Viņš atzina, ka cilvēkiem jābūt iespējai izteikt savu viedokli par iecerēto reformu, bet nebūtu pareizi, ja aptaujas rīko pašas pašvaldības, kuras pārsvarā negrib atteikties no savas varas un kur savā ziņā veidojas interešu konflikts.
Dūmiņš arī norādīja, ka iedzīvotājiem jābūt vērīgiem, kādās aptaujās viņi piedalās un kādus datus sniedz, vai pašvaldība neprasa nepamatoti kādus personas datus.
Pēc viņa domām, vēlamais variants iedzīvotāju viedokļa noskaidrošanai būtu ministrijas rīkotas aptaujas, bet tas ir sarežģīti un, iespējams, visās pašvaldībās tās nevar noorganizēt kvalitatīvi. Ministrija varētu vispirms skatīties uz strīdīgākajiem novadiem un pilsētām, kur iedzīvotāju viedokļi varētu atšķirties no ministrijas iecerēm.
Iespējams, aptaujas nemaz nav nepieciešamas visās pašvaldības, ja, piemēram, nav lielu domstarpību par apvienošanos un jau notiek sadarbība.
Dūmiņš arī pieļāva, ka iedzīvotāju viedokli varētu noskaidrot kāda trešā puse, kas veiktu anonīmu kvalitatīvu aptauju.
KONTEKSTS:
Ikšķiles novada dome 29. aprīlī par spīti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iebildumiem tomēr izsludināja iedzīvotāju aptauju par novada nākotni reformas kontekstā. Ministrija iepriekš Ikšķiles lēmumu par aptauju apturēja kā pretlikumīgu, jo aptauja “pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā”.
VARAM izstrādātajā novadu reformas piedāvājumā Ikšķiles novadu plānots iekļaut Ogres novadā.
Kopumā reformā pašvaldību skaitu plānots samazināt no 119 līdz 35, no kurām republikas pilsētas būs divas – Rīga un Jūrmala.