Panorāma

Saeima galīgajā lasījumā pieņem nodokļu reformu

Panorāma

Atstāj bez uzraudzības trīs mazus bērnus

Valsts prezidents aicina izvērtēt I.Sudrabas atbilstību amatam komisijā

Prezidents aicina Saeimu izvērtēt Sudrabas atbilstību «oligarhu sarunu» komisijas vadītājas amatam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 3 mēnešiem.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicina Saeimu izvērtēt, vai “Rīdzene sarunu” parlamentārās izmeklēšanas komisija deputātes Ingunas Sudrabas (“No sirds Latvijai”) vadībā spēs izpildīt Saeimas dotos uzdevumus, stiprinās sabiedrības uzticēšanos valsts varai un tiesiskumam.

Šādu aicinājumu prezidents pauda piektdien, 28. jūlijā, Rīgas pilī tiekoties ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci (Nacionālā apvienība).

Valsts prezidents arī informēja, ka piektdien Saeimas frakciju vadītājiem ir nosūtījis vēstuli, kurā aicina izvērtēt Sudrabas atbilstību parlamentārās komisijas vadītājas amatam.

“Lai komisija varētu īstenot tai uzticētos uzdevumus un sasniegt rezultātu, visiem tās locekļiem nepieciešama laba reputācija un jābauda sabiedrības atbalsts. Nedrīkst pastāvēt šaubas par komisijas locekļu iespējamu ieinteresētību vai citi apstākļi, kas var radīt šķēršļus kvalitatīvam un efektīvam komisijas darbam, ” uzsver Raimonds Vējonis.

Tādēļ prezidents lūdz izvērtēt, vai Sudraba atbilst šiem kritērijiem un vai komisija viņas vadībā spēs izpildīt savus uzdevumus.

Pēc tam, kad ceturtdien tā dēvētās oligarhu lietas parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadībā negaidīti ievēlēja Sudrabu, kuras vārds piesaukts “Rīdzenes sarunās”, pieci no “Vienotības” aizgājušie bet Saeimas frakcijā palikušie deputāti uzrakstīja iesniegumu Saeimas Ētikas komisijai, bet Nacionālā apvienība, kā arī “Vienotības” frakcija vērsās pie Valsts prezidenta ar aicinājumu rīkoties.

“Protams, neko nedos kādi prezidenta mierinājuma vārdi vai virspusējs paziņojums. Prezidenta rīcībā ir arī pietiekoši daudz instrumentu, mēs atceramies, ka līdzīga situācija bija cits prezidents, kurš atrada ļoti līdzīgu instrumentu, viņam vajadzētu vērsties pie partijām, uzrunāt frakciju vadītājus un pateikt, ka arī šis instruments joprojām ir viņa arsenālā,” iepriekš pauda Nacionālās apvienības deputāts Raivis Dzintars.

“Vienotības” deputāte Solvita Āboltiņa pauda, ka frakcija pievienojas Nacionālajai apvienībai, “ka vajadzētu šīs komisijas nomaiņu”. “Esam priecīgi, ka Nacionālā apvienība gatavojas uzrunāt prezidentu un pievienojāmies viņiem. Prezidentam tomēr vajadzētu izmantot savu varu un savas pilnvaras un mēģināt uzrunāt parlamentu, lai šī komisija veiktu objektīvu izmeklēšanu, nevis kā šajā situācija, kad galvenais ir ēna pār komisijas vadību,” iepriekš pauda Āboltiņa.

To, ka situācija jālabo, vēl dienas pirmajā pusē sacīja arī premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība).  

“Komisija ir beigusies vēl nesākusi īsti darbu, un tas, kas būtu jādara, jāsēžas koalīcijai pie viena galda un jāskatās, kā mēs varam īstenot tos mērķus, par ko arī koalīcijā vienojāmies pirms trim nedēļām – izmeklēšanas komisiju, kas doto rezultātu, un netaisa no tā nekādus šovus,” sacīja premjers.

Manevru iespējas Saeimā gan nav plašas. Koalīcijai komisijā ir tikai trīs balsis no sešām, turklāt Zaļo un Zemnieku savienība nemaz nav gatava aktīvi iesaistīties, lai ko mainītu, jo neatbalsta komisiju kā tādu. ZZS redz to kā politisko tribīni atsevišķiem politiskiem spēkiem.

