Kariņš ceturtdien, 19. maijā, ticies ar NA izvirzīto kandidāti ekonomikas ministra amatam, kā arī pārrunājis svarīgākos darbus nozarē un galvenās prioritātes EM. Premjers ir gatavs virzīt Indriksoni apstiprināšanai Saeimā un aicinājis "Attīstībai/Par!" izvirzīt kandidātu uz iekšlietu ministra amatu, lai pēc iespējas ātrāk valdība varētu strādāt pilnā sastāvā.
Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone intervijā Latvijas Radio izteicās, ka politiskajām spēlēm un rokādēm šajā sarežģītajā laikā nav vietas, jo būtiskākās tēmas ir drošība un ekonomika, par jocīgu nodēvējot politiķu nevērību šajā ziņā.
Viņa akcentēja, ka straujā tempā ir jāstrādā, lai sagatavotu enerģētiskās neatkarības plānu. Jūnijā gaidāmas uzņēmēju un valdības sarunas, kā pārvarēt gaidāmo ziemu un kā sagatavoties nākamajiem dažiem gadiem.
"Viens akcents ir, ka ļoti rūpīgi un arī diezgan steidzīgi ir jāizrevidē un jāsaliek tās iespējas, ko dod mūsu pašu resursi. Gan visu, kas saistīts ar koksni, šķeldu, gan akcenti ar enerģētisko kūdru. Pareizi samiksējot, arī tā var apkurināt daudzas Latvijas pilsētas. Tad būtu plašāks jautājums par zaļā kursa akcentu salikšanu ar virzību pēc 24. februāra," teica Meņģelsone.
NA valdes vienbalsīgi ekonomikas ministra amatam izvirzītā Saeimas deputāte Indriksone apliecināja, ka būtu gatava uzņemties ministra pienākumus. Viņas nosauktie galvenie darba uzdevumi sakrīt ar sadarbības partneru teikto.
"Es domāju, ka pirmais un svarīgākais ir enerģētiskās neatkarības plāns un visi jautājumi, kas saistīti ar īstermiņa, ātriem risinājumiem panākt enerģētisko drošību," atzina Indriksone.
Lai kļūtu par ministru, jābūt pielaidei darbam ar valsts noslēpumu. Indriksonei tāda esot piešķirta jau kā ministrijas parlamentārajai sekretārei, taču vēl jāprecizē, vai ministra amatā nebūs vajadzīga citas pakāpes pielaide.
"Laika trūkuma dēļ neesmu aizgājusi pakaļ šim dokumentam. Nevaru atbildēt par tās līmeni, bet tā ir nesen piešķirta. To noskaidrošu, kāda līmeņa pielaide man kā parlamentārajai sekretārei ir piešķirta," norādīja ekonomikas ministra amata kandidāte.
Pēc demisijas no iekšlietu ministres amata darbā Saeimā atgriezusies Marija Golubeva. Apvienībā "Attīstībai/Par!" turpinās nākamā iekšlietu ministra meklējumi. Esot izskatītas vairākas kandidatūras, viņu skaitā parlamentāriete, Saeimas Nacionālās drošības komisijas locekle Inese Voika. Viņa gan atzina, ka maz ticama viņas kļūšana par ministri, taču uzsvēra, ka svarīga būs spēja ministram ātri ielēkt pienākumos un pārzināt nozari.
"No darba viedokļa ir iesākts ļoti daudz – robežu būvniecība [ar Baltkrieviju un Krieviju], izglītība drošības struktūru darbiniekiem un valsts drošība un iekšējā drošība, kas sacēla viļņus 9. un 10. maijā. Tas prasīs no ministra pietiekami intensīvu darbu, tāpēc jābūt iespējai strādāt no pirmās dienas; zināt, kas notiek; būt bijušam kontaktā gan ar iekšlietu struktūru un arī ar kolēģiem Ministru kabinetā," skaidroja Voika.
Balsojums Saeimā par nākamo ekonomikas ministru un iekšlietu ministru sagaidāms nākamajā ceturtdienā. Līdz tam ekonomikas ministra pienākumus pilda zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība), bet iekšlietu ministra vietas izpildītājs ir aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!').
KONTEKSTS:
Premjers pieprasīja NA nomainīt vienu savu ministru valdībā, jo bija nemierā ar veidu, kā NA pieprasīja iekšlietu ministres Marijas Golubevas ("Attīstībai/Par!") demisiju pēc iedzīvotāju neatļautās pulcēšanās 10. maijā pie padomju pieminekļa Uzvaras parkā. Ministres demisija, Kariņa skatījumā, pieprasīta ultimatīvā veidā ar šantāžas piegaršu. NA tam nepiekrita, tāpat iebilda pret Jāņa Vitenberga nomaiņu ekonomikas ministra amatā, līdz premjers izdeva rīkojumu par Vitenberga atlaišanu.
NA līderis Raivis Dzintars trešdien vakarā paziņoja, ka NA ekonomikas ministra amatam virzīs līdzšinējo EM parlamentāro sekretāri Indriksoni.