Panorāma

Rīgā cīnās, laukos streiku beidz

Panorāma

Nodokļu reformu plānu sāk skatīt Saeima

Protestē pret Kalnmeieru un par tiesiskumu

Tautas sapulcē par tiesiskumu izsvilpj prezidentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 3 mēnešiem.

Ceturtdienas, 13.jūlija, pēcpusdienā iepretim Rīgas pilij saistībā ar tā dēvētajām „oligarhu sarunām”, kuras publiskoja žurnāls „Ir”, notiek tautas sapulce par tiesiskumu. Pie sanākušajiem iznāca un uzrunu teica arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis, taču pēc runas viņš tika izsvilpts.

Vairāki simti sanākušo

Kad piketētāji vēl tikai pulcējās, policija lēsa, ka sanākuši aptuveni 200 līdz 300 cilvēki, taču vēlāk viņu skaits būtiski pieauga, no notikuma vietas ziņo LTV korespondente Anete Bērtule.

Spītējot lietum, cilvēki pulcējās, pieprasot atjaunot tiesiskumu Latvijā un aicinot prezidentu vai nu izlēmīgi rīkoties, vai atkāpties.

Piketētāji rokās tur plakātus ar demisiju pieprasījumiem ministriem, kas piedalījušies “oligarhu sarunās” - Uldim Augulim un Jānim Dūklavam no Zaļo un Zemnieku savienības. Tāpat pasākuma organizatoru manifestā uzrunāts Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš aicināts rīkoties izlēmīgi. Un norādīts – ja viņš nav gatavs izlēmīgai rīcībai, tad aicinājums atkāpties no amata arī viņam.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Prezidents uzrunā sanākušos

Pie piketētājiem iznāca un uzrunu teica arī prezidents Vējonis, sakot, ka gan sanākušie, gan viņš ir par stipru un tiesisku valsti, arī par atklātu sabiedrību un brīviem neatkarīgiem medijiem. Protams, stipras valsts pamatā ir tiesiskums, viņš pauda.

Līdzīgi kā iepriekšējā dienā pēc Nacionālās drošības padomes sanāksmes Vējonis arī uzrunā protesta pasākumā teica, ka “Rīdzenes sarunas” un to saturs viņam ir absolūti nepieņemams. Un valstī iesākušies vairāki procesi un notiek atkārtotas pārbaudes.

“Mēs esam vienā laivā,” sacīja Vējonis, norādot, ka tiek uzraudzīts, lai sarunu izvērtēšana notiek pēc tiesiskiem principiem.

Viņš arī sacīja, ka cilvēkiem, kas iesaistīti publiskotajās sarunās, pašiem jāizvērtē sava loma un jāuzņemas politiskā atbildība. “Tikai tā varam veidot tiesisku valsti.”

Pēc šiem vārdiem prezidents nokāpa no skatuves un no sanākušajiem izskanēja svilpieni un cilvēki sāka skandēt: “Mugurkaulu!”

Sapulcē uzstājās arī bijusī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbiniece, tagad Jaunās konservatīvās partijas politiķe Juta Strīķe. Viņa sacīja, ka neplānoja runāt, taču nolēma pateikt, ka nedzirdēja no prezidenta atbildes, ko viņš darīs, “lai cilvēki, kuriem nav jābūt amatos, tur nebūtu”.

Pēc tam pie Rīgas pils sanākušie cilvēki sāka izklīst.

Pirms tam Vējonis, tiekoties ar ministru prezidentu Māri Kučinski (Zaļo un Zemnieku savienība), pārrunāja “oligarhu lietu” un tās izmeklēšanu, un pieļāva iespēju izveidot ekspertu grupu, kas izvērtētu visu tiesībsargājošo iestāžu pašreizējo darbību un sniegtu ieteikumus, kā palielināt to darba efektivitāti. Prezidents arī tad atkārtoja, ka visām ar “oligarhu lietu” un tās izmeklēšanu saistītajām personām pašām jāizvērtē sava atbildība.

Jautāts, vai 2010. gadā, kad notika “oligarhu sarunas:, bet Vējonis bija ZZS valdes priekšsēdētājs un virzīja Aivaru Lembergu par premjeru, viņš zināja par šādu sarunu esamību, Vējonis sākumā norādīja, ka “tāpēc jau ir tiesībsargājošās iestādes, kas veic operatīvās darbības, un atbilstoši likumam jebkādas operatīvās darbības ir zināmas vienīgi konkrētai institūcijai”.

Vēlreiz jautāts, vai viņš zināja nevis par noklausīšanos, bet sarunām kā tādām, Vējonis sacīja – “kā var zināt, kas kur notiek, kas ko runā, jo, kā jau es teicu, sarunas notiek katru dienu par dažādiem jautājumiem, politiķi tiekas un runājas, un tas process notiek”.

Bet, jautāts, vai ģenerālprokuroram būtu jāseko piketētāju prasībai atstāt amatu, prezidents uzsvēra, ka būtiski būs parlamentārās izmeklēšanas komisijas darba rezultāti. 

Sapulce pie Rīgas pils  ceturtdien bija jau otrais pasākums, kurā pauž neapmierinātību ar izmeklētāju darbu tā dēvētajā “oligarhu lietā”. No rīta aptuveni 150 cilvēki piketēja pretī Ģenerālprokuratūras ēkai un turpat blakus esošajai viesnīcai „Rīdzene”, kur notika bēdīgi slavenās „oligarhu sarunas”. Protestā pieprasīja ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atkāpšanos no amata.

Partijas „Progresīvie.lv” rīkotajā piketā cilvēki norādīja, ka „oligarhu sarunas” ir bijis pēdējais piliens pārliecībā par to, ka Ģenerālprokuratūra un Kalnmeiers nespēj tikt galā ar savu darbu. Tāpat piketētāji pauda, ka ir zudusi ticība tiesu varai Latvijā.

Ģenerālprokurors pie protestētājiem neiznāca, bet pēcāk intervijā LTV atzina, ka atlūgumu iesniegt nedomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti