ĪSUMĀ:
- Pašvaldību lietu ministrs Pūce atstādina Ušakovu no Rīgas mēra amata.
- Ministrs Ušakova darbā saskatījis “sistemātiskus un bezkaunīgus” pārkāpumus.
- Galvenie pārmetumi - par Ušakova kā “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētāja pieļauto.
- Pūce: Rezultātā rīdzinieku zaudēja vismaz 28 miljonus eiro.
- VARAM turpinās pārbaudīt situāciju arī saistībā ar citiem Rīgas uzņēmumiem.
- Pēc pārbaudes Rīgā VARAM veidos vadlīnijas vietvarām, kā nepieļaut pārkāpumus.
- Saraksta ar nākamajām pārbaudāmajām pašvaldībām ministram nav.
- Ušakovs ministra lēmumu sauc par nepamatotu un apstrīdēs tiesā.
- Ušakovs: Saeimā un valdībā ir “absolūtais murgs” un jānovērš uzmanība.
- Ministrs noliedz, ka Ušakova atstādināšana ir politisks lēmums.
- Gan Ušakovs, gan Pūce uzskata, ka uzvarēs tiesu.
Par konstatētajiem pārkāpumiem Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija vērsīsies Ģenerālprokuratūrā un Korupcijas un novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), intervijā LTV atzina Pūce.
VARAM Ušakovam pārmet:
- Viņš nav sniedzis ministrijai prasīto informāciju par “Rīgas satiksmi”;
- Ilgstoši nav panācis, ka tiek kompensēti “Rīgas satiksmes” zaudējumi, riskējot ar uzņēmuma nonākšanu maksātnespējā;
- būdams kapitāldaļu turētājs, nav pieņēmis lēmumu par revidenta izvēli “Rīgas satiksmei” un nav nodrošinājis, ka uzņēmumam svarīgi lēmumi tiek pieņemti padomes vai dalībnieku sapulces līmenī;
- 30 miljoni eiro ir ieguldīti “Rīgas satiksmes” pamatkapitālā, lai segtu zaudējumus, bet dokumentos parādās kā citi ieņēmumi, tā pieļaujot domes mantas samazinājumu;
- nav pierādījumu, ka tikusi kontrolēta sabiedriskā transporta kompensāciju izmantošana, un nav skaidri saprotama uzskaite par to, kā izlietotas autostāvvietu maksas.
- nepietiekami sniegta informācija domes deputātiem par budžeta izlietojumu un dotācijām “Rīgas satiksmei”, “Rīgas mežiem” un nodibinājumam “Riga.lv”.
- Nav panākts, ka tiek pienācīgi izvērtēta “Solaris” ūdeņraža trolejbusu pirkšana.
- Pieprasot daudzbērnu ģimenēm obligāti reģistrēties vienā adresē, dome pārkāpusi Bērnu tiesību aizsardzības likumu.
Svarīgākais par Ušakova atstādināšana no Rīgas mēra amata
- Pašvaldību ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") 5.aprīlī izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem.
- Pūce: Rīgas domē notika sistemātiska, bezkaunīga likumu pārkāpšana. Lielākie pārmetumi par skandalozā uzņēmuma “Rīgas satiksme” pārraudzību.
- Par konstatēto VARAM vērsīsies KNAB un prokuratūrā.
- Ušakovs sola tiesāties par atstādināšanu un uzskata - tiesā varēs pierādīt ministra sastrādātās nelikumības.
- Pagaidu Rīgas vadītājs Burovs cer «noņemt politizāciju» un labot kļūdas
- Rīgas domes opozīcija nelolo cerības par pašvaldības darba uzlabošanos
- Politologs: Ušakova atstādināšana – skaļš akords viņa kampaņā uz Eiroparlamentu
- Ušakova desmitgade Rīgas mēra amatā – popularitāte un pārmetumi.
- 12 skaļākie korupcijas skandāli Ušakova vadītajā Rīgas pašvaldībā.
Pārbaudot, kā Rīgas domes uzraudzījusi sabiedriskā transporta uzņēmumu “Rīgas satiksme”, konstatēta nesaimnieciska, pretlikumīga rīcība, iespējams, noziedzīga izsaimniekošana, stāstīja Pūce.
Rezultātā Rīga zaudēja desmitiem miljonu eiro, kas, “pārrēķinot bērnudārzos”, nozīmētu, ka, ja tā nebūtu, Rīgā nebūtu rindu uz pašvaldību bērnudārziem, sacīja ministrs.
Pūce arī uzsvēra, ka līdz ar rīkojumu par Ušakova atstādināšanu ministrijas uzraudzība par Rīgas domi nebeidzas un
ministrija plāno pārbaudīt, vai līdzīga prakse nebija arī citās Rīgas kapitālsabiedrībās.
