Premjers norādīja, ka viņa prasība par Vitenberga demisiju saistīta tikai ar politiskā līdzsvara atjaunošanu valdības koalīcijā un to labi saprotot arī pats ekonomikas ministrs.
"Viņš kā viens no Nacionālās apvienības ministriem ir daļa no savas organizācijas, kura pieņēma lēmumu [ultimātu par Golubevas demisiju], kas faktiski pilnībā destabilizēja valdību.
Tas nav saistīts ar viņa konkrēto darbību, tas ir vairāk ar to, ka viņš ir visjaunākais tādā ziņā, ka viņš ir visnesenāk pienākušais valdības loceklis no Nacionālās apvienības.
Sakrīt arī sagadīšanās, ka viņš ir arī gados jaunākais apvienības ministrs. Bet tas jau nav tas iemesls," teica Ministru prezidents.
Kariņš atzīmēja, ka Ekonomikas ministrija (EM) patlaban strādā pie Latvijai būtiskiem jautājumiem atkarības mazināšanai no Krievijas energoresursiem. "Svarīgi ir tas, lai nākamais ministrs šo darbu arī turpinātu (..)," teica premjers, paužot pārliecību, ka nākamais NA pārstāvis EM vadībā veiksmīgi turpinās Vitenberga iesākto.
Jautāts, vai ir kādi priekšlikumi, kas varētu būt Vitenberga pēctecis ekonomikas ministra amatā un Marijas Golubevas ("Attīstībai/Par!") iekšlietu ministra amatā, premjers teica, ka kandidātu virzīšanu uz abiem amatiem atstājis attiecīgi NA un "Attīstībai/Par!" ziņā.
Kariņš aicināja to izdarīt pēc iespējas ātrāk, lai nebūtu pārrāvuma attiecīgo ministriju darbībā. "Ja varētu to šonedēļ visu nokārtot, tas būtu ideāli," piebilda premjers.
Tikmēr ekonomikas ministrs intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" premjera piedāvājumu NA upurēt mazāk pieredzējušo ministru nosauca par "interesantu mērauklu, pēc kuras vērtēt ministru". "Nav viegli būt jaunam, īpaši politikā," sacīja Vitenbergs.
Vitenbergs atzina, ka premjera rosinātā demisija viņam bija pārsteigums un arī "zināms rūgtums", ņemot vērā lielo darbu, kas ieguldīts uzņēmumu atbalstam Covid-19 pandēmijas laikā un arī iedzīvotāju atbalstam energoresursu cenu kāpuma laikā.
Uz jautājumu par iespējamo pēcteci ekonomikas ministra amatā, Vitenbergs atbildēja, ka "tas rezerves soliņš ir gana plašs", un NA atradīs labu aizvietotāju.
Vitenbergs atturējās komentēt to, ko darīs pēc iespējamās demisijas, tostarp – vai atgriezīsies darbā Saeimā.
KONTEKSTS:
Reaģējot uz notikušo 9. un 10. maijā pie pieminekļa Uzvaras parkā Rīgā, NA pieprasīja valdības vadītājam atbrīvot no amata iekšlietu ministri Golubevu, pretējā gadījumā solot neturpināt darbu šajā valdībā un lemt par savu ministru atsaukšanu. Dažas dienas pēc pieprasījuma Golubeva paziņoja par atkāpšanos no amata. Politiķe atgriezīsies darbā Saeimā.
Premjers atzina, ka viņš pats arī iepriekš aicinājis ministrei uzņemties politisko atbildību par notikušo 9. un 10. maijā. Vienlaikus premjers atzina, ka NA Golubevas demisiju pieprasījusi ultimatīvā veidā ar šantāžas piegaršu. Premjers brīdināja NA – lai koalīcijā atkal būtu politiskais līdzsvars, NA "par šādu šantāžas mēģinājumu" nāksies nomainīt vienu no ministriem. Premjers rosinājis upurēt jaunāko NA ministru – Vitenbergu.