Policija reidā dodas pēc pulksten 17.00, kad cilvēki pēc darba dodas mājās un kad kļuvis jau tumšs. Drīz vien kārtības sargi pamana gājēju, kurš iet gar šosejas malu bez atstarotājiem un ir praktiski nemanāms.
Vaicāts, kur ir gaismu atstarojošā veste vai gaismu atstarojošo elementi, gājējs policistiem atbildēja: “Nav, bija lukturītis, bet ieliku telefonu kabatā.”
Policisti uzsver, ka šādos gadījumos gājēji ne vien apdraud savu drošību, bet arī rada problēmas citiem. Valsts policijas (VP) Vidzemes reģiona Kārtības policijas pārstāve Liene Kaužēna sacīja: “Ir viens posms, kad ir ceļa nomale, kas arī varētu kalpot kā gājēju celiņš, bet tieši šajā vietā, kur mēs viņu [gājēju] sastapām, šeit jau vairāk nav. Tas rada bīstamību. Ja jums ikdienā nesanāk staigāt, bet pa retam, tad iesaku tomēr paņemt līdzi atstarojošu elementu.”
Turpinot reidu, tiek pamanīts kāds cilvēks, kuram pašam, iespējams, šķiet, ka viņš ir redzams, jo rokā ir telefons ar ieslēgtu lukturi, taču patiesībā viņš autovadītājam ir nemanāms, jo lukturi turējis rokā, kamēr skrien.
“Kamēr bija mājsēde, nesanāca tumšā laikā staigāt, bet reizi vai divas nedēļā sanāk. (..) Pārsvarā staigāju pa pilsētu, kur ir apgaismots, šobrīd, kad tu skrien, tu izskrien mazliet ārā, kur nav mašīnas,” sacīja apstādinātais gājējs Jānis.
Tikmēr VP pārstāve Kaužēna norādīja, ka atstarojošu elementu svarīgi likt tieši uz rokas: “Mēs liekam uz tās rokas, kas ir tuvāk ceļa braucamajai daļai. Kad liek uz rokas, tad redz no visām pusēm un ir labi pārskatāms.”
Pilsētās ir posmi, kur ceļa braucamai daļai blakus nav gājēju celiņa. Gadījumos, kad ir sliktas redzamības apstākļi, kā lietus vai sniegs, tad autovadītājiem ir grūti pamanīt gājējus bez atstarojošiem elementiem. Izrādās – lai arī ir apģērbi ar tajos iestrādātiem atstarotājiem, to efektivitāte ar laiku mazinās.
“Mēs jūs nesodīsim, bet tomēr ieteiksim, ja nav sunītim, tad vismaz pašam papildu vēl ir mirgojošs un nemirgojošs [elements]. Ieteiktu tomēr mirgojošu. Vispār dzīvniekiem neiesaka mirgojošu,” atzīmēja policijas pārstāve.
Savukārt kāds no apturētajiem gājējiem, kurš vakaros regulāri staigā ar suni, secinājis, ka atstarojošā veste ir labākais līdzeklis. Viņš sacīja: “Mēs pat uztaisījām sociālu eksperimentu paši, bērnam skolā bija jātaisa, tāpēc izmēģinājām visādus variantus – gan ar vesti, gan atstarotāju. Veste vislabākais, atstarotājs arī labi, bet, ja lielāks, tad labāk no attāluma redzēt.”
VP pārstāve Kaužēna piebilda: “Pēc vestēm var spriest to, ka tie ir cilvēki, kas ikdienā pārvietojas ar kājām vai kam liela pieredze, bijuši atgadījumi tieši par to, ka nav bijuši pamanāmi.”
Reidā kārtības sargi sodīja vienu kājāmgājēju, kurš staigāja gar autoceļa malu un bija grūti pamanāms.
Šogad notikuši 515 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji, no tiem cietušas 411 personas. Savukārt pērn 808 ar gājējiem iesaistītos ceļu satiksmes negadījumos cietušas 644 personas.