Jau pirms pulksten 12 Esplanādi piepildīja simtiem plakātu ar lapsām, ūdelēm un citiem zvēriem, kurus Latvijā aizvien izmanto dažādu kažokādu un aksesuāru ražošanai. Biedrība “Dzīvnieku brīvība” uzsver, Eiropā šis rūpals aizliegts jau 15 valstīs. Ūdeles mirst, nosmacētas ar gāzi, lapsas – no elektrošoka.
“Ja mēs iedomājamies suņus un kaķus, mūsu draugus, kāpēc viņus mēs neizmantojam kažokādu ieguvei? Ar ko lapsa ir noziegusies, ka viņu var iebāzt mazā būrītī, pēc tam nonāvēt ar elektrošoku un novilkt viņai ādu?” vaicā biedrības “Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētāja Katrīna Krīgere.
Cilvēkiem līdzi bija bērni, suņi. Un zālē iepretim viesnīcai “Rīdzene” rotaļājas trīs sesku bērni. “Iesim, protams. Mēs jau otro gadu ejam un iesim. Kā mēs varam neiet un neaizstāvēt savus sugas brāļus? Ūdeles ir mūsu sugas brāļi,” saka biedrības “Seskumīlis” pārstāve Inga.
“Nav vajadzīgs, ka dzīvnieki mirst tikai tāpēc, ka kādam patīk. Tas ir vienkārši saprotams. Šodien būs daudz cilvēku, un kārtējo reizi mēs to būsim pateikuši,” norāda biedrības “Dzīvnieku draugs” pārstāve Solvita Vība.
“Ceram, ka ar laiku ne tikai suns un kaķis būs mīlulis, bet cilvēki sapratīs, ka visi dzīvnieki ir dzīvas būtnes,” saka protesta gājiena dalībniece Kristīne.
“Mēs esam par to, lai dzīvnieki netiktu mocīti. Lai viņi varētu dzīvot savā vaļā un netiktu speciāli ražoti, un pret viņiem neizturētos kā pret lietām,” savu viedokli pauž protesta gājiena dalībniece Gunita.
Protestētāji bungu rīboņu pavadībā devās uz Ministru kabinetu, tad uz laukumu pie Brīvības pieminekļa un pie Saeimas, gājienu simboliski noslēdzot pie Rīgas pils. Un viņu mērķis – pievērst sabiedrības uzmanību un panākt, ka šo biznesu aizliedz ar likumu.
“Atver sirdi! Atver būri!” skandēja protestētāj.
Savu protestu izteikt sanāca vairāki simti cilvēku. Protestētāju dzīvā ķēde bija tik gara, ka brīžiem viņi paralizēja galvaspilsētas satiksmi.
“Ir jāieklausās un jāpieņem likums, un jālikvidē šīs kažokzvēru audzēšanas iestādes,” saka protesta gājiena dalībniece Agita, kura šādā akcijā piedalās pirmo reizi: “Man ļoti gribējās šeit atrasties.”
“Arī iepriekšējos gados bija rīkoti šādi gājieni, un pirms diviem gadiem tika panākts aizliegums cirka dzīvniekiem. Es domāju, ka katra darbība ir solis pretī labākai nākotnei,” saka protesta gājiena dalībnieks Dāvis.
Atzīmējot starptautisko dienu bez kažokādām, līdzīgi pasākumi notika arī daudzās citās valstīs.