Pikets sākās pusstundu pirms kārtējās Ministru kabineta sēdes, un ģimenes ārsti bija aicinājuši tajā pievienoties arī pacientus. Uzrunājot piketējošos ārstus, Latvijas Radio noskaidroja, ka viņi braukuši no Ventspils, Jēkabpils, Carnikavas un citām pilsētām. Mediķu rokās bija redzami plakāti ar uzrakstiem “Kurš ārstēs jūsu bērnus?”, “Mūsu pacienti nevar gaidīt 2018.gadu, kad atklās brīnumlīdzekli”.
Ģimenes ārstu galvenā prasība – atrisināt pārāk garo rindu jautājumu. Jau šobrīd viņu pacienti, kam ir aizdomas par ļaundabīgu audzēju, gaida pierakstu rindā ilgi vai maksā par izmeklējumiem paši.
Veselības ministrijas pārstāvji gan paliek pie sava – joprojām ārsti uz izmeklējumiem sūta pārāk bieži un nepamatoti. Taču neko nevar iebilst statistikai – "Eirostat "dati apsūdz Latviju par to, ka gandrīz pusi ar dažādām slimībām mirušo varēja glābt, ja vien savlaicīgi atklātu slimību un sāktu ārstēt.
Abi piketi bija plaši apmeklēti, un to laikā ieeja valdības ēkā bija norobežota. Policisti apsargāja arī skvēru iepretim Ministru kabinetam, kur savukārt pulcējās mākslas un kultūras skolotāji.
Pedagogi piketā ieradās ar dažādiem mūzikas instrumentiem un spēlēja trompetes un bungas.
Mūzikas skolas audzēkņi no Daugavpils atbalsta mākslas un mūzikas skolotājus piketā pie Ministru kabineta. pic.twitter.com/WGSxFpGak7
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) May 31, 2016
Arī šiem piketētājiem rokās bija plakāti, piemēram, “Ministri aizies, mūzika paliek”, “Kučinski, pamosties jel!”. Pedagogi pauda neapmierinātību, sakot, ka viņi ir kalpi diviem kungiem – Kultūras ministrijai un Izglītības un zinātnes ministrijai –, kas nespēj vienoties.
Uz protestu mūzikas pedagogi bija atbraukuši arī no Latvijā attālākām vietām un saviem pedagogiem līdzi braukuši bija arī audzēkņi. Skolotāji nav apmierināti ar to, ka jaunais pedagogu atalgojuma modelis neparedz algu palielināšanu interešu izglītības pasniedzējiem, jo šo nozari pārrauga Kultūras ministrija.
Mūzikas un mākslas skolu pedagogiem sāp netaisnība - lai gan viņu darbs norit tāpat kā vispārziglītojošās skolās, algas lapiņās to neredzēt. Skolotāji gan pauž neticību, ka protests problēmu varētu atrisināt, viņi ir gandarīti paust savu viedokli.
“Mēs esam no Jāņa Cimzes Valkas Mūzikas skolas atbraukuši, no pierobežas pilsētas. Mums ir ļoti bēdīgi, ka nepilnu kilometru tālāk skolotāji saņem divas un trīs reizes lielāku algu nekā mēs. Tāpēc arī mūsu plakāts ir „Vai Latvijai vajag jaunos mūziķus?”, jo mēs prasām, lai mums, mūziķiem, būtu tikpat lielas algas kā vispārizglītojošo skolu skolotājiem. Tāpēc arī esam šeit,” Latvijas Radio atzina Līga Veinberga no Valkas.
“Tāpēc, lai būtu zināma vienlīdzība. Ja taisa reformu, tad taisa reformu visiem. Ja taisa, taisa visiem vienādus noteikumus!” pievienojās Igors Doriņš no Carnikavas Mūzikas un mākslas skolas.
“Skolotāju algas joprojām ir smieklīgi zemas, un tām ir tendence samazināties. Nav nekādas stabilitātes. Jo vairāk mācies, jo vairāk strādā, jo sliktāka kļūst situācija. Nu vismaz es būšu izteikusi savu viedokli atklāti,” par dalību akcijā sacīja Inga sarkane no Ulbrokas.
Tomēr ne pie ārstiem, ne pedagogiem neiznāca atbildīgiem ministri. Turklāt veselības ministrs Guntis Belēvičs (Zaļo un zemnieku savienība) otrdien devies komandējumā Barselonā.
Gan ārsti, gan skolotāji vēlas algu pieaugumu. Otrdien Veselības ministrijā Latvijas Radio pauda, ka no 1.jūlija ģimenes ārstiem tiks palielināta kapitācijas nauda.
Savukārt Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" Latvijas ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide pauda, ka "problēmas ir tiktāl samilzušas, ka atstāj iespaidu uz pacientu veselību un mūsu darbu, jo, nosūtot pacientu uz konsultāciju, viņš var būt nepieņemts vairākus mēnešus". Viņa norādīja, ka ģimenes ārsti gaidīs veselības ministra Gunta Beleviča (ZZS) piedāvātās reformas trīs nedēļas, kuras ministras ir jāpiedāvā un jārealizē.
Ziņots, ka Ģimenes ārstu asociācija nolēma rīkot protesta akciju, prasot "tūlītēju rīcību" vairāku aktuālu problēmu risināšanā. Vēlāk piketam nolēma pievienoties Mūzikas izglītības iestāžu darbinieki, kurus viņus satraucis tas, ka jaunajā pedagogu atalgojuma modelī kultūrizglītības darbinieki līdz šim nav iekļauti.