“Kāpēc mums jādod [no “Vienotības” ievēlētajam deputātam Andrejam] Judinam, kā jaunas partijas dibinātājam, politiska tribīne, kurā viņš tāpat neko neatradīs, tikai tukšu gaisu tricinās un tēlos darba imitāciju,” retoriski vaicāja ZZS pārstāvis Augusts Brigmanis.

“ Par Sudrabu tā situācija ir pilnīgs skaidra. Ja viņa pielaidi nedabūs, tad, protams, viņas darbs šai komisijā būs apgrūtināts, mums jāsagaida, kā beigsies nākamais jautājums ar šo pielaidi. Bet tas, ka Judins mūsu balsis nedabūs arī atkārtotā balsojumā – tas ir pilnīgi skaidrs un nepārprotams fakts,” atzina Brigmanis.

Piektdien frakcijas vēl nebija gatavas runāt par vēl kādu trešo kandidātu. Gan “Vienotības” frakcija, gan Nacionālā apvienība atkārtoti apliecināja atbalstu iepriekš virzītajam Andrejam Judinam. 

Pati Sudraba joprojām uzskata, ka pret viņu vēršas nepamatoti un darbu komisijā viņa var vadīt veiksmīgi.

“Kad notika balsošana un mēs runājām par tālāk darbu, es ne no viena no kolēģiem neredzēju, ka viņi negatavojas strādāt, tieši pretēji, Judina kungs man pats apgalvoja, un es dzirdēju viņa rīta interviju Latvijas Radio, kurā viņš sacīja, ka strādāšot komisijā konstruktīvi. Un, ja kaut cik cilvēki vērtē, kā es vienmēr esmu strādājusi, tad es esmu strādājusi profesionāli, ar augstu ētiku, un absolūti nebūšu tas cilvēks, kas mēģinās tēlot darbu un nedarīt šo darbu godīgi un profesionāli,” uzsvēra Sudraba.

Šobrīd plānots, ka uz pirmo darba sēdi jaunajai komisijai vajadzētu sanākt 7. augustā.

Jau ziņots, ka Nacionālā apvienība (NA) solīja rosināt atcelt Ingunu Sudrabu ("No sirds Latvijai") no "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājas amata jau tuvākajā sēdē. Šādu apņemšanos vēstulē Valsts prezidentam Raimondam Vējonim pauž NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņš atgādināja, ka Sudraba žurnālā "Ir" publicētajās "oligarhu sarunās" minēta kā potenciāla Ministru prezidente, par kuru nolemts Maskavā.

 Saeima ārkārtas sēdē ceturtdien, 27. jūlijā, pēc plašām debatēm apstiprināja "oligarhu sarunu" parlamentārās izmeklēšanas komisijas sastāvu. Par izmeklēšanas komisiju vadītāju apstiprināta deputāte Inguna Sudraba ("No sirds Latvijai"). Savukārt par komisijas sekretāru kļuvis Mārtiņš Šics (Latvijas Reģionu apvienība).

Saeimas debatēs vairāki "Vienotības" deputāti norādīja, ka viņai šajā komisijā nevajadzētu darboties, jo arī viņas vārds figurē žurnāla "Ir" publiskotajās "oligarhu sarunās". Pati Sudraba noliedz saistību ar „Rīdzenē” runāto.

Saeima komisiju izveidoja šā gada 21.jūlijā pēc 35 deputātu pieprasījuma, un tās darbības laiks sākotnēji būs seši mēneši. Tas notika pēc tam, kas žurnāls "Ir" publicējis “Rīdzenes sarunas”,  par ietekmes sfērām dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos. Pēc šīm publikācijām ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers atklāja - daļa publiskoto sarunu nemaz nebija Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētajā krimināllietā, kuru pierādījumu trūkuma dēļ prokuratūra un paši izmeklētāji.

Reaģējot uz to, KNAB jaunais priekšnieks Jēkabs Straume nesolīja atjaunot izmeklēšanu lietā, taču KNAB solīja pārbaudīt sarunu autentiskumu, iespējamo noplūdi un arī sarunās izpausto informāciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti