”Vienotībai” šī situācija ir drausmīga, atzīst politoloģe, “Providus” pētniece Iveta Kažoka. „Ja Āboltiņas kundzei sava personiskā nākotne šķiet svarīgāka nekā partijas nākotne, tad skaidrs, ka viņa izšķirsies par mandāta pieņemšanu. Bet skaidrs, ka tas radīs milzīgu reputācijas problēmu „Vienotībai” visus nākamos četrus gadus,” norāda Kažoka.
„Skaidrs arī tas, ka Junkura kungs atradās tajā vietā, kur atradās, ne jau pateicoties savām politiskajām kvalitātēm, bet tādēļ ka viņš bija vienkārši uztaisījis samērā grandiozu individuālo kampaņu Kurzemē, kuras dēļ viņš tur arī nokļuva. Līdz ar to, vai rezultāts ir taisnīgs vai netaisnīgs, mēs varam strīdēties. Pat ja Junkura kungs būtu pieņēmis to mandātu, viņam nekāda īpaši jaukā dzīve tajā 12.Saeimā nebūtu, tā ka viņš ir izdarījis no savas karjeras viedokļa ļoti saprātīgu soli,” norāda politologs, Latvijas Universitātes asociēts profesors Ivars Ījabs.
Abi politologi uzsver – ar partiju nesaskaņotā individuālā priekšvēlēšanu kampaņa komplektā ar atdalīšanos no Reformu partijas uzreiz pēc iekļūšanas 11.Saeimā Junkuru neraksturo kā uzticamu politiķi. Tādējādi viņa turpmākās politiskās gaitas diez vai būtu bijušas veiksmīgas, un lēmums atteikties no mandāta viņa paša karjerai pat varētu nākt par labu.
Junkura atteikšanās no vēlētāju dotā mandāta ir uzticības zaimošana – skarbi vērtē politologs, sabiedrisko attiecību uzņēmuma «Mediju tilts» valdes loceklis Filips Rajevskis.
„Pats galvenais – tā ir vēlētāju uzticības zaimošana. Ja tu ej uz vēlēšanām, tad esi pieņēmis lēmumu, ka esi gatavs strādāt sabiedrības labā parlamentā. Deputāta vieta - tā nav peļņas vieta. Parlamenta vieta ir stipri kaut kas augstāks – tā ir sabiedrības uzticība un vēlētāju balsis, kas dod tiesības būt parlamentā un pārstāvēt šos cilvēkus augstākajā likumdevējā. Šajā gadījumā stāsts, ka viņam kaut kur kaut ko ir piedāvājuši, viennozīmīgi norāda – viņam ir pilnīgi vienaldzīga viņa paša vēlētāju dotās tiesības, mandāts,” intervijā Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” norāda Rajevskis. Politologa ieskatā, Junkurs rīcība robežojas uz ētikas pārkāpumu.
Jau ziņots, ka no partijas "Vienotība" 12.Saeimā ievēlētais Jānis Junkurs nolēmis atteikties no deputāta mandāta. Medijiem izsūtītajā vēstulē viņš norāda, ka ir saņēmis darba piedāvājumu ārzemēs.
Tādējādi uz Saeimu varētu būt pavērtas durvis nākamajai Kurzemes apgabala "Vienotības" kandidātei un Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai.
Iepriekš vēstīts, ka no Kurzemes 12.Saeimā iekļuva trīs "Vienotības" deputāti. Viens no tiem bija Junkurs, aiz sevis atstājot 11.Saeimas priekšsēdētāju Solvitu Āboltiņu. Līdz ar ievēlēšanu Junkurs pazuda no mediju redzesloka un nebija sazvanāms. Arī "Vienotības" politiķi visai atturīgi izteicās par saviem kontaktiem ar Junkuru. Izskanēja vien ziņas, ka Junkurs ir saslimis.
Vienlaikus medijos bija lasāmas vēstis, ka tiek meklētas iespējas Saeimā vietu atrast Āboltiņai. Tika izteikta varbūtība, ka uz Briseli strādāt Eiropas Komisijas viceprezidenta Valda Dombrovska birojā dosies Ints Dālderis. Arī viņš bija viens no trim Kurzemē ievēlētajiem deputātiem, tādējādi viņa atteikšanās no mandāta pavērtu ceļu uz parlamentu Āboltiņai.