Policija nodod prokuratūrai Zolitūdes traģēdijas lietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 6 mēnešiem.

Policija nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai Zolitūdes traģēdijas lietu, informēja Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Prokuratūrai nodoti materiālu pret piecām personām par būvnoteikumu pārkāpumiem, kas izraisīja smagas sekas, Savukārt pret trīs personām policija rosina celt apsūdzības  par  valsts amatpersonas pienākumu nepildīšana, ka rezultātā iestājušās smagās sekas.

Par būvniecības noteikumu pārkāpšanu aizdomās tiek turēti pieci cilvēki - sagruvušās ēkas būvinženieris Ivars Sergets, būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, arhitekts Andris Kalinka, ēkas būvnieku ”Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš un būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš. Bargākais sods, kāds paredzēts Krimināllikumā par šādu noziedzīgu nodarījumu laikā, kad notika Zolitūdes traģēdija ir četri gadi cietumā.

Savukārt par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu aizdomās turēti ir divi bijušie Rīgas pilsētas būvvaldes darbinieki Jānis Balodis un Marika Treija, un Aija Meļņikova, kura joprojām strādā būvvaldē. Par šo pārkāpumu paredzētais bargākais sods ir līdz pieciem gadiem brīvības atņemšanas.

Tāpat policija uzskata, ka pret četrām juridiskām personām jāturpina piespiedu ietekmēšanas procesu – ir jāsauc pie atbildības.

Notikuma vietā policija strādāja 250 dienas. Kopumā izmeklēšanas grupā strādāja 48 policisti, vēlāk piesaistīti vēl 50 policisti tehniskajiem darbiem, bija periods, kad pie šīs lietas strādāja vairāk nekā 100 policisti.

Lietā par cietušajiem atzīti 143 bojāgājušo tuvinieki un 11 juridiskās personas. Traģēdijā 59 cilvēkiem nodarīti miesas bojājumi, 38 cilvēki pieteikuši morālā kaitējuma atlīdzību.

Kopumā traģēdijā nodarīti zaudējumi 98 miljonu eiro apmērā.

“Policijā šo lietu izmeklēja tie cilvēki, kas bija labākie. Labākas zināšanas mums nebija. Izvērtējot kritiski šo darbu, mēs uzskatām, ka izdarījām visu, kas bija mūsu spēkos. Mēs esam apliecinājuši sevi, ka esam gatavi dažāda veida izaicinājumiem, taču es ceru, ka nekas vairāk tāds Latvijas vēsturē neatkārtosies,” sacīja Grišins.

Viņš pateicās darbiniekiem par darbu un piebilda, ka darba vērtējumu atstās citu - vispirms jau Ģenerālprokuratūras ziņā.

“Jebkurā gadījumā es vēlētos apliecināt to, ka uzsākot kriminālprocesus, mēs akumulējām profesionālās zināšanas, vispieredzējušākos darbiniekus, kurus varējām no ikdienas darbiem novirzīt un virzīt tikai un vienīgi šī kriminālprocesa izmeklēšanai. Nenoliedzami, ka uz izmeklēšanas beigām bija nodarbināti nevis 48 izmeklētāji, bet jau bija mazāk – nepilni 20 darbinieki, jo tehniskā darba apjoms strauji samazinājās, pēdējā laikā palika intelektuāls, radošs darbs, kuru arī šie 20 cilvēki paveica,” stāstīja Grišins.

"Rīgas tiesas apgabala prokuratūrā ir saņemti materiāli vienā no Zolitūdes krimināllietām kriminālvajāšanas sākšanai. Saskaņā ar likumu prokurors sāk kriminālvajāšanu pret personu 10 dienu laikā, kad saņemti krimināllietas materiāli no izmeklēšanas iestādes," saka Ģenerālprokuratūras pārstāve Aiga Eiduka.

Ar šo soli policija praktiski ir pabeigusi savu izmeklēšanu. Būvuzņēmuma “Re&Re” augstākās vadības vainu šajā traģēdijā policija nav konstatējusi. "Konkrēti šinī gadījumā šie cilvēki nav pielikuši roku šīs traģēdijas izraisīšanā. Ir citi vadošie darbinieki to darījuši un tāpēc mēs virzījām lietu kriminālvajāšanas uzsākšanai," norāda Grišins.

Policija turpina izmeklēt vēl vienu ar traģēdiju saistīto procesu par  darba drošības pārkāpumiem, šajā lietā ir vēl viena aizdomas turēta persona un sākta piespiedu ietekmēšanas procedūra pret vienu juridisku personu. Jau izskanējis, ka policija sākusi lietu par «Maxima Latvija» dara drošības pārkāpumiem.  

 Jau ziņots, ka kopumā šajā kriminālprocesā pret piecām juridiskajām personām uzsākts piespiedu ietekmēšanas process un par aizdomās turētajām atzītas deviņas personas - piecas par pārkāpumiem būvniecības un projektēšanas procesā, trīs par noziedzīgu bezdarbību būvniecības uzraudzības laikā un viena par pārkāpumiem darba drošības jomā.

Par aizdomās turētajiem atzīti Rīgas Būvvaldes Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija un agrākais Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieks Jānis Balodis. Viņa amatā nu ir trešā aizdomās turētā – Aija Meļņikova, kas savulaik, būdama galvenā būvinspektore, apstiprinājusi Zolitūdes „Maximas” pieņemšanu un nodošanu ekspluatācijā.  Tāpat aizdomās tur „Maxima Latvija" darbinieci Innu Šuvajevu.

Tāpat aizdomās turēti  būvinženieris Ivars Sergets un būveksperts Andris Gulbis, kuri bija apcietināti  nepilnas divas nedēļas, taču šis tiesas lēmums tika pārsūdzēts un atcelts. Vēl viens aizdomās turētais ir arhitekts Andris Kalinka, taču viņam piemērots vieglāks drošības līdzeklis - policijas uzraudzība un aizliegums izbraukt no valsts.

Aizdomās tiek turēts arī uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš un būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš.

Traģēdija Zolitūdē notika 2013.gada 21.novembrī, kad vakarā, cilvēkiem iepērkoties, sagruva Priedaines ielā 20 esošais „Maximas” veikals. Nelaimē dzīvību zaudēja 54 cilvēki, arī trīs glābēji, vienu vai abus vecākus zaudēja 23 bērni. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti