ĪSUMĀ:
- Bērnus no 5 līdz 11 gadiem vakcinēs ģimenes ārsti un ārstniecības iestādēs.
- Bērniem rekomendē trīs mēnešus starp vakcīnas devām, jo tas dod efektīvāku aizsardzību.
- Drīkst otro devu bērniem potēt arī pēc trim nedēļām.
- Sertifikātu par vakcināciju bērns varēs saņemt 15. dienā pēc otrās potes.
- Aptaujas parāda, ka vecāki ir skeptiski par mazāku bērnu vakcināciju.
- Piegādātas 54 000 bērnu vakcīnu, janvārī gaidāmas vēl 24 000 devas.
Rekomendē trīs mēnešus starp vakcīnas devām
Bērnu vakcinācijā rekomendācijās noteikts, ka minimālais laiks starp pirmo un otro devu būs trīs nedēļas, tomēr tiek rekomendēts otro poti veikt pēc trīs mēnešiem. Imunizācijas valsts padomes (IVP) vadītāja Dace Zavadska trešdien preses konferencē paskaidroja, ka
lielāks intervāls starp vakcīnas devām nodrošina augstāku un ilgstošāku efektivitāti, kā arī mazina iespējamās blaknes, kas gan ir ļoti retas.
Zavadska uzsvēra, ka nopietnas blaknes ir dažiem cilvēkiem no miljona, nav pamata teikt, ka bērniem no 5 līdz 11 gadiem tās būtu biežākas.
Klikšķināt, lai palielinātu:
Zavadska stāstīja, ka jau 14 dienas pēc pirmās devas bērnam izveidojas būtiska un īslaicīgi pietiekama aizsardzība pret Covid-19. Tomēr, ja nepieciešams, otro devu var ievadīt arī trīs nedēļas pēc pirmās. Covid-19 sertifikātu par vakcināciju bērns saņems 15. dienā pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas. To bērna vecāki vai likumiskais pārstāvis varēs lejupielādēt vietnē "https://covid19sertifikats.lv/". Covid-19 ierobežojumi nosaka, ka bērni, kuriem nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, var izmantot pakalpojumus un apmeklēt pasākumus kopā ar cilvēkiem, kam sertifikāts ir.
To, ka pret Covid-19 vakcinētiem bērniem būs vieglāk piedalīties sociālajā dzīvē, kā vienu no nozīmīgākajiem argumentiem bērna vakcinācijai organizācijai "Mammamuntetiem.lv" minējuši vecāki. Viņus uztrauc savu par 12 gadiem jaunāko bērnu iespējamā sociālā izolētība, kas var ietekmēt arī viņu mentālo veselību. Vēl arī vecāki uzsvēruši, ka vakcinēs savus hroniski slimos bērnus, kuriem tas ir īpaši svarīgi, jo viņiem ir lielāka iespēja saslimt un slimot smagi.
Zavadska gan piebilda, ka riskus, saslimstot ar Covid-19, bērniem rada ne tikai blakus saslimšanas. Latvijā novēroti arī gadījumi, kad bērniem dažās nedēļās pēc Covid-19 izslimošanas attīstījies pediatriskais multisistēmu iekaisuma sindroms ar ilgstoši paaugstinātu temperatūru, acu apsārtumu, kuņģa, sirds un asinsvadu sistēmas traucējumiem un citām izpausmēm.
Vakcinācija notiek pie ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēs
Latvijā ir 141 000 bērnu vecumā no 5–11 gadiem, no viņiem 13 200 ir hroniskas slimības, piemēram, onkoloģiskās slimības, aptaukošanās, cukura diabēts un kardiovaskulārā fona slimības. Bērnu vakcīnas, kas atšķiras no pieaugušo vakcīnām, jau pasūtījuši 107 vakcinācijas kabineti – 26 ārstniecības iestādes un 84 ģimenes ārsti.
Pieteikt bērnu vakcīnai var vecāki vai likumiskie pārstāvji pie sava ģimenes ārsta, ārstniecības iestādē, kā arī zvanot 8989. Pirms tam aicina pārliecināties, vai ģimenes ārsta praksē vai ārstniecības iestādē ir pieejama "Pfizer/BioNTech" bērnu vakcīna "Comirnaty". Par to pārliecināties var NVD mājaslapā.
Vakcinācija notiek vecāka vai cita likumiskā pārstāvja klātbūtnē. Līdzi jāņem šādi dokumenti: bērnam – pase vai personas apliecība (ja ir), vecākiem vai likumiskajam pārstāvim – pase vai personas apliecība, kā arī apliecinošs dokuments par bērnu – ieraksts par bērnu pasē vai dzimšanas apliecība, vai nepieciešamības gadījumā notariāli apstiprināta pilnvara.
Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs žurnālistiem norādīja, ka bērnu vakcinācijai vislabākā ir ierastā vide, tādēļ ārsti ir vispiemērotākie, kuriem to veikt, jo bērni viņus jau pazīst. Dzalbs norādīja, ka ārsti joprojām daudz potē pieaugušos, bet laiku atradīs arī bērniem.
Viņš norādīja, ka vakcinēt vajadzētu visus bērnus, jo viņu vidū cirkulē Covid-19. Ja bērni būtu potēti, būtu mazāk jāsēž pašizolācijā, kā arī mājsēdes Latvijā nebūtu tik biežas, jo arī pieaugušie tik bieži slimību no bērniem nesaķertu. Vienlaikus Dzalbs atzīmēja, ka joprojām prioritāri vajadzētu sapotēties pieaugušajiem.
"Vakcinācija novērš arī ilgstošās slimības gaitas, kas mēdz būt raksturīgas arī bērnu vecumā. Bet tieši tāpat mēs saredzam iespēju, ka bērnu vakcinācija samazinātu Covid-19 izplatību mūsu sabiedrībā," sacīja Dzalbs.
Vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smiltiņa piekrita, ka maziem bērniem vajadzīga īpaša pieeja, kā arī nepieciešams viņiem izskaidrot, kāpēc pote nepieciešama.
Aptaujās vecāki skeptiski par bērnu vakcināciju pret Covid-19
Aptaujas gan liecina, ka vecāki pagaidām ir ļoti piesardzīgi par 5–11 gadu bērnu vakcināciju. Ģimenes ārstu aptaujā 36% mediķu norādījuši, ka tikai 10% no praksē reģistrētajiem bērniem varētu tikt vakcinēti, 25% ārstu atzina, ka varētu sapotēt līdz 20% no reģistrētajiem bērniem.
Vecāku aptauja, ka veikta kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju, 26% vecāku piekrita vakcinēt savus bērnus, bet 70% bija skeptiski. Pētījumu centra SKDS internetā veiktā aptauja oktobrī un novembrī liecina, ka 33% vecāku piekristu vai drīzāk piekristu bērnu vakcinēšanai,
savukārt 42% no aptaujātajiem pilnīgi noteikti nepiekristu.
NVD norādīja, ka, tāpat kā jebkuriem citiem medikamentiem, arī katrai Covid-19 vakcīnai, tostarp arī bērniem paredzētajai, pirms izmantošanas Eiropas Savienībā jāatbilst stingrām kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasībām. Gan pieaugušo, gan bērnu vakcīnas pret Covid-19 ir drošas, pārbaudītas un stiprina imunitāti cīņā ar Covid-19.
KONTEKSTS:
Latvija ir saņēmusi pirmās 54 000 vakcīnas pret Covid-19, kas ir paredzētas 5–11 gadus veciem bērniem, informēja Nacionālajā veselības dienestā. Saņemtās vakcīnas ir "Pfizer/BioNTech" ražotas un īpaši marķētas – oranžā krāsā. Janvārī gaidāms vēl 24 000 vakcīnas devu bērniem. Turpmākā piegādes būs atkarīgas no pieprasījuma.