Lieta par 13 noziedzīgiem nodarījumiem
Kriminālprocesu par iespējamu Salas novada bērnunama vadītāja vardarbību pret audzēkņiem Zemgales reģiona pārvalde sāka izmeklēt šā gada sākumā.
Desmit personas atzītas par cietušajiem, bet darba rezultāts apkopots 19 sējumos.
Atstādinātajam bērnunama direktoram Jurim Boķim policija inkriminējusi trīs krimināllikuma pantus: par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, amatpersonas bezdarbību, kā arī par piespiešanu izdarīt abortu.
“Epizodes ir par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izpaudās kā fiziskā vardarbība, un par valsts amatpersonas bezdarbību. Tātad ir atsevišķi apstākļi – neziņošana, kas ir pēc pienākumiem jāziņo attiecīgām iestādēm,” pastāstīja policijas Zemgales reģiona pārvaldes kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics, “kas attiecas uz piespiešanu izdarīt abortu, tā ir viena noziedzīga epizode.(..) Šī persona ir ar leģendas palīdzību aizvesta uz ārstniecības iestādi, kur viņai kategoriskā formā ir pateikts – kamēr aborts netiks izdarīts, tu nekur no šejienes nekur nebrauksi. Manā ieskatā tas ir psiholoģisks spiediens uz personu nepilngadīgu.”
Zemgales tiesas apgabala prokurors Aivars Egle kriminālprocesa materiālus saņēma piektdiena, 5.oktobra, vēlā pēcpusdienā. Lēmums par kriminālvajāšanas sākšanu viņam jāpieņem 10 dienu laikā.
“Policija lūdz personu apsūdzēt par kopumā 13 noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.
Mēs uzskatām, ka pierādījumi ir iegūti, tie ir fiksēti, kā jau iepriekš minēju, apjomīgs darbs tika veikts – gan liecinieku bāze, gan medicīnas dokumenti tika pieprasīti par ļoti ilgu laika periodu, ir nozīmētas papildu gan tiesu medicīniskās ekspertīzes, gan tiesu psiholoģiskās ekspertīzes, 47 ir pārpratināti un iegūti jauni liecinieki,” atklāja Zemgales tiesas apgabala prokurors Aivars Egle.
Noraida aizdomas
Aizdomās turamā Jura Boķa aizstāve Jeļena Kvjatkovska izsaka šaubas par pierādījumiem, kas, piemēram, gūti personu konfrontēšanā, un norāda, ka gaidīs prokurora lēmumu. Aizstāve šajā procesā iepriekš bija lūgusi nomainīt uzraugošo prokuroru, taču šie iebildumi netika ņemti vērā.
“Aizdomas attiecībā uz manu klientu tika vairākkārtīgi mainītas izmeklēšanas gaitā, taču mans aizstāvamais Juris Boķis nekad nav atzinis savu vainu un neplāno to darīt turpmāk.
Viņš kategoriski noraida visas aizdomas, kas viņam šobrīd ir izteiktas,” pastāstīja aizstāve.
Tikmēr cietušo aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks norāda, ka šis ir viens no retiem gadījumiem, kad kādas institūcijas vadītājs tiek turēts aizdomās par šādiem noziegumiem.
“Tā kā šobrīd gaidām tālāk, kad prokurors uzrādīs apsūdzību, un cerams, ka lieta laikus virzīsies uz tiesu. Šobrīd pirmstiesas izmeklēšana ir pabeigta, kas ir ļoti labi, jo no tā brīža, kad aizgāja uz Zemgales reģiona pārvaldi, tas ir pietiekami ātri un veikli,” norāda Zvejsalnieks.
KONTEKSTS:
Sabiedrisko mediju sižetu sērijā “Sistēmas bērni” atklāti bērnu tiesību pārkāpumi un iespējamā vardarbība vairākos bērnunamos Latvijā.
Pirmo iesniegumu par iespējamiem Salas novada bērnunama vadītāja pārkāpumiem tiesībsarga birojs ģenerālprokuratūrai uzrakstīja 2015.gada pavasarī. Vairāk nekā divus gadus lieta netika mērķtiecīgi izmeklēta Jēkabpils policijā.
Līdz ar mediju ziņoto aktīvāks darbs sākts arī policijas izmeklēšanā par iespējamo vardarbību Salas novada bāreņu namā „Līkumi” (tagad – „Saulstari”) – kriminālprocess nodots citam izmeklētājam un uzraugošajam prokuroram. Lietā vismaz divi bērnunama bijušie audzēkņi atzīti par cietušajiem, bet iestādes vadītājs Juris Boķis – par aizdomās turamo. Vēlāk 10 cilvēki atzīti par cietušajiem.
Policija arī lika pašvaldībai Boķi atstādināt no amata, taču pašvaldība vilcinājās, aizbildinoties ar bērnunama nosaukuma maiņu, jo juridiski „Līkumi” vairs nepastāv. Vēlāk vietvarā neesot varējuši viņu atstādināt, jo Boķim bija slimības lapa. Taču šogad janvārī viņš tomēr tika atstādināts no amata, viņš tika arī apcietināts, bet visus pārmetumus noliedz.