Pēkšņa komisijas sēde Saeimas bibliotēkā plenārsēžu dienā - tā nav parlamenta ikdiena. Taču ceturtdien septiņi no 12 Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas dalībniekiem tomēr ieradās, lai spriestu par atbildīgajiem šajā traģēdijā.
Sēdes iniciators bija opozīcijas deputāts, komisijas vadītājs Ringolds Balodis (“No sirds Latvijai”) un deputāts Artuss Kaimiņš (Latvijas Reģionu apvienība), kuri bija padzirdējuši, ka komisijas sekretārs Ints Dālderis gribot sarīkot alternatīvo sēdi.
“Manā rīcībā nonāca informācija, ka šeit 10.30 sanāk izmeklēšanas komisijas locekļi - tie kas ir koalīcijā. Nu, principā šāda forma nav izslēgta. Bet, ja sekretārs sasauc komisijas sēdes, tas nav likumīgi, tas ir prettiesiski,” paziņoja komisijas vadītājs Balodis.
Paša Inta Dāldera gan šajā sēdē nebija, taču pēc komisijas vadītāja ziņām, viņš gribējis svītrot visus līdz šim ziņojumā fiksētos 16 par traģēdiju atbildīgo uzvārdus.
To, ka daļa uzvārdu jāsvītro, iepriekš uzsvēris arī Ringolds Balodis, taču viņš arī piebilda, ka daļa tomēr esot jāatstāj. Tāpēc ceturtdien tika sarīkots balsojums, lai to īstenotu.
Tagad galaziņojumā kā atbildīgie minēti bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (“Vienotība”), bijušie ekonomikas ministri Artis Kampars (“Vienotība”), Daniels Pavļuts, bijušie ekonomikas ministrijas valsts sekretāri Anrijs Matīss (“Vienotība”) un Juris Pūce, Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) un Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.
“Ir dažādi atbildības veidi. Ir arī politiskā atbildība, ir morālā atbildība, un šeit - kopsavilkumā runa ir par politisko un morālo atbildību, neiet nekādā ar tiesu paralēlā veidā izmeklēšana,” skaidroja Kaimiņš.
Ints Dālderis gan noliedz, ka būtu plānojis sarīkot alternatīvu sēdi. Viņš vienkārši ar kolēģiem vēlējies apspriest savu priekšlikumu par visu uzvārdu svītrošanu.
“Tāds linča tiesas paveids, kāds šobrīd izskatās šis ziņojums, man nav atbalstāms tīri cilvēcīgi un personīgi, un arī no juridiskā viedokļa tas ir analfabētisms - šādā veidā likt iekšā cilvēku uzvārdus, neizvērtējot atbildības pakāpi un jomu, kuru viņš pārstāv. Tāpēc es iesniedzu šādu priekšlikumu un gribēju izskaidrot saviem kolēģiem, kāpēc es to daru,” klāstīja Dālders.
Kārtējā komisijas sēde paredzēta pirmdien. Un, neraugoties uz ceturtdienas balsojumu, tajā varēs apspriest arī Inta Dāldera priekšlikumu.
Jau ziņots, ka Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija pirmdien, 5.oktobrī, publicējusi gala ziņojuma projekta jaunāko galīgo redakciju, kurā atspoguļotas pēdējās četrās komisijas sēdēs pieņemtās izmaiņas un nosaukti arī 16 politiski un morāli atbildīgo amatpersonu uzvārdi.
Tiesa, jau otrdienas rītā Balodis atzina, ka šis skaitlis ir par lielu un par atbildīgajiem sauca septiņas bijušās un esošās amatpersonas.
Zolitūdes jeb "Maximas" traģēdija notika 2013.gada 21.novembra vakarā un tajā dzīvības zaudēja 54 cilvēki, bet vēl daudzi guva dažādas traumas.