Latvijas Bankas prezidentu Rimšēviču prokuratūra apsūdz kukuļņemšanā no likvidējamās "Trasta komercbankas" akcionāriem 2010. un 2013. gadā. Pretī Rimšēvičs solījis palīdzību saskarsmē ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK). Saņemtā kukuļa apmērs – vispirms makšķerēšanas brauciens uz Kamčatku, vēlāk – vairākos maksājumos 250 000 eiro. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzsāktā lieta prokuratūrā atrodas jau gandrīz gadu. Maija beigās apsūdzībai pievienots arī pants par naudas atmazgāšanu.
"Latvijas Bankas prezidents sniedzis liecības, un, pārbaudot šo viņa sniegto informāciju un veicot izmeklēšanas darbības, tika konstatēts, ka šis 250 000 eiro apmērā dotais kukulis ir arī realizēts, proti, par to ir caur kādu juridisko personu iegādāts nekustamais īpašums. Pēc tam, veicot izmeklēšanas darbības, tika konstatēts, ka slēptais īpašnieks ir Latvijas Bankas prezidents," sacīja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.
Naudas atmazgāšanā un kukuļņemšanas atbalstīšanā lietā apsūdzēts ir arī uzņēmējs Martinsons, kurš, iespējams, darbojies kā starpnieks.
Kas tieši par Rimšēvičam domāto kukuli iegādāts, prokuratūra neatklāja, taču norādīja, ka īpašumam uzlikts arests.
Prokuratūra cer, ka lieta tiesā varētu nonākt līdz vasaras beigām.
"Lietā apsūdzētajām personām ir dots laiks līdz jūnija beigām sniegt rakstveida liecības. Pēc tam plānots, ka lietā pabeigsies pirmstiesas izmeklēšana un lietā iesaistītajām personām izsniegs lietas materiālus, un lieta tiks gatavota nodošanai tiesā," teica prokuratūras pārstāve.
Latvijas Bankas prezidents kopš atgriešanās amatā februārī sabiedrībā manīts maz. Taču piektdien, 7. jūnijā, Rimšēvičs sniedza preses konferenci par tautsaimniecības stāvokli Latvijā un ekonomiskās izaugsmes prognozēm.
Savas apsūdzības Rimšēvičs komentēt atteicās. Viņš atkārtoja, ka noliedz jebkādus noziegumus.
"Es esmu vairākkārtīgi teicis – es neko nelikumīgu neesmu darījis. Man šobrīd nav uzrādīti nekādi pierādījumi par maniem nodarījumiem. Šādi pierādījumi netika iesniegti arī Eiropas Savienības Tiesā, un Eiropas Savienības Tiesa ir atcēlusi jebkādus ierobežojumus, kas man traucētu pildīt Latvijas Bankas prezidenta pienākumus," sacīja Rimšēvičs.
Ar Rimšēviča vārdu saistīti arī citi kriminālprocesi, kuri līdz apsūdzību uzrādīšanai vēl nav nonākuši. Arī tajos tiek izmeklēta iespējama kukuļu izspiešana no komercbankām. Saeimas deputātu mēģinājumi Rimšēviču no amata atcelt izrādījušies neveiksmīgi. Līdz ar to paredzams, ka Rimšēvičs amatā paliks līdz pilnvaru termiņa beigām decembrī.