Piešķir 123 019 eiro ar okupācijas režīmu slavinošo objektu demontāžu saistītajiem darbiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdība trešdien lēma no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķirt finansējumu ne vairāk kā 123 019 eiro apmērā, lai Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP) un Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) biedrība varētu segt izdevumus, kas radušies saistībā ar okupācijas režīmu slavinošo objektu izvērtēšanu, dokumentēšanu un to fragmentu iekļaušanu LOM krājumā, informēja Kultūras ministrijā.

NKMP piešķirti 89 689 eiro, lai izvērtētu demontējamo objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus, kuriem ir mākslinieciska vērtība, arhitektoniska kvalitāte, kultūrvēsturiska vai izglītojoša nozīme, kā arī dokumentētu objektus, izmantojot trīsdimensionālo lāzerskenēšanu, un veiktu izpēti ar radiolokācijas metodi, lai noteiktu karā kritušo karavīru apbedījumu esamību. Ar magnētisko viļņu impulsu plānots pārbaudīt liecības, vai zem pieminekļiem ir cilvēku mirstīgās atliekas.

"Pašvaldībām šis darbs varētu būt turpināms, jo ir fiksētas tās vietas, kurās varētu būt. Bet loģiski, ka bez praktiskām zondāžām to pilnīgi simtprocentīgi apgalvot nevar," norādīja NKMP Kultūras priekšmetu aprites daļas vadītājs Jānis Asaris.

Okupācijas muzeja biedrībai tiks pārskaitīti ne vairāk kā 33 330 eiro likumā noteiktā valsts pārvaldes uzdevuma – nodrošināt LOM krājumā iekļauto demontēto objektu oriģinālo detaļu un fragmentu uzturēšanu, saglabāšanu, pieejamību, izpēti un sabiedrības izglītošanu atbilstoši muzeja darbību regulējošu normatīvo aktu noteikumiem – veikšanai.

NKMP ir izveidota starpinstitūciju darba grupa, kurā ietilpst pārstāvji no NKMP, LOM un Latvijas Mākslinieku savienības. Darba grupas uzdevums ir izvērtēt demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu un to fragmentu māksliniecisko vērtību, arhitektonisko kvalitāti un kultūrvēsturisko vai izglītojošo nozīmi. Līdz šim darba grupa ir noteikusi 24 objektus, kam veicama dokumentēšana (uzmērīšana), izmantojot trīsdimensionālo lāzerskenēšanas metodi. Ņemot vērā, ka NKMP turpina saņemt pašvaldību iesniegumus, prognozēts, ka uzmērīšana varētu būt nepieciešama vēl vismaz trīs objektos. NKMP papildu lāzerskenēšanai nepieciešams veikt sešu objektu izpēti ar radiolokācijas metodi, lai noteiktu to atbilstību likumā noteiktajam izņēmumam – likums neattiecas uz pieminekļiem, piemiņas zīmēm, piemiņas plāksnēm, piemiņas vietām, arhitektoniskiem vai mākslinieciskiem veidojumiem, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījumu vietās, kā arī padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

LOM ir sācis īstenot likumā noteikto valsts pārvaldes uzdevumu un sadarbībā ar ekspertiem ir veicis novietņu un teritoriju novērtēšanu LOM krājumā iekļauto demontēto objektu oriģinālo detaļu vai fragmentu glabāšanai. 

NKMP prognozēja, ka pēc pieminekļu nojaukšanas Latvijā varētu palikt apmēram 200 padomju slavinošu pieminekļu, kas saistīts ar minētajiem likuma izņēmumiem. Tomēr nākotnē pastāvot iespēja vienoties par iespējamām pārapbedīšanām un līdzīgiem pasākumiem.

KONTEKSTS:

Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Likums paredz, ka publiskajā ārtelpā, publiskajā būvē vai publiskas personas iekštelpā aizliegts eksponēt pieminekļus, piemiņas zīmes, piemiņas plāksnes, piemiņas vietas, arhitektoniskus vai mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas izvietoti Latvijas teritorijā kopš 1940. gada un atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem: slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu, slavina totalitārismu, vardarbību, militāru agresiju, karu un kara ideoloģiju, vai arī ietver padomju varas vai nacisma simbolus. Nojaucamo pieminekļu sarakstā ir 69 demontējami objekti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti