Saeimā, tai skaitā arī man, ir iestājusies situācija, ka mums ir vislielākās algas. Šīs piemaksas mums ir divas – mēs ieņemam gan frakcijas vadītāja, gan komisijas vadītāja amatu. Līdz ar to, manuprāt, tas ir nesamērīgi pret pārējiem deputātiem – šāda atalgojuma starpība. To konstatējot, es esmu vērsusies prezidijā ar lūgumu (..), lai novērstu tādu nesamērību, ieviest kādu iekšēju normatīvu aktu, lai šādā situācijā maksātu tikai vienu no šīm piemaksām," skaidroja Āboltiņa.

Šādai pozīcijai piekrītot arī otrs piemaksu rekordists – Augusts Brigmanis. Kamēr izmaiņu nebūs, Āboltiņa otru piemaksas summu ziedošot labdarībai. Taču vēl bez piemaksām daļai deputātu ik mēnesi pienākas arī kompensācijas par dzīvesvietas nomu Rīgā un transporta izdevumiem.

Novembra kompensāciju saraksts liecina, ka vislielākās tās ir deputātiem Jurim Viļumam, Jānim Tutinam un Rihardam Eigimam. Tās aprēķina atkarībā no deputāta dzīvesvietas attāluma līdz Rīgai. Piemēram, Jura Viļuma oficiālā dzīvesvieta ir Dagdas novadā. Kopumā kompensācijās ik mēnesi tiek izmaksāti aptuveni 25 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti