ĪSUMĀ:
- Par NEPLP darbu politiķi interesējas jau pērn pēc LTV valdes atlaišanas.
- Tagad Žurnālistu asociācija prasa padomes atlaišanu.
- “Attīstībai/Par!”: Jāatgriežas pie NEPLP locekļu darba vērtēšanas.
- NA: NEPLP darbs jāvērtē atbildīgajā komisijā.
- JKP deputāte Beitnere-La Galla: Atlaižama visa NEPLP, iespējams, izņemot Druvieti.
- “Jaunā Vienotība”: Situācija apliecina, ka ātri jāpieņem jauns mediju likums.
- “Saskaņas” deputāts Urbanovičs: Problēmas NEPLP darbā ir, bet atlaišana gaidīto varētu nedot.
- NEPLP vadītāja Ķezbere: Padome atkāpties negrasās.
Iepriekšējās Saeimas izraudzītās Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes darbs politiķu redzeslokā nonāca jau šī gada sākumā, kad padome pēkšņi izteica neuzticību diviem Latvijas Televīzijas valdes locekļiem.
„Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts norādīja – par problēmām NEPLP darbā liecināja arī iepriekšējās Latvijas Radio valdes atlaišana, notikumi ap LTV jaunās valdes konkursu un šā brīža krīze Latvijas Radio, kas liekot ļoti nopietni vērtēt padomes atbildību.
„Tā kā es saprotu likumu, tad nevar būt vienkāršas sarunas par NEPLP atlaišanu kopumā. Katra NEPLP locekļa atbildība ir vērtējama atsevišķi,” norādīja Pavļuts.
“Darbs pie šī jautājuma Artusa Kaimiņa vadītajā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā bija uzsākts. Bet man jāatzīst, ka uz pavasara sesijas beigām šī jautājuma skatīšana aizbīdījās otrajā plānā. Manā un arī visas apvienības skatījumā NEPLP locekļu vērtēšanas jautājums būtu neatliekami atgriežams un risināms Cilvēktiesību komisijas darba kārtībā,” sacīja Pavļuts.
Tam, ka LŽA vēstulē minētie argumenti jāizvērtē par nozari atbildīgajā komisijā, piekrīt arī Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars.
„Iespaids, ko esam guvuši un kas ir apspriests arī partijas valdes līmenī – mēs visus NEPLP locekļus nevērtējam vienādi. Mēs redzam, ka tur ir arī diezgan lielas iekšējas domstarpības un viedokļu dažādība,” piebilda Dzintars.
Nacionālā apvienība publiski paudusi neapmierinātību ar NEPLP vadītājas Daces Ķezberes darbu, īpaši par pasivitāti naidīgas ārvalstu informatīvās telpas ierobežošanā, norādīja Dzintars.
Bet Jaunās konservatīvās partijas deputāte Dagmāra Beitnere-La Galla pauda viedokli, ka atlaižami būtu visi padomes locekļi, iespējams, izņemot Aurēliju Ievu Druvieti. Par Žurnālistu asociācijas rosinājumu viņa ir gandarīta.
„Mēs visu laiku gaidījām, kad tas notiks. Tas ir labi, jo politiski nedrīkstējām iejaukties.
Labi, ka Žurnālistu asociācija un tagad arī starptautiskā [organizācija „Reportieri bez robežām”] dod mums visus argumentus, lai mēs varētu rīkoties,” sacīja Beitnere-La Galla.
Savukārt „Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis uzsvēra – šis ir apliecinājums, ka Saeimai ātri jāvirza pieņemšanai jaunais sabiedrisko mediju likums, kas nošķirtu regulatora un sabiedrisko mediju pārvaldības funkcijas.
Bet opozīcijā esošās „Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs uzskata – lai gan problēmas NEPLP darbā ir acīmredzamas, tās atlaišana gaidīto varētu nedot.
„Ziniet, manuprāt, NEPLP pašlaik guļ uz grīdas un gaida savu galu.
Un tas tiem, kuri zina, kādi labi darbi citam NEPLP sastāvam būtu jādara, ir laba iespēja caur šo pašu NEPLP panākt šos labos risinājumus. Nevis cerēt, ka atnāks tie gaišie, tie labie Saulveži,” sacīja Urbanovičs.
Ar Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāju Artusu Kaimiņu no „KPV.LV” Latvijas Radio pagaidām nav izdevies sazināties, bet komisijas pārstāve Dagmāra Beitnere-La Galla Latvijas Radio pauda cerību, ka komisija uz sēdi varētu sanākt jau jaunnedēļ.
Pati Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome atkāpties negrasās, to Latvijas Radio apliecināja padomes priekšsēdētāja Dace Ķezbere.
Viņa gan norādīja, ka Latvijas Žurnālistu asociācijas vēstuli vēl nav saņēmusi, taču uzskata, ka aicinājums padomei atkāpties šajā brīdī ir destruktīvs.
„Aicinājums šobrīd ir diezgan destruktīvs, jo jāsaprot, ka padome ir kapitāldaļu turētājs, kas paraksta arī finanšu dokumentus, kam ir saistība ar valsts budžetu," sacīja Ķezbere.
"Līdz ar to, ja Saeima uzskata par pareizu balsojot atlaist NEPLP kā neatkarīgu institūciju, acīmredzot būs vajadzīgs vēl zināms brīdis, lai ievēlētu jaunu NEPLP sastāvu. Mans jautājums ir – kas notiks šajā laikā starp vienu un otru posmu? Valsts budžets šobrīd tiek gatavots, finansējuma dokumenti ir jāparaksta, tas ir mūsu ikdienas darbs. Es gribētu saprast, kā Žurnālistu asociācija iedomājas, kā tas varētu notikt.”