Pirmo Covid-19 pacientu uz slimnīcu ceturtdien atveda īsi pēc pulksten 10.00. Pensionāre stāstīja, ka netiek galā ar klepu un temperatūru, diagnoze – abpusēja pneimonija, kā arī konstatēts, ka paciente nav vakcinēta pret Covid-19.
Seko rutīnas jautājumi, tostarp – telefons kādam no ģimenes, ar kuru sazināties. Viena no atlikušajām Covid-19 pacientu gultām ir aizpildīta.
Tuberkulozes un plaušu slimību centra Covid-19 nodaļas vadītāja Ilze Morozova norādīja: “10 vēl varam uzņemt. Situācija ir nopietna, personālam ir liela noslodze, īpaši māsiņām un māsu palīgiem.”
Vienā nodaļā ir 23 Covid-19 pacientu gultas, otrā – 30. Smagāk slimie ārstējas intensīvās terapijas nodaļā. Tur šobrīd viena paciente tiek elpināta mākslīgi.
“Vairumam to pacientu, kas nonāk pie mums, tas viss būtu bijis novēršami. Novēršamas nāves vai samazināts skaits. Un personālam būtu vieglāk. Mēs normāli esam domāti pacientiem pēc operācijas, kur mirstības procents ir neliels. Te ir liels,” sacīja slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļas virsmāsa Lāsma Bitjukova.
Mediķi atzinuši, ka ir noguruši. Tikai divus mēnešus vasarā Covid-19 pacientu nebija un varēja nevilkt aizsargtērpus.
“Emocionālā sajūta, bezspēcības sajūta. Tas ir ļoti smagi. Un personāls lēnām izsīkst. Neviens mēs to nevēlamies! Ja būtu izvēle, neviens negribētu. Bet nav variantu,” stāstīja Bitjukova.
Katru dienu tiek sūtīta atskaite par slimnīcas noslodzi. Patlaban Tuberkulozes un plaušu slimību centrā tā ir 87%, kas ir augstākais starp Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāriem, pastāstīja centra galvenā ārste Andra Cīrule.
Centra vadītāja skaidroja, ka ir liela atšķirība starp pavasari, kad slimnīcā bija gandrīz tikai Covid-19 pacienti, un rudeni, kad šeit ārstējas arī citi.
Slimnīcā ir 235 vietas. Patlaban te ir 203 pacienti.
Cīrule norādīja: “Pavasarī slimnīca nebija pilna. Viss bija apturēts. Patreiz slimnīca ir pilna. Mums ir pulmanoloģiskie [pacienti], nevaram neņemt tuberkulozi, plaušu onkoloģiju, tie visi nonāk pie mums. Ir smagi, un es neredzu, ka būs kaut kas labs."
Slimnīcā nonāk arī pret Covid-19 vakcinēti slimnieki
Pēc divām nedēļām Anatolijs Lovšenko brauc mājās. Viņš ir viens no diviem šīs nodaļas pacientiem, kurš ir potējies pret Covid-19.
“Sākumā, kad iestājos, es staigāju, tikai pie sienām turoties. Divas dienas bija slikti. Tad jau nekas, šprices. Es biju vakcinējies jūlijā ar “Janssen”. Kur saslimu? Sargājos, bet vienalga saslimu.”
Centra Covid-19 nodaļas vadītāja atzīmēja, ka šeit ārstējas gan jauni, gan veci cilvēki, tostarp arī pret vīrusu vakcinētie.
“Viņiem slimības gaita ir vieglāka. Nekas nav simtprocentīgs šai dzīvē. Bet viņiem nav tik plašs plaušu bojājums un viņi salīdzinoši īsāku periodu te atrodas. Un slimības gaita nav smaga,” skaidroja Morozova.
Daži pacienti arī atzinuši, ka tiešām gribējuši pārslimot, nevis vakcinēties, nodaļas vadītāja sacīja: “Vienam ir atbilde – “man bija bail”. Citi grib pārslimot. Mums viens jauns puisis tieši tagad ir nodaļā – “es gribēju pārslimot”. Nu, tagad viņš ir šeit. Un skābekļa atkarīgs.”
KONTEKSTS:
Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.
Arī 2021. gada vasarā Latvijā ierobežojumu bija mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju turējās zem 100 gadījumiem.
Rudenī pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties vairāku profesiju pārstāvjiem un lemjot, ka teju visi pakalpojumi un pasākumi iekštelpās drīkst notikt tikai, ja apmeklētāji un dalībnieki ir potējušies pret Covid-19, izslimojuši vīrusu vai uzrāda negatīvu Covid-19 testu.