Šajā pārbaudē ministrija koncentrēja uzmanību uz “Rīgas satiksmi”, un ir “skaidrs, ka varēja šim uzņēmumam veikties labāk, faktiski slikta pārvaldība ir viens no iemesliem, kāpēc uzņēmumam bija tik problemātiski ar finanšu rādītājiem”, sacīja Pūce.
“Kas mani personiski pārsteidzis šajā procesā - cik bezatbildīgi kopumā Latvijas lielākās pašvaldības vadītājs izturējies pret savu pienākumu pildīšanu,” atzina ministrs.
Turklāt paskaidrojumos, kāpēc kopumā 28 miljoni eiro, kas bija atvēlēti “Rīgas satiksmes” kapitāla palielināšanai, tika iztērēti kārtējiem uzņēmuma izdevumiem, mērs esot norādījis, ka šie līdzekļi nemaz nebija domāti kapitāla palielināšanai, bet gan zaudējumu segšanai, informēja Pūce.
Pēc viņa vārdiem, mērs paskaidrojumos par vienu pārkāpumu atzina citu pārkāpumu.
Ar savu bezdarbību Ušakovs radīja situāciju, kurā Rīgas nodokļu maksātāji neatgriezeniski zaudēja savu mantu un ka neapstāv iespējas atprasīt to no uzņēmuma. Turklāt paskaidrojumus mērs iesniedza papīra formātā, lai gan likums nosaka, ka saziņa starp valsts un pašvaldību iestādēm notiek elektroniski, piebilda Pūce.
Pēc šīs pārbaudes secinātā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sagatavos ieteikumus visām pašvaldībām, kā pareizāk rīkoties, ja pašvaldība vēlas ievērot likumu.
“Šie laiki, kad bija iespējama nelikumīga saimniekošana un izsaimniekošana, ir beigušies!” uzsvēra ministrs.
VARAM arī plāno pārrunāt ar Latvijas Pašvaldību savienību un pašvaldību vadītājiem situāciju, norādot, kādas pārbaudes var notikt. Ministrs gan piebilda, ka nekāda plāna par konkrētajām pašvaldībām un saraksta ar pārbaudēm nav.
Pūce arī aicināja iedzīvotājus ziņot par pārkāpumiem pašvaldībās, un ministrija tos noteikti izvērtēs.
Ušakovs savukārt LTV skaidroja, ka nemaz nekautrējās atzīt, ka līdzekļi “Rīgas satiksmei” atvēlēti, lai vairākas rīdzinieku grupas varētu izmantot sabiedrisko transportu bez maksas. Savukārt ministrija izvirza pretenzijas, kā šie līdzekļi ir iegrāmatoti un kas ir uzņēmumu pašu kapitāls un pamatkapitāls, norādīja Ušakovs.
Ušakovs arī sacīja, ka mēru var atstādināt par šī sasaukuma laikā pieļautajiem pārkāpumiem, savukārt trešdaļa no pārmetumiem esot par iepriekšējiem sasaukumiem.
Ušakovs uzsvēra, ka izmantos visus trūkumus dokumentos, visu publisko retoriku, kas izskanēja daudzas nedēļas pirms rīkojuma par atstādināšanu, kas apliecina, ka šis lēmums ir politisks un
ministrs to dara, jo Saeimā un valdībā “notiek absolūtais murgs” un ir jānovērš uzmanība.
Pūce gan preses konferencē vairākkārt norādīja, ka šis nav politisks lēmums.
Ministrijas valsts sekretāra vietnieks reģionālās attīstības jautājumos Aivars Draudiņš piektdien preses konferencē arī norādīja, ka ministrijai ar šādiem lēmumiem ir jau pieredze.
“Ministrija ilgtermiņā ir 14 reizes sagatavojusi lēmumus par priekšsēdētāja atstādināšanu no ieņemamā amata. Visi lēmumi, kas ir nonākuši tiesā, - tiesa ir atzinusi tos par pamatotiem,” pauda Draudiņš.
Savukārt ministrs atzina, ka nebūtu pārsteigts, ja Ušakovs censtos nepildīt rīkojumu par amata atstāšanu. Šādā gadījumā Pūce informēs tiesībsargājošās iestādēs.
Tāpat ministrs norādīja, ka līdz ar lēmumu par Nila Ušakova atstādināšanu no amata vairs netiks turpināts darbs pie likumprojekta par Rīgas domes atlaišanu.
KONTEKSTS:
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Šāds lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Ministra rīkojumā uzskaitīta virkne likumpārkāpumu, ko Ušakovs pieļāvis kā pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" kapitāla daļu turētājs un kā Rīgas domes priekšsēdētājs.
Ušakovs sola rīkojumu pārsūdzēt tiesā. Viņš ir pārliecināts, ka ministra Jura Pūces rīkojums par viņa atstādināšanu ir prettiesisks un tiesā varēs pierādīt šī rīkojuma nelikumību.