Palielinoties ierobežojumiem līdz ar ārkārtējās situācijas ieviešanu, īpaši aktuāla kļūst to kontrole. Kaut arī Valsts policijas spēki ir ierobežoti, kārtības sargi sola stingru ierobežojumu kontroli un sodus pārkāpējiem.
"Policija ārkārtējās situācijas laikā pastiprināti kontrolēs masku pareizu lietošanu, īpaši sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, tāpēc jārēķinās ar pēkšņām un masveida pārbaudēm visā valsts teritorijā. Šajā gadījumā ir saprotams, ka preventīvu aizrādījumu būs mazāk un sods var arī būt neizbēgams," sacīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Andris Zellis.
Līdzīgi rīkosies arī Rīgas pašvaldības policija (RPP). Rīgas likumsargi uzmanību veltīs visām publiskajām vietām: izklaides, tirdzniecības vietām un sevišķi sabiedriskajam transportam.
Tieši tur cilvēki visbiežāk pārkāpj epidemioloģiskās drošības prasības, stāstīja RPP priekšnieks Juris Lūkass.
"Ar pagājušo nedēļu mēs esam sākuši arī pārbaudes pasažieru vilcienos. Un atklājās ļoti nelabvēlīga aina – tieši vislielākais pārkāpumu skaits. Pagājušajā nedēļā no pārbaudītajiem 47 vilcieniem kopumā pārkāpumi bijuši 111 personām," teica RPP vadītājs.
Epidemioloģisko prasību ievērošanu uzrauga arī Veselības inspekcija. Iestādes darbinieki pārbauda ārstniecības un izglītības iestādes, kā arī skaistumkopšanas salonus.
"Vienkārši vairāk pievēršot uzmanību vispārējām epidemioloģiskās drošības prasībām, kas ir masku valkāšana, sertifikātu verificēšana un, protams, arī Veselības inspekcija turpina uzraudzīt Covid-19 skartās personas," sacīja inspekcijas pārstāve Elīna Ermansone.
Par Covid-19 sertifikātu pārbaudi tirdzniecības centros primāri ir atbildīgi pakalpojumu sniedzēji. Taču, saņemot ziņas par nepienācīgu sertifikātu pārbaudi, Valsts policija var sodīt šos pakalpojumu sniedzējus. Turklāt atšķirībā no iepriekšējiem Covid-19 viļņiem, epidemioloģiskos ierobežojumus ir tiesības kontrolēt arī Pārtikas un veterinārajam dienestam, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam un citām iestādēm.
KONTEKSTS:
Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.