Vēstulē prezidents norāda, ka likuma pieņemšanā Saeimas vairākums nav sniedzis pamatojumu pieņemtajiem lēmumiem un izvērtējumu par regulējuma iespējamo neatbilstību Satversmei. Tas radot šaubas par labas likumdošanas principa un Satversmes tiesas spriedumos formulēto atziņu ievērošanu.
“Šāda likumdevēja rīcība vājina uzticēšanos parlamentam un valsts varai kopumā, kā arī nestiprina tiesiskumu Latvijā,” norādījis Vējonis.
Saeima pēc likuma atgriešanas otrreizējai caurlūkošanai likumā ir veikusi atsevišķus pilnveidojumus, tomēr nav ņemti vērā tiesībsarga, Saeimas Juridiskā biroja argumenti un Valsts prezidenta iebildumi par nevienlīdzīgu attieksmi pret darbiniekiem un darba devējiem saistībā ar virsstundu apmaksu.
“Valstij ar likumu jāgarantē taisnīgas iespējas visiem. Apkarojot ēnu ekonomiku vienā nozarē, nedrīkstam nelabvēlīgākā situācijā nostādīt citas nozares darba devējus un darbiniekus. Mēģinot sekmēt vienas vai atsevišķu tautsaimniecības nozaru iznākšanu no ēnu ekonomikas, nav pietiekami izvērtēti riski saistībā ar šī regulējuma taisnīgu piemērošanu citās nozarēs,” jau iepriekš paudis prezidents.
KONTEKSTS:
Pēc vairākus mēnešus ilgām diskusijām 12.Saeimas pieņēma grozījumus Darba likuma, kas paredz: gadījumos, kad nozares ģenerālvienošanās paredz minimālo algu, kas ir būtiski lielāka par valstī noteikto, uzņēmēji par virsstundu darbu varēs maksāt mazāk – nevis 100, bet gan 50% apmērā.
Attiecīgos Darba likuma grozījumus lobēja Latvijas Būvuzņēmēju partnerība – būvnieki, kuri noslēguši ģenerālvienošanos. Bet pret izmaiņām to apspriešanas gaitā iebilda tiesībsargs, Ārvalstu investoru padome Latvijā, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kas prognozēja, ka šī norma tiks apstrīdēta Satversmes tiesā.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis grozījumus nodeva otrreizējai caurlūkošanai jau 13.Saeimā, iebilstot, ka grozījumi pieļautu atšķirīgu attieksmi pret virsstundas strādājošajiem darbiniekiem. Taču arī jaunais parlamenta sasaukums neņēma iebildumus vērā un vēlreiz pieņēma prezidenta izbrāķētos grozījumus Darba likumā.