Kariņš lūdzis pārējām partijām līdz piektdienas, 3. janvāra, plkst.10 dot ziņu, vai "KPV LV" prasības tām ir pieņemamas un var virzīties uz priekšu.
"KPV LV" izvirzītās prasības pārējām topošās koalīcijas partijām
Saskaņā ar Latvijas Televīzijas rīcībā esošo informāciju šīs piecas prasības ir:
- Valdībā nav jaunu ministra amatu. Tas nozīmē, ka valdībā nevarētu veidot īpašu uzdevumu ministra demogrāfijas lietās amatu, ko iepriekš valdības veidošanas sarunās piedāvāja "Jaunā Vienotība" un ko bija plānots uzticēt Nacionālās apvienības (NA) politiķim Imantam Parādniekam.
- Aktīva līdzdalība administratīvi teritoriālajā reformā, varbūt veto kādos jautājumos.
- "KPV LV" Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāra amats.
- "KPV LV" dalība valdībā iespējama tikai tad, ja to vadītu "Jaunās Vienotības" politiķis Krišjānis Kariņš.
- "KPV LV" uzticētu Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadību. Pašlaik šo komisiju vada Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Jānis Dūklavs.
Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns atzina, ka JKP jau šobrīd gatava dot piekrišanu šādas valdības izveidei un "konservatīvajiem" viss ir pieņemams. "Es neuztveru, ka "KPV LV" piedāvājumi, prasības ir vienpusējas, jo, manuprāt, visas piecas partijas ir izteikušas savus piedāvājumus, savas idejas, vēlmes un redzējumu, kādai valdībai vajadzētu būt un kādas būtu arī galvenās prioritātes. Jaunajai konservatīvajai partijai tas ir pieņemami,” minēja Bordāns.
"Attīstībai/Par!" politiķis Juris Pūce atzina, ka viņa politiskajam spēkam nav nozīmīgu iebildumu pret "KPV LV" prasībām, bet tās vēl tiks pārrunātas šodienas pievakarē. Pūce norādīja, ka viņa ieskatā šķēršļi valdības izveidei ir noņemti.
Nacionālās apvienības (NA) priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš pauda cerības, ka valdības veidošanas process beidzot izkustēsies no vietas un valdība tiks apstiprināta. "„Mūsu prasība vienmēr ir bijusi demogrāfiju izcelt kā prioritāru jomu. Tas, kas ir mūsu uzdevums šobrīd, valdības veidošanas procesā skaidri nodefinēt, ja tā var teikt, cik augstā līmenī mēs varam pacelt demogrāfiju kā prioritāti. Tas ir tas, par ko mums ir jāvienojas šajās sarunās,” teicis Bērziņš.
Tikmēr Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa kanceleja informēja, ka piektdien, 4.janvārī, plkst.11 prezidents tiksies ar piecām minētajām partijām, kuras turpina sarunas par valdības veidošanu.
KONTEKSTS:
Partijas "KPV LV" Saeimas frakcijas sēdē ceturtdien, 3. janvārī, nolemts turpināt sarunas par valdības veidošanu, savukārt viens no partijas līderiem Aldis Gobzems paziņoja, ka atteicies no iekšlietu ministra amata topošajā valdībā.
Lai arī kopš Saeimas vēlēšanām pagājuši vairāk nekā trīs mēneši, parlamentā iekļuvušajām partijām nav izdevies izveidot valdību. Valdību mēģināja izveidot JKP līderis Jānis Bordāns, viens no "KPV LV" līderiem Gobzems, taču šie mēģinājumi cieta neveiksmi. Iniciatīvu valdības veidošanā uzņēmās parlamentā mazāk pārstāvētā politiskā spēka "Jaunā Vienotība" politiķis Krišjānis Kariņš.
Viņš paziņoja, ka nevēlas, lai viņa vadītajā valdībā strādātu Gobzems, kura kandidatūru "KPV LV" virzīja iekšlietu ministra amatam. Pret Gobzema kandidatūru kategoriski iebilda JKP. Kariņš aicināja "KPV LV" nomainīt savu kandidātu iekšlietu ministra amatam, taču "KPV LV" iepriekš paziņoja, ka to nedarīs.
Valdības veidošanas sarunas iestrēga līdz brīdim, kad pērn pēdējā darba dienā četri politiskie spēki – "Jaunā Vienotība", JKP, "Attīstībai/Par!" un NA – vienojās par veidojamās valdības kodolu. Šīm četrām partijām Saeimā ir 50 balsis, un kodolam aicināta pievienoties arī "KPV LV", lai taptu piecu partiju koalīcija.