Jau iepriekš iedzīvotāji asi protestēja valdības plāniem Hāmaņa muižas apkārtnē nocirst vairākus kokus. Kamēr iedzīvotāji akcentēja, ka koki parkā ir jāsaglabā, tikmēr pašvaldība pauda, ka tie apdraud iedzīvotājus un vietvara tos negrasās cirst bez pamata.
Pret ciršanu līdz otrdienai bija parakstījušies 465 cilvēki.
Šopiektdien, 25.novembrī, bija plānota arī atbalsta akcija. Iepriekš iedzīvotājiem teikts, ka ātrāk par decembri necirtīšot. Taču otrdien, 22.novembrī, vietējā iedzīvotāja Vita pamodusies no motorzāģu skaņām aiz loga.
"Es nostājos pie koka, un tika izsaukta policija, jo tas ir vienīgais veids, kā es varu uz desmit minūtēm noildzināt šo procesu.
Tas ir vienīgais, ko es šobrīd varu izdarīt kā pilsone, jo es un 465 cilvēki nav sadzirdēti. Un mums vēl vācās tie paraksti klāt," norādīja vietējā iedzīvotāja Vita Krastiņa.
Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departamentā tikmēr stāsta, arī aicinājums izcirst kokus nācis no pašiem iedzīvotājiem – tiem, kuri bažījušies par koku vecumu un krītošajiem zariem. "Minētajiem kokiem ir sakņu nepietiekamība. Kam ir trupe stumbrā, kam ir pie sakņu kakla. Principā koki ir kalstoši un drošības nolūkos tos būtu nepieciešams nozāģēt," pauda RD Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe.
Aktīvisti arī noalgoja sertificētu arboristu - Gvido Leiburgu – lai pārliecinātos, vai koki tiešām ir tik sliktā stāvoklī.
Arī arborista atzinumā dažus no šiem kokiem tiešām vajag nozāģēt bīstamības dēļ. Taču šo koku vidū nav vismaz viens, kuru otrdien nolēma nozāģēšanai.
Eksperta atzinums ir gatavs otrdien, un otrdien to bija plānots iesniegt pašvaldībai. Gan darbu veicēji, gan Mājokļu un vides departaments par to zinājis, jo eksperts pats personīgi iesaistītos sazvanījis un par gaidāmo atzinumu informējis.
"Tika telefoniski ar šīm pusēm panākta vienošanās, ka vismaz šodien koki netiek zāģēti. (..) Un faktiski es pieņemu, ka ziņa, ka es šodien plānoju to atzinumu nodot, bija kā katalizators tam, lai ļoti ātri organizētu šo koku nozāģēšanu," pauž arborists.
Piņķe gan uzsver, ka slēdziens netika gaidīts, jo vienošanās nav bijusi. "Mēs saņēmām telefonisku informāciju vakar vakarā par to, ka vēlētos sagatavot atzinumu, bet jāsaka, ka koku ciršanas atļauja tika saņemta jau 2015. gadā," norāda Piņķe. "Šī gada sākumā tika noslēgti līgumi par koku ciršanu, arī par šo papeļu un kļavas ciršanu. Šobrīd šie līgumi tuvojas strauji beigām un šie darbi ir jāpaveic līdz gada beigām," saka RD pārstāve.
Vietējie iedzīvotāji gan pašvaldības rīcību skaidro ar vēlmi Hāmaņa muižu un, iespējams, arī parka teritoriju drīzumā pārdot, un bažījas, ka tas būs pirmais solis uz šīs zaļās zonas pilnīgu izzušanu.